Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Goranović: Godinama smo gubili vrijeme, sada Nikšić konačno napreduje

SO Nikšić
  • Autor onogost.me
  • 22.05.2026. u 07:46
Povodom dvije decenije od obnove nezavisnosti Crne Gore, Nikola Goranović, ispred koalicije “Za budućnost Nikšića” i potpredsjednik Opštine, ocijenio je da Nikšić nakon 2006. godine nije dobio pažnju koju je zasluživao, ali da se nakon 2020. godine primjećuju pozitivni pomaci u infrastrukturnom, kulturnom i društvenom razvoju grada.

Govoreći o položaju Nikšića u razvoju države, Goranović je kazao da je grad godinama stagnirao i ostao simbol tranzicionog gubitnika, uprkos potencijalu da bude snažan industrijski, univerzitetski i kulturni centar.

Ipak, smatra da je nakon 2020. godine počeo postepeni oporavak Nikšića kroz infrastrukturnu obnovu, ulaganja u kulturne sadržaje i javne prostore, kao i projekte koji, kako kaže, popravljaju kvalitet života građana.

“Nikšić danas sve više postaje kulturni centar Crne Gore i grad koji ponovo vraća svoj identitet i značaj. Posebno je važno istaći da je prethodne godine Nikšić dobio titulu Evropske prijestonice kulture za 2030. godinu, čime se vratio na regionalnu i evropsku mapu. To nije samo simbolična titula, već velika razvojna šansa koja će u narednom periodu donijeti benefite u kulturnom, turističkom i ekonomskom smislu. Vjerujem da je pred Nikšićem period razvoja i da grad konačno dobija priliku da zauzme mjesto koje mu pripada”, naveo je Goranović.

Govoreći o najvećim uspjesima Crne Gore od obnove nezavisnosti, ocijenio je da su mir i stabilnost predstavljali ključne vrijednosti u prethodnim decenijama, dok je demokratska smjena vlasti 2020. godine, prema njegovim riječima, bila važan trenutak za jačanje demokratije.

“Najveća propuštena šansa odnosi se na ekonomiju. Umjesto pune posvećenosti ekonomskom razvoju, investicijama i otvaranju kvalitetnih radnih mjesta, u Crnoj Gori je godinama jačao kriminal i formiranje kriminalnih klanova”, kazao je on.

Smatra da  je vidljiv napredak u životnom standardu građana nakon 2020. godine.

“U Nikšiću su mnogi dobili nove prilike za zaposlenje, zarade su porasle, a kvalitet života pokazuje jasne znakove poboljšanja. Međutim, to još uvijek nije dovoljno i nije nivo života koji zaslužuju Nikšić i Nikšićani. Veliki broj građana i dalje se suočava sa niskim zaradama, nesigurnim poslovima i visokim troškovima života. Mnogi mladi ljudi i dalje razmišljaju o odlasku, jer žele sigurnost, pravdu i jednake šanse. Zato mislim da građani danas očekuju više rezultata po pitanju pravde i borbe protiv organizovanog kriminala, ali i društvo u kojem neće postojati privilegovani pojedinci. Građani žele državu jednakih šansi za sve, u kojoj će rad, znanje i poštenje biti važniji od bilo kakvih veza i privilegija”, kazao je Goranović, ocjenjujući da je proces promjena krenuo u pozitivnom smjeru.

“Predstavnici srpskog naroda važan faktor demokratskih promjena”

Na pitanje o podjelama iz perioda referenduma, Goranović smatra da su one i dalje prisutne, ali u manjoj mjeri nego ranije.

“Nakon 2020. godine promijenjena je i jedna dugo prisutna politička stigma — da srpski narod ne može ravnopravno učestvovati u vođenju političkih procesa u Crnoj Gori i da su srpski politički predstavnici navodno samo remetilački faktor. Vrijeme je pokazalo upravo suprotno. Pokazalo se da predstavnici srpskog naroda mogu biti važan faktor demokratskih promjena, političke stabilnosti i društvenog razvoja. U krajnjem, razlike među nama ne trebaju da budu teret i razlog za nove podjele, već naše bogatstvo”, naveo je Goranović.

Za mlađe generacije Dan nezavisnosti, kako je istakao, predstavlja važan datum savremene istorije Crne Gore i priliku da se razgovara o tome kakvu državu želimo da gradimo u budućnosti.

