Onogošt logo
Najnovije
Biznis

Ugovoreno 608 miliona eura javnih nabavki, najviše u posljednih 12 godine

06:40 · 22.06.2020.Marija Vujovic
Onogošt

Ukupno 608 miliona eura javnih nabavki ugovoreno je prošle godine, što je najveća vrijednost realizovana u posljednjih 12 godina, pokazuju podaci Ministarstva finansija.

Kako se dodaje, njihovo učešće u BDP-u tokom prošle godine je iznosilo 12,39 odsto.

“Učešće ukupnih nabavki, koje obuhvata javne nabavke i nabavku električne energije i uglja u vrijednosti od 107,42 miliona eura, čini 14,58 odsto BDP-a. Ukupna vrijednost javnih nabavki u prošloj godini je znatno veća u odnosu na 2018. za 35,35 odsto”, navodi su u Izvještaju o javnim nabavkama koji je nedavno utvrdila Vlada.

Prema podacima, došlo je do povećanja ugovorene vrijednosti radova u iznosu od 288 miliona eura, što je skoro 80 odsto više nego 2018. godine. Razlog je, kako se objašnjava, veće infrastrukturno ulaganje Vlade.

“Ovo je najveća ugovorena vrijednost javnih nabavki za radove od 2007. godine, odnosno od početka procedure praćenja sistema javnih nabavki”, istaknuto je u Izvještaju.

Izvještajem su obuhvaćeni podaci o javnim nabavkama koje je realizovao 641 naručilac. Primjenom postupka javnih nabavki zaključeno je više od 4.000 ugovora vrijednih 510,5 miliona eura, dok je za nabavke malih vrijednosti sklopljeno 109.404 ugovora u iznosu od 80 miliona eura. Vrijednost hitnih javnih nabavki prošle godine je iznosila 17,5 miliona.

“Najveći broj postupaka sproveden je putem otvorenog postupka, kao najtransparentnijeg, kojim se ostvaruje najveći nivo konkurencije, u iznosu od 83,46 odsto. Učešće otvorenog postupka u 2018. godini iznosilo je 79 odsto, što ukazuje na unapređenje tog pokazatelja u prošloj godini”, istaknuto je u Izvještaju u kojem se dodaje da su ugovori sklopljeni sa 90 odsto domaćih kompanija, dok se deset odnosi na strane ponuđače.

U Ministarstvu finansija navode da su naručiocu dužni da, u skladu sa zakonom, prikupljaju i evidentiraju podatke o sprovedenim postupcima javnih nabavki i zaključenim ugovorima u toku prethodne godine. Godišnje izvještaje dostavljaju Ministarstvu do 28. februara tekuće godine.

Ministarstvo je prvi put obuhvatilo izvještajem prikaz pregleda broja ugovora putem okvirnog sporazuma, što ukazuje na korišćenje te tehnike javnih nabavki u dijelu zaključivanja ugovora u vrijednosti od 41,7 miliona.

“Obuhvaćen je i prikaz pregleda učešća kriterijuma najniža ponuđena cijena i ekonomski najpovoljnija ponuda u postupcima javnih nabavki pri čemu je, posmatrano po strukturi ugovorene vrijednosti, učešće sa primijenjenim kriterijumom najniže ponuđene cijene 66,52 odsto, dok učešće sa primijenjenim kriterijumom ekonomski najpovoljnija ponude iznosi 33,48 odsto”, precizirano je u Vladinom dokumentu.

Novina je i prikaz pregleda ugovora sa jednom dostavljenom ponudom, kojih je prošle godine bilo skoro 1.500, ukupne vrijednosti 161,7 miliona eura.

U resornom ministarstvu ukazuju da je monitoring sistema javnih nabavki kontinuiran, te da se javnosti pruža detaljan uvid u funkcionisanje sistema javnih nabavki kroz jasne i provjerljive podatke.

Izvor: Dnevne novine

Podijeli ovaj članak

Fiscall poz inline 6

Komentari

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Učitavanje...

Učitavanje komentara...

Povezane vijesti

Tek postavljene mrežice skinute sa koševa, stanari traže video-nadzor na igralištu
Čitaoci pišu

Tek postavljene mrežice skinute sa koševa, stanari traže video-nadzor na igralištu

Na obnovljenom terenu u kvartu iza Bolnice sa obruča novih koševa, koji su postavljeni prije nekoliko dana, otuđena je mrežica, javila je čitateljka Portala Onogošt.

01.09.2026.Saznaj više
Radnici ŽPCG sjutra u štrajku upozorenja, vozovi neće saobraćati sat vremena
Društvo

Radnici ŽPCG sjutra u štrajku upozorenja, vozovi neće saobraćati sat vremena

Radnici Željezničkog prevoza Crne Gore (ŽPCG), predvođeni Jedinstvenim sindikatom radnika ŽPCG, organizovaće sjutra, 2. septembra, jednočasovni štrajk upozorenja, tokom kojeg će od 9 do 10 sati biti obustavljen putnički željeznički saobraćaj na teritoriji Crne Gore. Iz Sindikata navode da su se na taj korak odlučili jer njihovi zahtjevi, među kojima su privremeno povećanje zarada za 200 eura i što skorije potpisivanje novog kolektivnog ugovora, nijesu ispunjeni.

01.09.2026.Saznaj više
Zastave ispred Opštine Nikšić na pola koplja
Društvo

Zastave ispred Opštine Nikšić na pola koplja

Zastave ispred Opštine Nikšić od jutros su na pola koplja zbog odluke Vlade Crne Gore da 1. i 2. septembar proglasi za Dane žalosti povodom tragedije koja se juče desila u Danilovgradu.

01.09.2026.Saznaj više
Gori na Vojniku, Goliji, Bogetićima, požar se širi ka Kruševicama
Društvo

Gori na Vojniku, Goliji, Bogetićima, požar se širi ka Kruševicama

Nikšićki vatrogasci nastavljaju borbu sa požarima koji gore na više lokacija u opštini.

01.09.2026.Saznaj više
Rotary klub Nikšić donirao 110 knjiga školskoj biblioteci OŠ "Ratko Žarić“
Društvo

Rotary klub Nikšić donirao 110 knjiga školskoj biblioteci OŠ "Ratko Žarić“

Rotary klub Nikšić donirao je 110 knjiga biblioteci OŠ "Ratko Žarić“, među kojima su naslovi zvanične školske lektire i druga značajna djela dječje književnosti.

01.09.2026.Saznaj više
Poziv mladima da prijave najbolje ideje iz oblasti klimatskih promjena i zaštite životne sredine
Društvo
1

Poziv mladima da prijave najbolje ideje iz oblasti klimatskih promjena i zaštite životne sredine

Opština Nikšić otvara poziv mladima da prijave svoje najhrabrije ideje za lokalna rješenja koja doprinose ostvarivanju ciljeva grada u oblasti zaštite životne sredine.

01.09.2026.Saznaj više
Ugovoreno 608 miliona eura javnih nabavki, najviše u posljednih 12 godine | Onogošt