Kovačević: Djecu čuvamo tako što oplemenjujemo i unaprjeđujemo prostor i ambijent u kojem odrastaju
- Autor onogost.me
- 07.10.2022. u 17:28
Konferenciju je otvorio predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.
“Naša obaveza kao lokalne samouprave je da čuvamo našu djecu, a našu djecu ćemo čuvati ako čuvamo i oplemenjujemo i unaprjeđujemo prostor i ambijent u kojem ona odrastaju”, naveo je Kovačević.
„Kažu nekada su djeca sama išla u školu. Kod nas još uvijek ima djece, ne sva, ali ima djece koja idu sama u školu. Što znači ipak da smo kao društvo i zajednica sačuvali neku određenu sigurnost za našu djecu u onome što je naša tradicija i kultura. Tako da te dobre stvari koje već imamo treba da čuvamo i u ovom napretku u koji krećemo ne smijemo da ih zaboravimo. To su naše osobenosti i naše svojstvenosti koje ne smijemo da izgubimo a koje, kao što vidimo, obezbjeđuju našoj djeci ipak neki malo zdraviji ambijent, nego što je to u mnogim društvima koja su modernija i, uslovno rečeno, naprednija. Idemo u progres i u napredak, ali čuvamo ono što je bilo i do sada. Mislim da je to pravi put, a u svemu tome naravno imaćete podršku lokalne samouprave, a ja se nadam i svih drugih državnih institucija”, poručio je Kovačević.
Psiholog Majda Delibašić iz Centra za socijalni rad za opštine Nikšić, Šavnik i Plužine kazala je da svi oblici nasilja koji imaju potencijal da naruše fizičko zdravlje i psihički i morali integritet ličnosti djeteta predstavljaju povredu jednog od osnovnih i univerzalnih dječijih prava, a to je pravo na život, opstanak i razvoj.
Od početka ove godine, kako je iszakla, imaju oko 300 zahtjeva po različitim osnovama.
“To su zahtjevi sudova da učestvujemo u postupcima povjeravanja starateljstva, određivanja dinamike kontakata, radimo u slučajevima prijave nasilja, smještaja žrtve i osnaživanja, vršnjačkog ili nasilje bilo koje vrste. Od početka godine imali smo oko 50 slučajeva nasilja nad ženama i djecom”, kazala je Delibašić.
Načelnica Dječijeg dispanzera u Domu zdravlja dr Biljana Vučić rekla je da djeca sa smetnjama u razvoju ne čekaju red za pregled kod izabranog pediajtra.
„Naše medicinske sestre koje rade sa izabranim pedijatrima su iskusne, prepoznaju djecu koja su rizična grupa, kao što su onkološki pacijenti, srčani, pacijenti sa hroničnim i teškim bolestima. Takva djeca takođe imaju prioritet u trijaži. Pored toga pedijatri su svakodnevno u kontaktu kroz ambulantni i rad u Savjetovalištu sa djecom i sa porodicama i to su obično porodice koje biraju svog pedijatra. Tako da mi imamo jedan kontinuitet u radu sa takvom djecom i u mogućnosti smo da prepoznamo djecu koja su u stanju socijalne potrebe, odnosno porodice tako da mi tada angažujemo našeg socijalng radnika koji ima izuzetno dobru saradnju sa Centrom za socijalni rad kao i sa Crvenim krstom”, rekla je Vučić.
Na prvom panelu govorio je i savjetnik predsjednika Opštine Vojin Striković o programima koje djeci i socijalno ugroženim pruža lokalna samouprava, dok su na drugom panelu na temu koliko je podrška prilikom obrazovanja važna za djecu govorili direktor Dnevnog centra Radovan Dragnić, direktorica OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ Irena Vasilijević i direktorica JPU „Dragan Kovačević“ Snežana Zogović.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0