Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Javna rasprava o Nacrtu radnog vremena: Nezadovoljni i ugostitelji i stanari

52941765_2204178839648703_3104999838744313856_n
Marija Goranović
  • Autor onogost.me
  • 27.02.2019. u 15:48

Odluka o skraćivanju radnog vremena ugostiteljskih objekata, barova i klubova izazvala je nezadovoljstvo vlasnika istih i tim povodom danas je održana centralna javna rasprava na temu "Nacrt odluke o radnom vremenu".

Donošenje odluke novog Nacrta o radnom vremenu rezultat je kako rada na terenu, tako i na osnovu reakcija građana i subjeka, gdje je ocijenjeno da se treba izvršiti određene izmjene i urediti radno vrijeme.

“Prethodni zakon je bio diskriminatorski kada su u pitanju restorani, barovi i drugi ugostiteljski objekti koji ne pripadaju pod formu noćnih klubova, prema nama, jer smo imali zimsko radno vrijeme do 23h, pod posebnim uslovima smo mogli da ga produžimo vikendom do ponoći, a ljeti je radno vrijeme bilo do ponoći i vikendom smo mogli pod posebnim uslovima da ga produžimo do jedan sat iza ponoći. Ovaj novi predlog ne da nije pokušao da riješi sve ono na šta smo se žalili, nego je novi predlog tražio da taj sat koji imamo ljeti vikendom duže ukine”, objasnio je Ivan Radojičić, vlasnik Blues brothers bara.

Novi predlog Nacrta odluke o radnom vremenu propisuje da ugostiteljski objekti u kojima se pružaju usluge pripremanja i usluživanja hrane i pića radi od 6 do 24h u ljetnjoj sezoni svakog dana i od 6 do 23h u zimskoj sezoni radnim danima, a petkom, subotom i u danima državnih i drugih praznika od 6 do 24h. Pod ljetnom sezonom podrazumijeva se period od 1. maja do 1. oktobra, a zimska sezona od 1. oktobra do 1. maja.

Radojičić smatra da je ovakva odluka znatno lošija od prethodne i ide na štetu svih ugostitelja, ali i kulturnog razvoja grada.

“Dobili smo jednu ideju nacrta, predlog nacrta sa kojim se niko od ugostitelja ne može složiti zato što je ovaj nacrt, kao što je sad u ovoj formi, lošiji od proteklog, a protekli je bio i te kako loš, vukao je niz pravnih sekvenci i niko nije bio zadovoljan. Ne mogu da shvatim da Nikšić mora biti diskriminisan kad su ugostiteljski objekti u pitanju. Mi smo ljudi koji se ne bave samo ugostiteljstvom nego pospješujemo ukupan turistički kulturni razvoj grada i mislim da radno vrijeme kao što je sad, kao što je navedeno novim predlogom do 23h zimi, ne ide u prilog stremljenjima grada Nikšića“, saopštio je Radojičić.

Sekretarka Sekreterijata za finansije, razvoj i preduzetništvo, Sanija Fatić saopštila je neke od odluka Nacrta..

“Nacrtom odluke je predviđeno da ugostiteljski objekat pod kojim se podrazumijeva disko klub, bar i noćni klub koji se nalazi u stambenoj ili stambeno-poslovnoj zgradi, ili se graniči sa stambenom ili stambeno-poslovnom zgradom može raditi od 22 do 24h uz posjedovanje seritifikata nadležnog organa kojim se potvrđuje da objekat posjeduje posebnu zvučnu izolaciju. Ugostiteljski objekati koji se nalaze u poslovnoj zgradi mogu raditi od 22 do 3h narednog dana, uz posjedovanje seritifikata nadležnog organa kojim se potvrđuje da objekat posjeduje posebnu zvučnu izolaciju, odnosno ispunjava uslov da je emisija buke svedena na minimum”, kazala je Fatić.

Ovakav Nacrt izazvao je nezadovoljstvo velikog broja građana koji žive u blizini klubova ili u zgradama gdje su ti objekti nalaze.

Javnoj raspravi prisustvovao je Lazar Bezmarević koji živi u Njegoševoj ulici i žali se da muzika iz lokala narušava red i mir njegove porodice.

On tvrdi da su stanari nemoćni u poslednjih pet godina da se izbore sa tako glasnom muzikom i da je opstanak u stanu iznad lokala gdje se često organizuju svirke gotovo nemoguć.

Njegov komšija Slaviša Roganović tvrdi da je preko sto stanara Njegoševe ulice potpisalo peticiju zbog preglasne muzike. Organizovati život porodice u kojima su djeca i bebe je, kako kaže, jako teško.

“Mojoj porodici je potreban mir, ja želim ujutru da se probudim odmoran za posao, a ne da ne mogu do dva-tri da zaspim zbog buke koja dolazi iz lokala. Dešavalo mi se da djete sjedi preko puta meni i ne čujem ga šta priča”, rekao je Roganović, a probleme slične njegovim iznijelo je još nekolicina građana.  

Javanom raspravom su, pored Fatić, presjedavali i načelnik Komunalne policije Milović Novica i Slavica Zindović ispred Sekreterijata za komunalne poslove i saobraćaj.

Marija Goranović

 

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci