Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

UCG kroz softver protiv plagijarizma provjerio 15 naučnih radova

ucg_nova1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 25.05.2017. u 11:58

Univerzitet Crne Gore je kroz softver protiv plagijarizma, koji je nedavno počeo da koristi, pregledao oko 15 naučnih radova.

Kako saznaje Pobjeda, svi radovi su u redu.

Univerzitet je nedavno nabavio softver za antiplagijarizam iThenticate koji će se koristiti interno.

“Naučni radovi koje smo ispitivali su iz skorijeg vremena. Nije se tu ništa ciljano tragalo. Uvježbavali smo softver”, rekao je nezvanično izvor Pobjede sa UCG.

Kriju radove?

Ističe da su se, međutim, već suočili sa problemom kada je u pitanju provjeravanje magistarskih i doktorskih radova. Tih dokumenata, dodaje, nema na sajtovima fakulteta UCG.

“Ispostavilo se da su brzo počeli da ,,nestaju“ sa sajtova. Nema ih. Zapazili smo i da nema kompletnih radova, već se pojavi prva strana gdje je naveden sastav komisije i to je to. Uputili smo fakultetima dopise da nam pošalju u PDF-u završne radove magistratura i doktorata da bismo mogli da radimo. Dobili su rok da sve pošalju do kraja maja”, rekao je on.

Sagovornik Pobjeda je kategoričan da će zahtijevati da svi radovi budu dostupni ili na sajtu fakulteta ili Univerziteta. Sve će, kako je rekao, biti maksimalno transparentno.

“Vidjećemo hoće li tu biti otpora. Vjerovatno će neki imati želju da ne objave rad, ali će takvi biti predmet posebnog interesovanja. Onaj ko objavi rad nema što da krije, a ko ne objavi, vjerovatno ima nešto za skrivanje”, rekao je on.

Kvalitet

Iz Univerziteta Crne Gore nedavno je rečeno da korišćenje ovog softvera za tri godine košta 7.000 eura, a novac je obezbijeđen preko Erasmus projekta koji se odnosi na podizanje naučno-istraživačkih kapaciteta univerziteta Zapadnog Balkana. Neće se, kako je rečeno, samo provjeravati radovi koji su napisani na engleskom jeziku, već će se kontrolisati i oni na crnogorskom.

Softver upoređuje rukopise u formatima txt, pdf,doc, kako sa radovima u časopisima sa otvorenim pristupom „open access“, tako i sa radovima u časopisima bez otvorenog pristupa, sa knjigama, zbornicima sa konferencija, kao i web sadržajima na engleskom i drugim jezicima. Ovaj program, kako je ranije saopšteno, je dominantan u svijetu, a koriste ga praktično svi vodeći univerziteti od Kembridža do Oksforda, preko naučnih časopisa.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

NVO "Bunte scena" protestovala je, sa grupom građana, ispred Nikšićkog pozorišta, zahtjevajući ostavku ili smjenu umjetničkog direktora te kulturne ustanove Janka Jelića zbog stavova iskazanih u saopštenju kojim obrazlaže odluku da se predstava "Izložene" ne uvrstiti u repertoar Nikšićkog pozorišta.
Pojedini proizvođači ove godine prijavljuju veći broj grla za subvencije u stočarskoj proizvodnji nego što to pokazuje realno stanje, a grlo sa istim brojem ušnih markica pojavljuje se na dva gazdinstva, što je utvrđeno kontrolom kroz veterinarski informacioni sistem, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će, na osnovu zaključka Vlade Crne Gore, formirati Međuresorsku radnu grupu koja će se baviti provjerom inostranih obrazovnih isprava na privatnim i javnim obrazovnim ustanovama u regionu.