Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Trusno smo područje, mogući i jači potresi

70132431_2205769733057451_6235254600585183232_n_0
twitter
  • Autor onogost.me
  • 28.11.2019. u 07:47

Živimo na takvom području gdje se mogu očekivati potresi veće jačine od onih koji su pogodili Albaniju i Grčku, a u pitanju su zemljotresi koji mogu biti snage i do sedam stepeni po Rihterovoj skali, kazao je direktor Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Luka Mitrović.

On je u Jutarnjem programu Radio-televizije Crne Gore (RTCG) rekao da je velika odgovornost na graditeljima, kako bi gradili gradili bezbjedne objekte.

“Imamo slučajeve u svijetu gdje su potresi preko 10 stepeni po Merkalijevoj skali u Japanu, pa gledamo snimke kako se trese cijela zgrada, a ništa se ne ruši”, rekao je Mitrović, napominjući da je takva gradnja zasigurno skuplja.

Nikada se, kako je rekao, ne može predvidjeti kada će se desiti zemljotres, jer nauka još nije dala odgovor šta se to dešava u unutrašnjosti zemlje.

“Najopasniji su tektonski zemljotresi, koji nastaju kao posljedica sudaranja tektonskih ploča. Ne može se u budućem vremenu predvidjeti vrijeme zemljotresa i glavnog udara. Teško je pratiti procese u atmosferi, a kamoli procese u unutrašnjosti zemljine kore”, pojasnio je Mitrović.

Potrebno je, kaže, ne paničiti jer znamo da živimo na području gdje nas potresi ne iznenađuju.

“Dobro je da ima manjih zemljotresa koji prazne energiju da ne bi došlo do nekog velikog zemljotresa, oni smiruju tlo zapravo”, rekao je Mitrović.

 

Izvor: rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Evropska komisija (EK) predložila je da se naknada za dobijanje odobrenja putovanja u okviru Evropskog sistema za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) poveća sa sedam na 20 eura, objavljeno je na sajtu Evropske komisije.
Žene i djevojke s invaliditetom suočavaju se sa višestrukim preprekama i oblicima diskriminacije i isključenosti u Crnoj Gori, u gotovo svim oblastima života – obrazovanju, zapošljavanju, političkom i javnom djelovanju, pokazuju rezultati kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja koje je sprovelo UMHCG, uz učešće 87 žena s invaliditetom.