Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Porodični biznis Buturovića: Od prodaje kozjeg sira napravili dobar posao

13942482_10205509123367796_1744371395_n
Milovan Danilović
  • Autor onogost.me
  • 08.08.2016. u 16:13

Petko Buturović, sa porodicom, uspješno se bavi uzgojem koza od čijeg milijeka proizvodi sir, koji je već prepoznatljiv širom Crne Gore. 

Prije nešto više od dvije godine on je, na nagovor brata koji živi i radi u Srbiji, odlučio da se posveti kozarstvu. Iako ništa nije znao o uzgoju koza, Buturović je prepoznao dobru biznis ideju od koje sada izdržava svoju porodicu. 

“Uz bratovu podršku, odlučio sam da kupim koze i da polako krenem u taj posao. Uvezli smo za početak trideset koza, koje su plaćene 250 eura po grlu, a štalu sam napravio na svom imanju”, istakao je Buturović. 

Počeci nijesu bili laki. Zbog mladog stada bilo je i manje mlijeka. No, upornost se isplatila. Povećavanje stada, stvaranje povoljnih uslova za uzgoj koza doveli su i do plasiranja prvih proizvoda od kozjeg mlijeka na tržište.

“Kako je raslo stado, tako se povećavala i količina mlijeka koju je trebalo prerađivati. Prošle godine dobili smo sertifikat. Otvorili smo malu mljekaru koja ispunjava sve neophodne standarde. I sada su u našoj ponudi mladi sir, tvrdi polumasni i sir u maslinovom ulju, kao i mlijeko i surutka. Sve se radi na tradicionalan način, bez ikakvih dodataka i isključivo od kozjeg mlijeka ”,ističe Buturović.  

Za kvalitete proizvoda zadužena je supruga Slađana koja kaže da nikada ranije nije sirila kozje melijeko. 

“U početku sam bila bojažljiva, radila sam kako su to radile naše majke i babe. Krenulo je dobro i poslije je sve bilo mnogo lakše”, kaže Buturović.

Dobili i podršku države

Opremu su, kako napominje Petko, nabavljali postepeno. Kako se širila proizvodnja tako se oprema i dokupljivala. Sve to uspjeli su da obezbijede iz sopstvenih sredstava, a nije izostala ni podrška države.

“Preko projekta za podršku poljoprivrednika dobili smo sredstva od kojih proširujem štalu za nekih 200 metara kvadratnih, kao i novac za nabavku nove opreme, koja će nam umnogome olakšati posao”, naglašava Buturović.

Zadovoljni prodajom

Buturovići su zadovoljni i prodajom. Proizvodi su našli put do potrošača i najbolje prolaze na primorju. 

“Sve što im ponesemo sve se proda. Uspjeli smo da sklopimo saradnju sa velikim marketima i zadovoljni smo. Da proizvodimo više i to bi uspjeli da prodamo”, kazao je Buturović.  

Iako ima dosta rada i truda oko uzgoja koza i prerade mlijeka Buturovići kažu da su zadovoljni i da mogu dobro da zarade. Uspjeli su da uposle i par radnika, a planiraju proširenje, kao i nove proizvode. 

“Ako sve bude onako kako očekujemo sledeće godine očekujemo veće količine mlijeka, povećanje proizvodnje, ali i nove proizvode. Pripremili smo im vrlo dobru zimnicu koja će doprinijeti boljoj mliječnosti. Učimo, usavršavamo se. Neki naš plan je da sljedeće godine na tržište plasiramo i jogurt od kozjeg mlijeka”, ističe Buturović.

Sada Gazdinstvo Buturović, na Vitalcu, broji oko 150 koza koje dnevno daju preko 200 litara mlijeka.  

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Prema Pravilniku o bližoj sadržini i načinu uspostavljanja evidencije parcela poljoprivrednog zemljišta podaci o referentnoj parceli upisuju se u SIZEP sistem na osnovu izjave nosioca poljoprivrednog gazdinstva, ucrtavanjem granica referentnih parcela na digitalnoj ortofoto mapi.
Trenutna pozicija žena u crnogorskoj ekonomiji, i pored određenih pomaka, još nije na zadovoljavajućem nivou i to ostavlja puno prostora, ali i obavezu da se napori koji se ulažu u tom pravcu nastave, ocijenila je guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović.