Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

DMEN: Unaprijediti sistem prevencije i ranog javljanja šumskih požara

1_104_0
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 24.03.2022. u 11:32

Suvo vrijeme u prvom proljećnom mjesecu bilo je dovoljno za pojavu više šumskih požara širom Crne Gore, od kojih je najizraženiji onaj u opštini Kolašin, gdje je posle velikih napora situacija sada, srećom, pod kontrolom, naveli su iz Društva mladih ekologa Nikšić (DMEN).

Požari su, kako kažu, buknuli na svim stranama po Crnoj Gori i podsjetili nas već u martu na problem s kojim se suočavamo svake godine, koji je sve učestaliji a na koji očigledno i dalje nemamo kao zajednica pravi odgovor.

“U oči upada zvanični poziv vlasnicima imanja u više sela kolašinske opštine, koji žive van tih mjesta, da pomognu u gašenju požara. U zemljama koje imaju efikasan odgovor na šumske požare, svi činioci su na terenu i svako radi svoj dio posla, počev od prevencije, detektovanja i brzog reagovanja na pojavu požara, kada se uključuju volonterske službe, vatrogasci, avioni za gašenje požara…
Kod nas, izgleda, teško je pronaći dovoljno ljudi koji bi učestvovali u gašenju požara ali, izgleda, mnogo je lakše odraditi podmetanje požara. Na to se nadovezuje i problem opreme, sa kojom kuburi gotovo svaka vatrogasna jedinica u Crnoj Gori, a koje tek za volontere nema dovoljno”, navode iz DMEN-a.

Fale i, kako naglašavaju, dobrovoljna vatrogasna društva, koja su se pokazala jako učinkovitim u zemljama koje godinama imaju integrisani sistem zaštite od požara.

“Kod nas, osnivanje dobrovoljnih vatrogasnih društava koja bi pomagala ostalim činiocima sistema, tek je u nastajanju i malo je primjera vatrogasaca –volontera, koji su prošli određenu obuku kako bi mogli uspješno da učestvuju u gašenju požara”, dodaju.

Čovjek je, kako objašnjavaju, iz nemara ali nažalost iz loše namjere uzročnik 95 odsto požara u Crnoj Gori, ali izgleda, dodaju, i razlog neadekvatnog reagovanja, pa se štete od požara mjere u milionima eura, a štetu pričinjenu ekosistemu i prirodi nemoguće je izračunati.

“No, prije pravovremenog reagovanja, važno je imati dobar sistem za javljanje, koji bi uključivao ljude na terenu, u prvom redu čuvare šuma. Šume u Crnoj Gori, u odnosu na probleme, čuva mali broj ljudi, koji su uz to jako loše plaćeni za odgovoran i izazovan posao koji obavljaju. Sigurno je da sistem javljanja i upozoravanje na požare mora biti bolji i da ga treba unaprijediti.
Zato, smatramo da bi i dušebrižnicima, koji se ovih dana bave zapošljavanjem u sektoru šumarstva, bilo pametnije da se pozabave problematikom na terenu, uzrocima i posljedicama izbijanja šumskih požara. Ukoliko imaju političku moć, mogli bi da se bave razvojem strategija koje bi stvorile efikasniji sistem i zaustavile stradanje šuma i cijele zemlje”, ističu.

Prema njihovim riječima, u konačnom se mora shvatiti da svi treba da preduzmemo odgovornost za sadašnje stanje i slobodno ćemo reći da je tragično posmatrati podmetnute požare u martu.

Adekvatno reagovanje na šumske požare kroz integrisani sistem zaštite od požara podrazumijeva, objašnjavaju, unaprijeđenu svijest, od građana koji bi se aktivno uključili do donosioca odluka.

‘Kao prve korake za prevenciju i poboljšanje sadašnjeg stanja Društvo mladih ekologa predlaže i još jednom poziva nadležne institucije ali i kompletnu zajednicu kako da unaprijede kontrolno nadzorne aktivnosti tako i da se unaproijedi pristup problemu i da odgovorni građani pomognu u otkrivanju počinioca stvaranja požara a takođe i da se zabrani otkup i promet šumskih proizvoda i opožarene šumske građe na minimalni period od pet godine.
Dok ne budemo svjesni da su šume naše bogatsvo koje treba da ostavimo narednim generacijama, imaćemo problem i gubićemo u bici sa požarima”, zaključuju iz DMEN-a.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) će u ponedeljak 24. marta 2025.godine svim kandidatima koji su se prijavili na Javni poziv za sprovođenje posebnog postupka zapošljavanja policijskih službenika za potrebe Uprave policije, a čije su prijave nepotpune ili neuredne, dostaviti Obavještenje kojim ih poziva da otklone nedostatke u prijavi.