Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ministarstvo prosvjete: Škole će birati između dva modela nastave

120467654_1042067949567870_7858142290560314790_n_0
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 12.01.2021. u 16:38

Prva nedjelja drugog polugodišta odvijaće se onlajn, nakon čega će škole birati jedan od dva ponuđena modela u skladu sa svojim prostornim i kadrovskim kapacitetima, poručio je Martin Ćalasan, šef Radne grupe zadužene za pripremu modela za organizaciju nastave u drugom polugodištu i kandidat za državnog sekretara u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

 

Prvi model, navodi Ćalasan, podrazumijeva da sva djeca idu u školu uz poštovanje epidemioloških mjera, što je ujedno i preporuka radnog tima svim školama koje imaju mogućnost za sprovođenje ovog modela.

Drugi model koji su predložili za osnovne škole nalaže da učenici prvog ciklusa (učenici prvog, drugog i trećeg razreda) obavezno prisustvuju nastavi u školi dok učenici ostalih razreda naizmjenično idu u škole.

On je obavijestio javnost da je ministarka Vesna Bratić obrazovala Radni tim koji je bio zadužen da pripremi organizaciju nastave tokom drugog polugodišta u skladu sa važećim epidemiloškim mjerama.

“Preporuka vezana za primjenu drugog modela u srednjim školama je da učenici četvrtog razreda obavezno idu u školu, dok se učenici ostalih razreda naizmjenično smjenjuju u školi. Obaveza je da se praktični dio nastave održava, kako u školi, tako i kod poslodavca. Što se tiče nastave za opšte-obrazovne predmete, ona će se izvoditi naizmjenično, dakle i u školama i onlajn. Kako će se koji model primjenjivati zavisi od samih škola“, objasnio je Ćalasan.

Kako je kazao, stav Radnog tima je da prepusti školama da odaberu model organizovanja nastave.

„Ako uprave škola ne budu zadovoljne primjenjivanjem nekog modela u nastavi i ako se on u praksi pokaže nefunkcionalnim, ili ako dođe do promjene epidemiološke situacije, škole mogu preću na drugi model organizacije nastave. Najbolji model svakako, po pitanju kvaliteta održavanja nastave jeste da sva djeca budu u školi“, poručio je Ćalasan.

On je naglasio da su predstavnici Ministarstva i radne grupe u prethodnom periodu obavili razgovore sa većinom direktora škola na osnovu kojih je ovakav stav većinski prihvaćen.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Program za nauku i inovacije 2026–2030 predviđa uspostavljanje stabilnog, koordinisanog i dugoročno usmjerenog okvira za razvoj istraživanja, nauke i inovacija u Crnoj Gori, uz indikativni finansijski plan koji predviđa mogućnost ugovaranja do 131,822,000.00 eura u narednih pet godina, piše u tom dokumentu na sajtu Vlade.
Povodom obilježavanja Božića, koji danas slave vjernici po gregorijanskom kalendaru, predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević posjetio je Crkvu Sv. Ćirila i Metodija, gdje je uručio prigodne poklone i donaciju u iznosu od 3.000 eura.
-->