Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za mjesto u Domu starih Nikšić prave listu čekanja

onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 19.07.2025. u 09:05
U Domu starih Nikšić trenutno je 150 korisnika koji su smješteni u četiri paviljona - demencija, palijativna njega, psihogerijatrija i gerijatrija, a prema riječima v. d. direktorice Doma mr Jelene Banjević svakog dana se prijavi neki novi korisnik.

“Kako bi se izašlo u susret svim ljudima s liste čekanja, u maju smo otvorili četvrti paviljon koji ima 52 mjesta. Posjedujemo listu čekanja, a nadamo se da ćemo uskoro ojačati kadrovske kapacitete kako bi uspješno uspjeli da odgovorimo na sve zahtjeve”, kazala je Banjević za “Vijesti”.

U Domu je zaposleno 95 radnika i kako su i direktorica, ali i korisnici, više puta ukazivali nedostaju im medicinske sestre i njegovateljice.

“Od 95 zaposlenih u neposrednom radu s korisnicima je njih oko 50. Imamo sedam njegovateljica i 23 medicinske sestre. Na bolovanju je šest medicinskih sestara. Najstariji korisnik ima 96 godina, a najmlađi 26 (u pitanju je korisnik koji ima Daunov sindrom). Imamo i jednog korisnika iz Irana”, kazala je Banjević.

Međutim, postojeći kadar uspješno uspijeva, prema riječima direktorice, da ostvari viziju ustanove i da Dom bude “mjesto gdje se širi pozitivna energija i slavi proživljeni život”.

“Rad sa starima mora biti protkan i ispunjen sa mnogo ljubavi, strpljenja, razumijevanja, kao i sa dosta napora kako bi stara osoba shvatila da je i dalje uvažena i poštovana ličnost. Prihvatanje i razumijevanje osjećanja stare osobe i pozitivan pristup, uz uvažavajući odnos prema njihovim potrebama, često je dragocjenije od svega što učinimo za njih. Staroj osobi treba pristupiti bez predrasuda, uz puno poštovanje njene ličnosti, s puno razumijevanja za njene teškoće. Rad u Domu starih traži odgovornost, posvećenost i lijep pristup. Uprkos brojnim izazovima, uspjeli smo da organizujemo funkcionisanje, uvedemo i zadržimo standarde, i što je navažnije zadovoljimo potrebe korisnika”, istakla je Banjević.

Prema njenim riječima, najveća prednost domova je konstantna njega i medicinska pomoć koju prosječna porodica ne može priuštiti, kao i širok spektar aktivnosti (vježbe, rekreacija, putovanja…) koje korisnicima mogu pomoći da poboljšaju psihofizičko stanje.

“Pored toga, korisnici znaju da uvijek mogu posjetiti porodicu ili primiti posjetu, tako da im odvojenost i ne pada toliko teško. Mnogo više bi osjećali usamljenost da žive sami ili u porodicama koje ne obraćaju pažnju na njih. Druženje i različite aktivnosti su dobre za održavanje psihofizičkog zdravlja, pa se korisnici ohrabruju da prepoznaju svoja interesovanja i da se uključe u različite aktivnosti. Služba za socijalni rad osmišljava aktivnosti kojima će vrijeme provedeno u Domu biti kvalitetno za sve korisnike. Trudimo se da ambijent podsjeća na kućnu atmosferu”, naglasila je direktorica Doma.

Trude se, kako je istakla, da rade na prevenciji starenja, pa se u Domu organizuju brojne kulturno-zabavne aktivnosti i tematske i kreativne radionice, ali i izleti.

“Najveći broj korisnika je u velikom stepenu samostalan u obavljanju dnevnih aktivnosti, a podrška im je najčešće potrebna prilikom održavanja lične higijene. Kod korisnika kod kojih je uspostavljena dijagnoza demencije, u većini slučajeva postoje i druge hronične zdravstvene smetnje i oštećenja, pa im je iz tog razloga potreban visok stepen podrške u obavljanju osnovnih dnevnih aktivnosti. U ustanovi se nalazi više psihički izmijenjenih korisnika i liječenih od bolesti zavisnosti (alkoholizam). Nastojimo da svima pružimo pomoć i podršku i adekvatno odgovorimo na njihove potrebe”, kazala je Banjević.

Trude se da boravak u Domu učine prijatnim i zanimljivim, da stvore toplinu poput porodične, a to je moguće, kako je istakla, samo uz timsko, kohezivno i profesionalno postupanje svih zaposlenih.

“Porodica korisnike posjećuje i održava redovne kontakte s njima. Zaposleni su u redovnom kontaktu s porodicom korisnika, u cilju adekvatne razmjene informacija o zdravstvenom stanju i ponašanju korisnika. Podrška od strane lokalne zajednice ne izostaje, ali se menadžment ustanove u većini slučajeva samostalno bori za donacije i obezbjeđivanje adekvatnih uslova života za naše korisnike”, kazala je Banjević i pohvalila se da su od Državne revizorske institucije dobili pozitivno mišljenje za poslovanje za prošlu godinu.

Dom za stare je svečano otvoren u martu 2023. godine, a zaposleni su i ove, kao i prethodne godine, ostvarili brojne uspjehe, obezbijedili mnoge donacije, pribavili adekvatnu medicinsku opremu, ljekove i potrepštine, realizovali izlete, koncerte, priredbe…

“Nastojimo da pružimo našim korisnicima mirnu i spokojnu starost uz sve ono što im je potrebno. Odgovornost zaposlenih je velika. Stručno, ljubazno, komunikativno i pozitivno osoblje, uvijek radi sa emocijama i jakom voljom da upozna potrebe korisnika. U kontinuitetu pratimo zadovoljstvo korisnika uslugama u Domu, atmosferu koja vlada u njemu i van njega. Pratimo odnose među korisnicima, radimo na jačanju njihovog zbližavanja, ali i podjednako dajemo pažnju svakom korisniku. Naš cilj je da udovoljimo korisnicima i da unaprijedimo njihov kvalitet života”, zaključila je Banjević.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Predsjednik sindikata Slobodnih radnika OB Nikšić David Delić uputio je reagovanje u kojem navodi da njihov sindikat nije pristupio sindikatu Prima kako je u njihovoj izjavi navedeno.