Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Pesticidi će se kupovati samo sa legitimacijom

pesticidi1
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 15.02.2017. u 06:55

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja u naredne dvije sedmice realizovaće kampanju jačanja svijesti o održivoj upotrebi pesticida u Crnoj Gori.

Kampanja se realizuje uz podršku projekta “Razvoj bezbjednosti hrane i fitosanitarnih službi u Crnoj Gori” koji finansira Evropska unija, s ciljem  poboljšanja bezbjednosti hrane i fitosanitarnih standarda.

“Krajnji ciljevi ovog projekta su dobrobit potrošača, olakšavanje međunarodne trgovine poljoprivrednim i prerađenim poljoprivrednim proizvodima u Crnoj Gori, kao i očuvanje zdravlja ljudi, životinja i životne sredine”, ističu iz MPRR.

U cilju uspostavljanja održive primjene pesticida u Crnoj Gori usvojen je Nacionalni plan u kojem je, između ostalog,  naglašena potreba jačanja svijesti svih aktera u sistemu prometa i upotrebe pesticida, kao i njihova edukacija.

Kako naglašavaju iz Ministarstva,  sistem održive upotrebe pesticida treba da omogući smanjenje rizika za zdravlje ljudi, životinja i životne sredine, koji je povezan sa nepravilnom upotrebom pesticida.Paralelno, promovisaće se i mogućnosti integralne zaštite bilja, koja podrazumijeva primjenu brojnih alternativnih metoda za suzbijanje štetnih organizama, a čime se smanjuje korišćenje pesticida.

“Kako bi uspostavili sistem u kome će se eliminisati negativne posledice korišćenja pesticida, neophodno je da svi učesnici i interesne grupe prepoznaju vlastite uloge. Svi korisnici i distributeri treba da razumiju način i efekte upotrebe pesticide”, kažu iz Ministarstva.

S toga, u cilju informisanja i edukacije, kroz kampanju će  biti distribuiran informativni materijal o: prometu i pravilnoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja; ličnoj zaštitnoj opremi pri rukovanju sredstvima za zaštitu bilja; uputstvima za trostruko ispiranje odnosno čišćenje ambalaže sredstava za zaštitu bilja; riziku upotrebe pesticida po pčele; krivotvorenim i ilegalnim pesticidima i sredstvima za zaštitu bilja sa akcentom na bezbjednost, čuvanje, transport, primjenu i postupanje sa ostacima i otpadom.

Štampani materijal na ove teme, ističu oni,  biće dostupan poljoprivrednim proizvođačima posredstvom poljoprivrednih apoteka.

U okviru projekta snimljen je i kratak film o ličnoj zaštitnoj opremi koju je neophodno koristiti prilikom primjene sredstava za zaštitu bilja, a koji se može pogledati na sajtu Ministarstva.

Kao korak dalje u osiguravanju održive upotrebe pesticida i smanjenja eventualnih negativnih posljedica, Crna Gora je započela uspostavljanje EU sistema u prometu pesticida, prema kome će sredstva za zaštitu bilja moći da kupuju samo lica koja imaju legitimaciju da su prošla određenu obuku.

U toku je priprema realizacije specijalističkih kurseva za sve subjekte koji prometuju sredstvima za zaštitu bilja, kao i poljoprivredne proizvođače.

Edukacija će biti organizovana posredstvom naučno-nastavnih ustanova, koje će licima odgovornim za promet i upotrebu sredstava za zaštitu bilja izdavati sertifikate o položenom kursu.Na osnovu dobijenog sertifikata, legitimaciju za korišćenje sredstava za zaštitu bilja će izdavati Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

“Posjedovanje legitimacije biće jedini način da se kupe sredstva za zaštitu bilja u poljoprivrednim apotekama. Svi zainteresovani za polaganje kursa biće blagovremeno obavješteni o detaljima vezanim za organizovanje kursa i pohađanje”, naglasili su oni.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Na putevima u Crnoj Gori, od početka godine, u saobraćajnim nezgodama smrtno je stradalo devet vozača motocikala, 164 je povrijeđeno, od kojih je 114 zadobilo lakše, a 50 teške tjelesne povrede, kazali su CdM-u iz Uprave policije. Prema riječima stručnjaka najčešći uzroci nesreća su bili neprilagođena brzina, nepridržavanje osnovnih pravila u saobraćaju, nepropisno preticanje, ali i nedostatak odgovarajuće zaštitne opreme.
Nakon saznanja da su se pojavili slučajevi Kju gorznice, mi smo preduzeli najradikalnije mjere. Dakle izvršili smo uklanjanje svih onih grla kod kojih se pokazalo da su zaražene Kju groznicom. Kju groznica je potvrđena kod 59 grla koliko je i eutanazirano, saopštio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.