Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Zatvoreni Dani nauke: Djeca uživala u spoju nauke i umjetnosti

1
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 12.10.2017. u 13:33

Prethodna tri dana Tehnopolis je na neobičan način spojio umjetnost i nauku. "Alisa u zemlji čuda", čuveno djelo engleskog pisca, matematičara i fotografa, Luisa Kerola, bilo je lajt motiv trodnevnog događa u okviru ovogodišnjih Dana nauke.

Tako su kolone djece prodefilovale kroz Tehnopolis ovih dana, odnosno kroz svijet Alise u zemlji čuda, a sve sa idejom da od začetaka industrijske ere, koju je na svima poznat način Luis Kerol donio u svojoj knjizi, prošetaju kroz vrijeme i upoznaju se sa tehnološkim inovacijama nekad i danas.

 “Alisa u zemlji čuda ima zaista jedan repertoar koji nudi neiscrpne mogućnosti da se uveže istorija, geografija, nauka i umjetnost. Ja sam pokušala u cijelu tu koncepciju da uvrstim i prostor i vrijeme i prelazak iz sadašnjosti u prošlost, da uvrstim i crne rupe  i crvotočine”, objasnila je profesorica fizike Gordana Medin.

Program menadžer u IPC Tehnopolis Đorđije Brkuljan istakao je da je poenta da se nauka prezentira ljudima kroz interaktivne forme koje su izmislili na ovom mjestu.

“Ovo je definitivno spoj umjetnosti i nauke, i kroz umjetnost smo u stvari htjeli da zainteresujemo ljude za nauku. Mislim da smo uspjeli u tome”, zadovoljno priča Brkuljan.

Na Alisinom putu od zečije rupe do virtuelne stvarnosti djeca su imala i vrijeme prediviđeno za čajanku, ali i za fotografije Luisa Kerola, koji se davne 1851. godine služio tehnikom mokrog koldijuma. Upravo takav postupak izrade fotografije u mračnoj komori, uz korišćenja starog aparata, djeci je predstavljao fotograf Miloš Zvicer.

“Od istorije fotografije do dana današnjeg imamo dosta fotografskih procesa, ali baš ovaj fotografski proces mokri koldijum zbog svoje specifičnosti proglašen je jednim jedinim umjetničkim fotografskim procesom, jer se njime dobijaju nevjerovatne fotografije”, objasnio je Zvicer.

Djeci je, čini se, ipak najviše zabave donijela soba virtuelene stvarnosti kroz koju ih je vodio Darko Žugić.

“Uz pomoć virtuelne stvarnosti oni stvarno mogu da dožive Alisu u zemlji čuda. Na primjer, ja ih puštam u svijet snova ili crtaju unutar virtuelne stvarnosti, uz pomoć čega mogu da pređu u neki drugi svijet isto kao Alisa”, pojasnio je Žugić.

Mnogo zabave, ali i živopisni događaji nešto su što će, priznaju djeca, ipak najduže pamtiti sa ovogodišnjeg obilaska.

“Stavljao sam kao neke naočare i onda se sve vidi kao da je ispred nas, kao da smo mi u nekom drugom svijetu”, prenosi utiske Marjan Dubljević,  učenik OŠ “Braća Labudović”.

Manje oduševljen nije bio ni Aćim Pejović, takođe učenik pomenute škole.

“Moram priznati da je stvarno bilo lijepo, ova prezentacija u Tehnopolisu je odlična, od početka do kraja. Baš su se potrudili da sve lijepo naprave, a najbolja mi je bila virtuelna stvarnost”, priča Aćim preporučujući svima da se “otisnu” u svijet takve stvarnosti.

Na kraju putovanja čekala ih je soba za izradu fotorealističnih slika, uz pomoć specijalizovanog softvera gdje su djeca imala priliku da vide kako se u 3D varijanti oblikuje željeni prostor.

Filip Delić ispred Chodex studija objasnio je namjenu pomenutog softvera.

“Uglavnom je namjena da se prostor predstavi što realističnije prije nego što se izradi, ili neki produkt ili proizvod, da bi onda mogle da se vrše izmjene ili dopune prije same proizvodnje”, kazao je on.

Priliku da uživaju u spoju umjetnosti i nauke dobilo je oko 700 učenika i predškolaca iz opština Nikšić, Hereceg Novi i Plužine.

 

TVCG

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Grupa od 20 momaka navijačke grupe „Vojvode 1988 Nikšić“ pošla je rano jutros u Jablanicu kako bi pomogli u saniranju štete koja je nastala usljed ogromnih poplava u tom bosansko-herecegovačkom gradu.
Nova vozila policije koštaće 18 eura dnevno i biće otplaćena za tri godine.