Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Smanjite rizik od nastanka kamena u bubregu

jug-3464829_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 26.02.2020. u 20:32
Svaka deseta osoba se tokom života susreće sa problemom kakav je nastanak kamena u bubregu. Imajući u vidu da ova pojava može da bude prilično neprijatna, prevencija bi bila najbolje rješenje.

Bol koji izaziva kamen u bubregu mnogi opisuju kao najgori koju su ikada osjetili, što je razlog više da se radi na njegovom sprječavanju. Iako ishrana ne garantuje stopostotnu zaštitu, svakako smanjuje rizik od ove bolesti, piše Scientific American

Kako nastaje kamen u bubregu?

Uzrok su jedinjenja koja se inače nalaze u urinu. U stanju su da obrade kristale koji se spajaju u grudvice veličine zrna pijeska ili šljunka. Sitniji kamenčići mogu da budu neprimjetno izbačeni, ali problem predstavljaju veći komadi koji se kreću urinarnim traktom. Naročito je neprijatno za muškarce, zbog njihove anatomije.

U većini slučajeva, usprkos jakom bolu, kamen se izbacuje iz organizma bez nanošenja značajne štete i to uz primjenu prepisanih ljekova koji pomažu proces izbacivanja kamena. Ipak, moguće su i rijetke komplikacije koje iziskuju hiruršku intervenciju.

Koje osobe su najpodložnije ovom problemu?

Muškarci su dvostruko podložniji nego žene. Kamen u bubregu se obično javlja kod osoba starijih od 30 godina, ali nije nemoguće da se javi i kod mlađih. Ko je jednom bolovao od kamena u bubregu, ima veći rizik od ponovne pojave.

Reč je o pojavi koja je često nasljedna, što znači da postoji veća verovatnoća pojave kamena u bubregu ako su vaši roditelji, brat ili sestra imali taj problem.

Osim genetske predispozicije, pojedine navike u ishrani mogu da doprinesu nastanku bubrežnog kamenca.

Kako možemo da spriječimo njegov nastanak?

Nutricionisti preporučuju veći unos vode, jer se tako bubrezi ispiraju od jedinjenja koja prijete da prerastu u kamen. Takođe, previše soli može da se nakupi u urinu, pa je preporučljivo ograničiti unos ove namirnice.

Redovan unos voća i povrća je od velikog značaja, jer podiže nivo pH vrijednosti urina, što dalje doprinosi prevenciji kamena u bubregu.

S druge strane, bjelančevine je najbolje umjereno unositi, jer one smanjuju nivo pH vrijednosti urina.

Jedan od osnovnih faktora rizika je nizak nivo kalcijuma u organizmu. Ova činjenica na prvi pogled možda zvuči iznenađujuće, jer je i sam kamen bogat kalcijumom.

Povećanim unosom kalcijuma smanjuje se mogućnost da on završi u urinu, a najbolji izvor kalcijuma su mlječni proizvodi, zeleno povrće i konzervirana riba.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini za bolji apetit, kod problema žuči, za nerve, cirkulaciju, žlijezde, kao i za bolje digestivno zdravlje.