Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

UMHCG: Žene i djevojke s invaliditetom sistem ne prepoznaje adekvatno

ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 19.07.2025. u 10:52
Žene i djevojke s invaliditetom suočavaju se sa višestrukim preprekama i oblicima diskriminacije i isključenosti u Crnoj Gori, u gotovo svim oblastima života – obrazovanju, zapošljavanju, političkom i javnom djelovanju, pokazuju rezultati kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja koje je sprovelo UMHCG, uz učešće 87 žena s invaliditetom.

Iako imaju interesovanje za aktivno učešće u društvu, minimalno su zastupljene, a njihovo učešće je i dalje marginalizovano, dok institucionalna podrška izostaje ili je nedosljedna i neadekvatna.

Kada je riječ o obrazovanju, većina ispitanica ima završenu četvorogodišnju srednju školu (39,7%) ili fakultet (31,5%), dok 11% ima magistarske ili doktorske studije, što ukazuje na veću izloženost društvenim preprekama koje se i ogledaju u težem pristupu obrazovanju, nedovoljnom podsticanju i nedostatku inkluzivnog pristupa.

Samim tim, uzročno-posljedično zapošljavanje ostaje jedan od najvećih izazova – gotovo polovina ispitanica (42,5%) nije zaposlena. Ispitanice koje rade uglavnom su angažovane u privatnom (19,2%), javnom (17,8%) i nevladinom sektoru (19,2%), dok je procenat samozaposlenih zanemarljiv (1,4%).

Njihov materijalni status je neadekvatan i ne prati troškove života proistekle iz (iskustva) invaliditeta. Naime, većina ostvaruje mjesečne prihode između 601 i 800 eura (38,4%), dok značajan broj ima veoma niske prihode – 13,7% njih navodi da su prihodi manji od 250 eura mjesečno.

Ključni izvori prihoda su plata, honorarni rad (32,9%) i materijalna davanja kao što su lična invalidnina ili dodatak za njegu i pomoć (15,1%). Izuzetno zabrinjava podatak po kojem više od polovine ispitanica (52,1%) navodi da njihovi prihodi samo djelimično pokrivaju osnovne životne troškove, dok 39,7% ističe da ih uopšte ne pokrivaju. Dakle, čak 91,8% ispitanica navodi da njihovi prihodi u potpunosti ili djelimično ne pokrivaju osnovne životne troškove. Ovo ukazuje na to da se žene s invaliditetom u velikoj mjeri nalaze u zoni siromaštva.

Kada je riječ o političkoj participaciji, istraživanje potvrđuje izuzetno nisku uključenost žena s invaliditetom.

UMHCG ukazuje da institucionalni okvir za rodnu ravnopravnost u Crnoj Gori formalno postoji, ali ne prepoznaje dovoljno specifične izazove žena s invaliditetom, već tretira žene kao homogenu grupuKao posljedica toga, u strateškim dokumentima i javnim politikama gotovo da ne postoje norme i mjere koje direktno adresiraju žene s invaliditetom.

Cijelo Saopštenje dostupno je na linku: http://skr.rs/z0o6

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Predsjednik sindikata Slobodnih radnika OB Nikšić David Delić uputio je reagovanje u kojem navodi da njihov sindikat nije pristupio sindikatu Prima kako je u njihovoj izjavi navedeno.