Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Bijela mesa jednako loša za holesterol kao i crvena

fried-chicken-690039_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 08.06.2019. u 20:03
Prema najnovijem istraživanju, jedenje bijelog mesa isto će uticati na nivo holesterola, kao i konzumacija crvenog, piše CNN.

Dugogodišnje uvjerenje da je jedenje bijelog mesa zdravije još uvijek stoji, odnosno ono vjerovatno uzrokuje manje vaskularnih bolesti od konzumacije crvenog mesa, poručili su naučnici sa Univerziteta San Francisko.

Što veći unos povrća, mliječnih proizvoda i mahunarki najbolji je za održavanje zdravih nivoa holesterola, tvrdi najnovija studija objavljena u časopisu “American Journal of Clinical Nutrition”.

Poznato je da zasićene masne kisjeline povećavaju koncentraciju lipoproteina male gustoće (LDL) ili takozvanog lošeg holesterola u krvi.

Ako se u organizmu stvori višak holesterola, on se taloži na stijenkama arterija koje nose krv do srca i mozga, što može uzrokovati srčani ili moždani udar. Zasićene masti većinom unosimo konzumacijom životinjskih proizvoda.

Kako bi provjerili vrijedi li već uvriježena pretpostavka da zasićene masne kiseline iz crvenog mesa više od onih u bijelom doprinose riziku od pojave vaskularnih bolesti, naučnici su napravili testiranje na više od 100 zdravih muškaraca i žena u dobi od 21 do 65 godina.

Učesnici istraživanja prolazili su kroz tri vrste režima prehrane: prehrana crvenim mesom, prehrana bijelim mesom i prehrana bez mesa. Svaka dijeta trajala je četiri sedmice. Glavni izvor crvenog mesa tokom studije bio je govedina, dok je piletina služila kao glavni bijeli mesni protein.

Naučnici su prikupljali uzorke krvi na početku i završetku svakog testnog režima prehrane.

Rezultati studije pokazali su kako je biljna prehrana imala najbolji učinak na nivo holesterola, dok su prehrane s crvenim i bijelim mesom imale identične učinke na te nivoe.

Istraživači, ipak, upozoravaju kako konzumacija bijelog mesa i dalje može biti zdravija od konzumacije crvenog, jer nije poznato na koje sve načine crveno meso utiče na pojavu kardiovaskularnih bolesti.

Izvor: index.hr

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zahvaljujući skrining programu tokom prošle godine kod 44 osobe su otkrivene premaligne promjene na debelom crijevu i spriječen rak, istakla je direktorka Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Adrijana Vujović. U emisiji Radio ordinacija dr Vujović i dr Jasminka Zec Saveljić ističu značaj prevencije i apeluju da se svi koji su uključeni u skrining program i odazovu pozivu na pregled.
Gojaznost predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih izazova današnjice, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori, kazali su iz Instituta za javno zdravlje, povodom 4. marta – Svjetskog dana gojaznosti, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Osam milijardi razloga za djelovanje”.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da Svjetski dan rijetkih bolesti predstavlja priliku da se ukaže na izazove sa kojima se suočavaju pacijenti i njihove porodice, ali i na napredak koji je zdravstveni sistem Crne Gore ostvario u oblasti dijagnostike i liječenja ovih kompleksnih stanja.
-->