Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Opštine ne prihvataju ukidanje komunalne naknade

kom1
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 17.02.2017. u 09:27

Ukidanje naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta bez obezbjeđenja alternativnog izvora prihoda dovelo bi u pitanje funkcionisanje opština i izvršavanje poslova i usluga od javnog interesa prema građanima i privredi.

To su kazali Pobjedi iz Zajednice opština, reagujući na zahtjev članica Američke privredne komore da se ukine ova naknada.

”Mora postojati mehanizam iz kojeg će se finansirati komunalno opremanje građevinskog zemljišta, pa bila to naknada ili neki drugi oblik. Naknada je jedini izvor sredstava za izgradnju komunalne infrastrukture, koju koriste i građani i privreda”,  kažu u Zajednici opština.

Članice Američke privredne komore u ponedjeljak na sastanku sa premijerom Duškom Markovićem su zatražili ukidanje naknade za opremanje gradskog građevinskog zemljišta, ocijenivši da je to velika biznis barijera. Premijer je odgovorio da je Vlada nezadovoljnija od njih u ovom dijelu i da će novi zakon o uređenju i planiranju prostora, koji bi trebalo da bude donesen do kraja marta, dati rješenje kojim će poslovna zajednica biti zadovoljna, ali nije saopštio detalje.

Prihod

Iz Zajednice opština su kazali da se prihodi od ovih naknada iz godine u godinu smanjuju. Ukupni prihodi svih opština u 2009. bili su 65,5 miliona eura, a u 2015. 38,3 miliona – zbog izmjena zakona i oslobađanja pojedinih vrsta objekata od plaćanja te naknade trenutno u strukturi ukupnih prihoda opština komunalna naknada čini 16 do 17 odsto. U Zajednici opština dodaju da je svima jasno da komunalno neopremljeno građevinsko zemljište ne može biti privlačno za investitore i samo po sebi najveća je biznis barijera. Podsjećaju da su EU zemlje poput Njemačke i Hrvatske, zakonom zabranile izdavanje građevinskih dozvola na zemljištu koje nije komunalno opremljeno.

 ”U svijetu postoje različiti mehanizmi finansiranja izgradnje komunalne infrastrukture i opremanja zemljišta, a najčešći oblik su naknade. U SAD investitori plaćaju naknadu za uticaj objekta na potrebu povećanja angažovanja komunalne infrastrukture, u Austriji naknadu za građenje, u Sloveniji komunalnu taksu, u Hrvatskoj komunalni doprinos, u Srbiji naknadu za komunalno opremanje. Osim ovog mehanizma, u pojedinim zemljama izgradnja se finansira iz poreza na nepokretnosti kao opšteg prihoda opština, ali im je poreska stopa višestruko veća od naše”, ističu u Zajednici opština.

 

Izvor: portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Članovi Udruženja prerađivača mlijeka Crne Gore i Udruženja farmera Crne Gore dobili su ponudu mljekare "Franco" iz Bosne i Hercegovine koja se ponudila da otkupi višak mlijeka po 40 centi po litru. Oni su o tome informisali resornog ministra Vladimira Jokovića, sa kojim će se ujutru sastati.