Onogošt logo
Najnovije
Zdravlje

Počela nabavka opreme i dodatnih doza vakcina protiv gripa

07:39 · 16.12.2020.Marija Vujovic
Onogošt

Nakon što je iz budžeta Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) opredijeljeno 700.000 eura, započet je proces nabavke dodatne količine lične zaštitne opreme i 10.000 doza vakcina protiv sezonskog gripa, saopšteno je Dnevnim novinama iz Javne zdravst…

“JZUACG Montefarm je nakon odobrenja Ministarstva zdravlja, pristupio procesu nabavke dodatnih količina lične zaštitne opreme i vakcine protiv sezonskog gripa u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama”, naveli su DN iz Montefarma.

Tako je u ponedjeljak firma MEDICA iz Podgorice izabrana za najboljeg ponuđača za nabavku 400.000 pari hirurških rukavica, ukupne vrijednosti od 112.000 eura, dok je firma Osmi red iz Podgorice izabrana za najboljeg ponuđača za nabavku 200.000 jednokratnih vodootpornih zaštitnih odijela skafandera u iznosu od 400.000 eura.

Podsjećamo, kako je iz FZO ranije saopšteno, nakon upućenog zahtjeva Montefarma, koji ih je obavijestio da im prijeti nestašica zaštitne medicinske opreme za ljekare i medicinske sestre, iz ove zdravstvene ustanove je odlučeno da se u tu namjenu preusmjeri 700.000 eura namijenjenih za nabavku vakcina protiv HPV virusa koje sprečavaju obolijevanje od karcinoma grlića materice.

Montefarm je tražio od Fonda, Ministarstva zdravlja i Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti novac za 10.000 doza vakcine protiv gripa, 5.000.000 komada nitrilnih nesterilnih rukavica, 400.000 pari hirurških rukavica, po 200.000 komada jednokratnih zaštitnih odijela i jednokratnih vodootpornih mantila.

Potrebu za novim dozama vakcina protiv sezonskog gripa iskazale su javne zdravstvene ustanove, nakon što je u prvoj fazi vakcinacije potrošena 31.000 doza vakcina čiju je isporuku Montefarm u junu ugovorio putem javnih nabavki.

Jedno od mogućih objašnjenja velikog odziva građana da se vakcinišu je strah od preklapanja sezonskog gripa i korona virusa na koje su stručnjaci upozoravali. Međutim, za sada, prema informacijama koje je IJZ saopštio CdM-u, nema nijednog zabilježenog slučaja sezonskog gripa, pa ni njihovog ukrštanja.

“U Crnoj Gori trenutno nije zabilježen nijedan laboratorijski potvrđeni slučaj sezonskog gripa”, kazali su iz IJZ.

Na pitanje da li oboljeli od gripa imaju manju šansu da obole od korona virusa, iz IJZ ističu da neka trenutna naučna saznanja i ispitivanja, zasnovana na ograničenoj i relativno maloj količini podataka, ukazuju da je manja šansa da određene osobe istovremeno obole od gripa i korona virusa.

“Slučajevi zajedničke tj. istovremene infekcije su opisani u literaturi, ali je njihov broj iznenađujuće mali i ispod očekivanog nivoa. Za sada moderna nauka nije dala objašnjenje zašto je to tako, ali određeni evolucionisti bi jednostavnim rječnikom kazali da se radi o “takmičenju” različitih mikroorganizama za životni prostor. Međutim, važno je ne zaboraviti da su dokazi ovih teorija i istraživanja još uvijek ograničeni, zbog relativno malih brojeva i slabe snage naučnih dokaza koji proističu iz studija ovog tipa”, navode u IJZ.

Podijeli ovaj članak

Fiscall poz inline 6

Komentari

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Učitavanje...

Učitavanje komentara...

Povezane vijesti

Za dječiji dispanzer i odjeljenje pedijatrije 820.000 eura
Zdravlje

Za dječiji dispanzer i odjeljenje pedijatrije 820.000 eura

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević rekao je na današnjoj konferenciji za medije, posvećenoj zvaničnom početku radova na adaptaciji Dječjeg dispanzera i Odjeljenja pedijatrije, da mu je veliko zadovoljstvo što se u prethodnih pet godina bilježi najveći investicioni ciklus u zdravstvu kada je Nikšić u pitanju.

28.08.2026.Saznaj više
Za adaptaciju dječijeg dispanzera u Nikšiću 320.000 eura
Zdravlje

Za adaptaciju dječijeg dispanzera u Nikšiću 320.000 eura

Adaptacija dječjeg dispanzera Doma zdravlja Nikšić trebalo bi da počne narednih dana, a vrijednost investicije iznosi oko 320.000 eura.

27.08.2026.Saznaj više
Nova lista ljekova: Pojeftinjuje 180 terapija, očekuju se uštede od gotovo dva miliona eura
Zdravlje

Nova lista ljekova: Pojeftinjuje 180 terapija, očekuju se uštede od gotovo dva miliona eura

Vlada Crne Gore utvrdila je Predlog odluke o osnovnoj i doplatnoj listi ljekova, kojom su snižene cijene za 180 ljekova, uvedeno 11 novih generičkih preparata, a procjenjuje se da će zdravstveni sistem na godišnjem nivou ostvariti uštede od 1,97 miliona eura.

03.07.2026.Saznaj više
Dom zdravlja Nikšić dobio vozilo od EPCG
Zdravlje

Dom zdravlja Nikšić dobio vozilo od EPCG

Nikšićki Dom zdravlja dobio je od Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) na poklon putničko vozilo „opel insignija“, koje će biti korišćeno za rad patronažne službe i pružanje zdravstvene zaštite građanima na terenu, kazali su iz te zdravstvene ustanove.

08.06.2026.Saznaj više
“Crna Gora se suočava sa cunamijem nikotinske zavisnosti”
Zdravlje

“Crna Gora se suočava sa cunamijem nikotinske zavisnosti”

Svjetski dan bez duvanskog dima 31. maj, obilježava se pod sloganom “Iza lažnog sjaja suprostaviti se duvanskoj i nikotinskoj zavisnosti”.

31.05.2026.Saznaj više
Šimun: Proširuje se obim usluga u domovima zdravlja,
Zdravlje

Šimun: Proširuje se obim usluga u domovima zdravlja,

U domovima zdravlja u Crnoj Gori od juna će biti proširen dijapazon usluga, što bi trebalo da omogući da se veći broj pacijenata liječi na nivou primarne zdravstvene zaštite, najavio je ministar zdravlja Vojislav Šimun, navodeći da su od naredne godine planirane i dodatne edukacije za izabrane ljekare.

23.05.2026.Saznaj više