Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kad rastu u dimu prije posegnu za cigaretom

pusenje1
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 29.05.2017. u 06:02

Pretjerana izloženost duvanskom dimu, kao i dostupnost duvanskih proizvoda mogući su faktori koji utiču na rast broja pušača među petnaestogodišnjacima u Crnoj Gori. 

To su upozoravaju stručnjaci iz Instituta zajavno zdravlje.

Direktorica Institutovog centra za promociju zdravlja dr Agima Ljaljević ističe da je Međunarodni dan kontrole duvana, koji se obilježava 31. maja, dobra prilika da se skrene pažnja na taj problem i ukaže populaciji na pogubne uticaje duvana.

“Posebno značajno je obratiti se roditeljima koji su najodgovorniji za nevoljno udisanje duvanskog dima kod njihove djece”, kazala je Ljaljević za Pobjedu.

Ona navodi podatak da, i pored trenda smanjenja upotrebe duvanskih proizvoda, u Crnoj Gori je i i dalje visok procenat pušača čak 31 odsto punoljetne populacije puši.

“Posebno je zabrinjavajuća upotreba duvana među mladima, na šta ukazuju podaci Globalnog istraživanja o potrošnji duvana (GYTS), rađenog na populaciji djece od 12 do 15 godina. Rezultati ukazuju da je u odnosu na prethodno istraživanje iz 2008. godine, gotovo udvostručen broj dječaka petnaestogodišnjaka koji su stalni korisnici cigareta. To je uslovilo da, iako je potrošnja cigareta među djevojčicama znatno smanjena, da se na ukupnom uzorku petnaestogodišnjaka bilježi povećanje pušača među mladima”, ističe Ljaljević.

Prema njenim riječima, Evropsko istraživanje o pušenju, konzumiranju alkohola i droga među učenicima (ESPAD), rađeno među šesnaestogodišnjacima u Crnoj Gori, pokazuje sličnu situaciju: trend upotrebe duvanskih proizvoda bio je sedam odsto u istraživanju 2008. godine, osam odsto u istraživanju 2011. godine, a dostigao je 10 procenata u ESPAD istraživanju 2015. godine.

Ljaljević dodaje da, posmatrano posebno po polovima, trend rasta je kod dječaka još izraženiji (od osam odsto u istraživanju 2011. godine do 13 odsto u istraživanju 2015. godine), dok se kod djevojčica bilježi blaži pad prevalence svakodnevnog pušenja.

“Duvanski proizvodi vrlo su dostupni mladim ljudima, što značajno uslovljava njihovu upotrebu. Zakon o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda zabranjuje prodaju duvanskih proizvoda maloljetnicima i to je, uglavnom, naznačeno na svim prodajnim mjestima. Međutim, u praksi se navedena odredba ne primjenjuje”, kaže Ljaljević.

Ona upozorava da je dodatni razlog za loše stanje što se upotreba duvanskih proizvoda na javnim mjestima ne sankcioniše.

“Sve je to uslovilo značajnu izloženost i mladih nepušača „pasivnom pušenju“ u sopstvenom domu i drugim mjestima gdje borave”, ističe sagovornica.

Ona naglašava da se u preventivnoj ravni stvari mogu unaprijediti.

“S obzirom na to da su iskustva pokazala da upozorenja na paklicama cigareta mogu da utiču na smanjenje potražnje zbog promjena u atraktivnosti duvanskih proizvoda, Svjetska zdravstvena organizacija je pripremila nove metode obilježavanja paklica cigareta, koje u Crnoj Gori nijesu još u potpunosti primijenjene”, zaključuje Ljaljević.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Mještani romskog naselja Brlja u Nikšiću ogorčeni su na lokalnu upravu koja ništa ne preduzima povodom nehigijenskih uslova u kojima žive. U ovom naselju živi oko 70 Roma praktično na izvoru zaraze, bez osnovnih uslova i traže od Opštine preseljenje.
Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine