Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Četvorici Nikšićana nagrade i priznanja za doprinos sistemu zaštite i spašavanja

nagrade1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 03.03.2017. u 07:13

Povodom proslave Dana zaštite i spašavanja u Crnoj Gori i Međunarodnog dana civilne zaštite Direktorat za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova sinoć je u KIC-u „Budo Tomović“ upriličio svečanost na kojoj su dodijeljene nagrade i priznanja za doprinos u razvoju sistema zaštite i spašavanja.

Tom prilikom prisutnima su se obratili ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić i generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić, a prikazan je i film o razvoju i radu Službe zaštite i spašavanja Tivat.

Pozdravljajući prisutne ministar unutrašnjih poslova je pripadnicima sistema čestitao Dan zaštite i spašavanja i naglasio da je njihova misija puna humanosti i solidarnosti i da se hrabrost i odlučnost koju pokazuju tokom aktivnosti mora vrednovati na pravi način.

„Vlada Crne Gore je na sjednici od 11. aprila 2013. godine, odredila ovaj dan za Dan zaštite i spašavanja u Crnoj Gori. Ovim činom je pokazala da želi da javno vrednuje i odgovorno se odnosi prema jednom važnom segmentu u životu Crne Gore“ , naglasio je ministar Nuhodžić.

„Poplave, požari, zemljotresi i druge vrste prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća su opasnost koja prijeti svakoj državi pa i Crnoj Gori. Zato ovaj sistem mora dobiti na značaju i moramo intezivnije raditi na njegovom jačanju i unapređenju“ , istakao je on.

Tokom svog izlaganja ministar Nuhodžić se osvrnuo i na probleme u finansiranju ovog sistema i izrazio očekivanja da će jedan dio ovog problema biti riješen kroz uspostavljanje fonda sredstava za zaštitu i spašavanje, ali je dodao da ovo pitanje zaslužuje punu pažnju i da se njime moramo baviti na organizovan i sistematičan način.

Ministar se osvrnuo i na funkcionisanje sistema u prethodnih deset godina, i njegovo reagovanje tokom poplava 2010. godine, požara i vanrednog stanja zbog ekstremnih vremenskih neprilika 2012. godine.

„I pored toga što je odgovor bio adekvatan, potvrdilo se i da postoje određeni nedostaci u smislu organizovanosti, nadležnosti, odgovornosti i koordinacije. Ministarstvo unutrašnjih poslova je spremno da poslije dobre i argumentovane analize podrži sva rješenja koja će u profesionalnom i funkcionalnom pogledu biti korak naprijed. Pri tom, svakako treba sagledati i uvažiti i ekonomske i druge opredjeljujuće faktore“ , ocijenio je ministar Nuhodžić.

Čestitajući Dan zaštite i spašavanja, generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić  podsjetio je na specifičnost poslova u sistemu zaštite i spašavanja.

„Život je vrijednost koja nema cijenu. I zato s pravom kažemo: ko spasi jedan život kao da je spasio cijeli svijet. Brojna su zanimanja i profesije kojima su u osnovi spašavanje ljudskih života i materijalnih dobara. Ipak, postoji razlika. Pripadnici sistema zaštite i spašavanja, spašavajući druge rizikuju sopstvene živote. I to je ono što ovaj sistem čini posebnim, a njegove pripadnike, malim ili velikim herojima svakodnevnice. Zato je za svaku državu ovaj sistem jako važan, jer su prijetnje od prirodnih i ljudski izazvanih katastrofa realnost za koju moramo biti pripremljeni“, kazao je on.

Mulič je naglasio da Direktorat za vanredne situacije u ovom trenutku realizuje veliki broj projekata u saradnji sa EU, NATO i drugim međunarodnim organizacijama čija je vrijednost oko dva miliona eura.

Govoreći o planovima za 2017. godinu generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić istakao je da je najvažniji zadatak izrada Stategije za smanjenje rizika od katastrofa s Akcionim planom za period 2018-2023 i podsjetio da se mora naći rješenje za uspostavljanje Nacionalnog trening centra.

On se zahvalio svim učesnicima u sistemu na korektnoj saradnji.

Nagrade i priznanja dobili su:

Značku zaštite i spašavanja Dževat Šarkinović, zaposlen u Opštini Plav;

Zahvalnicu: Aleksandra Vlahović, iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore – Hitna medicinska pomoć Bar; Željko Milić, vatrogasac – spasilac u Službi zaštite i spašavanja Podgorica; Boško Tomašević, vatrogasac – spasilac-vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić; Vučeta Živković, vatrogasac-spasilac-dispečer u Službi zaštite i spašavanja Nikšić i Dragoljub Stijepović, vatrogasac – spasilac – vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić;

Novčanu nagradu u iznosu od 500 eura dobili su: Zoran Jovović iz Gusinja, Ahmet Reković – član Gorske službe spašavanja Plav, Božo Pejović – instruktor za vatrogasno-spasilačke poslove u Službi zaštite i spašavanja Bar, Dušan Andrić – vatrogasac – spasilac u Službi zaštite i spašavanja Podgorica, Đorđe Marković-  vatrogasac – spasilac – vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić.

Opštinske službe zaštite i spašavanja su tokom 2016. godine imale ukupno 11.766 intervencija, a Operativno-komunikacioni centar 112 tokom 2016. godine primio je 164.029 poziva i koordinirao sa 29 akcija spašavanja, u kojima je spašeno preko 70 ljudi.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 53 komada vatrenog oružja, 558 komada municije, tri komada ručnih bombi, eksploziv i djelovi vatrenog oružja.