Goranović smatra da mladi danas mnogo manje žive u podjelama iz prošlosti, a mnogo više razmišljaju o kvalitetu života, obrazovanju, zaposlenju i mogućnostima da ostanu u svojoj zemlji.

“Crna Gora može biti uspješna samo ako bude država svih njenih građana, u kojoj će svako imati jednaka prava, šanse i osjećaj pripadnosti”, istakao je on.

Za 20 godina bi volio da vidi razvijeniji, ekonomski snažniji i pravedniji Nikšić i Crnu Goru. Crnu Goru vidi kao stabilnu članicu Evropske unije, društvo koje će biti konkurentno na evropskom tržištu u različitim sektorima i državu iz koje ljudi neće imati prijeku potrebu da odlaze i traže budućnost u drugim državama.

“Prioritet mora biti ekonomija i otvaranje novih radnih mjesta, jačanje domaće proizvodnje, ulaganje u infrastrukturu, sport, mlade i obrazovanje, ali i stvaranje zdravijeg sistema vrijednosti. Ako mladim ljudima obezbijedimo mogućnost da pošteno rade, osnuju porodicu i planiraju budućnost u svom gradu i svojoj državi, onda će i Nikšić i Crna Gora imati sigurnu i stabilnu perspektivu”, poručio je Goranović.

 

 

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    4

    1. I ovo je jedan od novokomponovanih srpskih političara, koji je zbog materijalnog, zaboravio sva identitetska pitanja, majku Srbiju, Rusiju, Kosovo. Koji je pjevao : Dogodine u Prizrenu, a sad i ne zna gdje je taj grad. Koji je donedavno veličao Vučića, a sada tvrdi da je diktator.
      Foteljo prokleta bila.

    2. Тренутна улога Нове српске демократије, скоро је истовјетна, роли коју је од бившег режима, на прелазу између два вијека, добио Новак Килибарда. (Ово бивши не треба схватити баш буквално). Прваци Нове српске демократије, треба да убједе своје сународнике, да референдум није био крађа епских размјера, и да оно све што им је радио бивши режим до 2020.. није се, уствари ни догодило. И наравно да забораве, на идентитетска питања. Да би наравно врх странке задржао фотеље, и вишемилионске послове. Са друге стране огроман број чланова, пацифизиран је запошљавањем у ЕПЦГ, Солару, и на мјеста, која су на буџету. Дакле, лако су из НСД заборавили Србију, Косово, Русију, идола Александра Вучића. Неки уз помоћ неколико милиона, други уз помоћ неколико хиљада. ” Принцип је исти, остало су нијансе …. “. Јасно је да је врху Нове српске странке, једини циљ брзо богаћење, и да не само да су након мрзитеља свих европских вриједност, лако постали највећи фанови ЕУ, него вјерујте укоро ће нас убјеђивати и да су увијек били за НАТО, да се чувене историјске Мандине демонстрације, против уласка у НАТО, нису ни догодиле. Сјећам се једне расправе, са неколико људи из врха никшићког НСД прошле године, када сам рекла да је Вучић највећо зло које се могло догодити Србији, српском народу. Тог тренутка сам била свједок вербалног цунамија, уз истовремене хвалоспјеве Вучићу, да је највећи српски политичар у историји. Баш ме занима, смију ли ово данас и помислити.

    3. Nikada u životu ne bih glasao ni za jednu nacionalnu partiju već isključivo za građansku jer je to bogatstvo naše domovine.
      Ne sviđa mi se politika DF-a, ali ovo saopštenje je više nego korektno i pozdravljam ga uz neka nebitna neslaganja sa istim 🙂

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Delegacija Građanskog pokreta URA, koju su činili poslanik Zoran Mikić, politički direktor Dušan Golović i predsjednik OO URA Plužine Branko Pejović, položila je vijenac u Dolima u Pivi, odajući počast nevino stradalim žrtvama ovog strašnog zločina.
    Dola, mjesto su jednog od najtragičnijih događaja u istoriji Pive, ali i cijele Crne Gore. Na današnji dan, 7. juna 1943. godine, u Dolima pivskim i okolini ubijene su 522 osobe, od toga 109 djece mlađe od 15 godina. Pobijeni su od strane zloglasne folksdojčerske divizije „Princ Eugen“ uz pomoć Handžar divizije.
    Bokseri Nikšića koji su se u opremi crnogorske reprezentacije borili na prestižnom turniru u mađarskom Egeru vratili su se sa dvije medalje. Nikola Raičević osvojio je zlatnu medalju, Andrija Nikitović srebrnu.
    -->