Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kju groznicu hitno staviti pod kontrolu, građane zaštititi

IJZ
  • Autor onogost.me
  • 13.09.2024. u 07:55
Udruženje stočara Danilovgrad pozvalo je nadležne organe da što hitnije utvrde svako, kako kažu, nestručno, nezakonito i neodgovorno postupanju u slučaju pojave kju groznice u Crnoj Gori, saopštio je sekretar Udruženja Vlado Lakić.

Udruženje je reagovalo povodom saopštena Instituta za javno zdravlje (IJZ) u kojem se navodi da su kju groznicom zaražene dvije osobe u Danilovgradu.

IJZCG je saopštio i da su im tokom 2024. godine prijavljena dva slučaja kju groznice kod ljudi, oba su registrovana u junu, jedan u Bijelom Polju i jedan u Podgorici.

“Povodom zvanične objave Instituta za javno zdravije da su u opštini Danilovgrad potvrđeni prvi slučajevi obolijevanja od kju groznice, Udruženje stočara poziva nadležne organe da što hitnije utvrde svako nestručno, nezakonito i neodgovorno ponašanje u postupanju u konkretnim slučajevima, sa kojima smo upoznali menadžment Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, naveo je Lakić.

On kaže da će u slučaju nereagovanja nadležnih pozvati ne samo stočare i druge poljoprivredne proizvođače, već i sve građane koji dijele zabrinutost Udruženja da se priključe njihovom daljem djelovanju.

“Udruženje stočara Danilovgrad upućuje apel svim političkim partijama da u javnosti ne koriste kju groznicu kao političku temu, već da učine sve što je u njihovoj moći, kako bi što prije bolest stavili pod kontrolu, a zdravlje građana zaštitili, što je osnovni cilj i našeg djelovanja”, zaključio je Lakić.

Podsjetimo, iz IJZ-a su, u cilju sprečavanja obolijevanja ljudi, preporučili dezinfekciju prostorija u kojima su boravile inficirane životinje, nošenje zaštitne opreme (maske, rukavice, naočare) prilikom obavljanja poslova koji uključuju kontakt sa životinjama, njihovim izlučevinama i kontaminiranom okolinom.

Preporučena je i termička obrada prethodno nepasterizovanog mlijeka za sopstvene potrebe, kuvanjem na temperaturi ključanja, kao i pojačan epidemiološki nadzor.

U saopštenju se ističe da nekuvano mlijeko inficiranih životinja, kao i mlječni proizvodi spravljeni od sirovog mlijeka inficiranih životinja, mogu da sadrže uzročnike kju groznice.

“Jedna od metoda suzbijanja prenošenja uzročnika kju groznice putem mlijeka i mliječnih proizvoda je pasterizacija kravljeg, kozjeg i ovčijeg mlijeka na temperaturi većoj od 63 stepena u trajanju od 30 minuta, ili preko 72 stepena u trajanju od najmanje 30-45 sekundi”, objasnili su iz IJZ-a.

Oni su naveli da je generalno, u cilju prevencije infekcija, preporuka da mlječni proizvodi budu pravljeni isključivo od pasterizovanog mlijeka, kao i termička obrada prethodno nepasterizovanog mlijeka za sopstvene potrebe, kuvanjem na temperaturi ključanja.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Na planini Vojnik održana je 11. akcija pošumljavanja u okviru kampanje Boranka. Tokom akcije učesnici su zasadili novih 5.000 sadnica crnog bora, čime je ukupan broj sadnica posađenih ove godine na Vojniku premašio 11.000, saopšteno je iz Saveza izviđača Crne Gore (SICG).
    -->