Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Krenuće sa uklanjanjem divljih deponija, eko-rendžeri za ljepšu ekološku sliku grada

viber_image_2021-08-09_09-59-23-618
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 09.08.2021. u 08:00

Nakon što je portal Onogošt u saradnji sa građanima mapirao preko 30 nelegalnih divljih deponija na teritoriji naše opštine, stiglo je obećanje od Opštine da će mašine biti poslate na te lokacije i da će krenuti sa sanacijom istih.

Danas će komunalne ekipe obići sve deponije koje smo u saradnji sa građanima mapirali, a sa uklanjanjem krenuće od užeg gradskog jezgra.

To je u razgovoru za naš portal kazao v.d. sekretara Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Đorđije Manojlović.

„Drago mi je što je portal Onogošt pokrenuo ovu akciju. Opština će reagovati preko svojih komunalnih službi da odmah šalje mašine na ove lokacije i da se uklanjaju nelegelne deponije. Planiramo sve lokacije da obiđemo i pošaljemo ekipe iz Komunalne službe da djeluju“, kazao je Manojlović, nakon što su mu novinari portala Onogošt uručili foto-dokumentaciju neuređenih divljih deponija.

 Foto: Manojloviću uručena foto-dokumentacija divljih deponija

Obilaskom terena deponija moglo se zaključiti da one kao pečurke „niču“ svuda – pored magistrala, seoskih puteva, u blizini korita rijeka, kuća, na nepristupačnim mjestima… Građani koji su nam ukazali na ovaj problem, kažu da su zabrinuti zbog uticaja deponija na životnu okolinu, s obzirom na to da na tim deponijama završavaju razne vrste otpada…

A da bi Opština konačno stala na kraj ovom problemu u planu je formiranje službe eko-rendžera.

 „To je vid eko-policije koja bi obilazila opštinu Nikšić i ukazivala na ove nepravilnosti. Imala bi zakonsku osnovu da kažnjava vinovnike ovog čina i djelovali bi sa komunalnim službama. Tako da bi slučaj divljih deponija podigli na veći nivo. Ljudi bi vjerovatno u saznanju da postoji takav vid kontrole došli do nekog reda, jer jedino kaznenom politikom možemo ovo spriječiti“, objasnio je Manojlović.

Nije mogao precizirati kada će ta opštinska služba biti formirana, ali će, kaže, raditi na tome, kako bi što prije poboljšali ekološku sliku Nikšića.

Manojlović kaže da u roku od mjesec dana, koliko je na tom radnom mjestu, nije dobijao pritužbe i peticije građana zbog deponija.

 

 

Izdato 11 prekršajnih naloga, spriječili formiranje nove deponije

Službenici Komunalne policije u poslednje dvije godine po pitanju nelagalnog odlaganja otpada kaznili su devet fizičkih lica, jedno pravno lice i jedno odvovorno lice u pravnom licu. Tako da je za navedeni period izdato 11 prekršajnih naloga, kazao je za naš portal načelnik Komunalne policije Novica Milović.

Kazna za fizičko lice iznosi 500 eura, za pravno lice 1.500, a za odgovorno lice u pravnom licu 500 eura.

Foto: Onogošt.me

Prema riječima Milovića, poslednje sankcionisano lice je B.M, koje su službenici Komunalne policije zatekli kako nelegalno odlaže otpad u naselju Buda Tomovića, prije dva mjeseca. 

„Veoma interesantno za ovaj događaj je navedeno lice pokušalo da formira potpuno novu deponiju i to u blizini samih stambenih objekata“, kazao je on.

Načelnik Komunalne policije kaže da su u posljednje dvije godine sve kazne naplaćene, osim u tri slučaja za fizičko lice, jer su isti zatražili sudsko odlučivanje. Međutim, kako kaže, svi predmeti su foto i zapisnički zadokumentovani, tako da, dodaje, neće biti problema oko naplate.

Građani hoće i da svjedoče

Milović ističe da su po svakoj prijavi građana postupili, ali i da nijesu u svakom slučaju uspjeli da zateknu izvršioce na licu mjesta.

„Ali sada i građani nam dostavljaju fotografije i podatke i pojavljuju se kao svjedoci u postupcima, tako da iste i naknadno pronađemo i otkrijemo. Naši sugrađani su nam od velike pomoći kojima bih se ovim putem i zahvalio. Kada naši sugrađani pošalju fotografije na kojima se jasno mogu prepoznati lica i registarske oznake odmah postupamo i ulazimo u proceduru procesuiranja. Takođe u većini slučajeva sugrađani hoće i da se pojave kao svjedoci protiv nesavjesnih građana što nam najviše znači“, dodaje Milović.

Ističe da je najveći problem što građani nemaju dovoljno svijesti kada su u pitanju posljedice odlaganja otpada u prirodi.

„Sama činjenica govori da od 10 procesuiranih slučajeva sedam su sve mještani naselja čiji se stambeni objekti naslanjaju na korita rijeka, samim tim je izuzetno teško jer isti odlažu otpad odmah u blizini kuća u kasnim ili ranim jutarnjim satima“, pojašnjava za naš portal komandir Komunalne policije, dodajući da im potragu za počioniocima otežava i mali broj radnika.

„Ekipa koliko god da imamo uvijek fali, kao što znamo teritorija opštine Nikšić je velika, deponije su pretežno u ruralnim predjelima ili u djelovima grada gdje nema stanovnika. Ali i uprkos tome trudimo se da pokrijemo svaki dio opštine i stignemo na vrijeme. Takođe u ljetnjem periodu veliki problem su nam i godišnji odmori koje službenici koriste, a da ne pričamo i o službenicima koji se nalaze na bolovanju. U takvim uslovima uvijek je teško organizovati službu pored svih drugih nadležnosti koje Komunalna policija ima. Ali, ipak, ne odustajemo i sa svim raspoloživim kapacitetima smo na usluzi našim sugrađanima. Kad je u pitanju ovaj  problem smatramo da je on nerješiv dok naši nesavjesni sugrađani, budu svjesni, da da ne treba da odlažu otpad van mjesta za koje je to predviđeno“, zaključuje Milović.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Na kraju prošle godine poreska dugovanja crnogorskih opština, njihovih javnih ustanova i privrednih društava iznosila su 81,3 miliona, dok za kredite opštine duguju još 107 miliona eura, saopštio je ministar finansija Novica Vuković.