Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ko koristi zastavu Crne Gore kao prostirku ili zavjesu platiće kaznu do 2.000 eura

178445_zastava-2_ls
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 27.01.2019. u 10:49

U Skupštinu Crne Gore stigao je Vladin Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore, kojim je, između ostalog, predviđena kazna i do 2.000 eura za lica koja zastavu Crne Gore koriste kao prostirku ili zavjesu.

Izmjenama i dopunama se Zakon o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore usaglašava sa Zakonom o izmjenama i dopunama zakona kojima su propisane novčane kazne za prekršaje. Kazne za pravna lica kreću se od 300 do 20.000 eura, za fizička lica od 300 do 2.000 eura, a za preduzetnike od 300 do 6.000 eura.

Novčanom kaznom od 1.000 do 20.000 eura kazniće se za prekršaj pravno lice, ako upotrijebi grb i zastavu na način
kojim se narušavaju javni moral, ugled i dostojanstvo Cme Gore, ukoliko na grbu ili zastavi izvrši bilo šta, ispravi, doda ili izmijeni.

Takođe, zabranjeno je da se grb i zastava upotrebljavaju kao robni ili uslužni žig, uzorak ili model ili kao bilo koji drugi znak za obilježavanje roba ili usluga.

Zastava, kako se ističe, ne smije biti postavljena tako da dodiruje tlo, niti iko smije zastavu koristiti kao prostirku ili zavjesu.

Zabranjeno je i da se vrše bilo kakve izmjene u tekstu ili melodiji himne.

Uvodi se obaveza javnih ustanova čiji je osnivač država odnosno opština da se zastava stalno vije na zgradama u kojima su smješteni ti organi i te ustanove.

Takođe u Prijedlogu izmjena i dopuna zakona uvodi se obaveza ustajanja prisutnih prilikom izvođenja himne Crne Gore kao i odgovarajuća kaznena odredba ukoliko se prekrši ovaj član zakona. Kazna fizičkim licima za neustajanje prilikom izvođenja himne Crne Gore iznosiće od 300 do 2.000 eura.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Dr Dragutin Papović saopštio je da se vicepremijer Budimir Aleksić zalaže za obnovu Stare Hercegovine te da njegova analiza „Hercegovina u planovima Crne Gore i asimilacija hercegovačkih Srba u crnogorskom državnom okviru (1878-1918)“ promoviše, kako je naveo, rasparčavanje Crne Gore. Autorski tekst Papovića prenosimo integralno.
Viši sud u Bijelom Polju potvrdio je 20. maja dvije prvostepene presude nižih sudova, kojima su tri osobe osuđene na uslovne i kazne kućnog zatvora zbog “izbornog turizma” u Šavniku, opštini u kojoj nisu završeni izbori koji su počeli u oktobru 2022. godine.
Nakon što je prošle sedmice opozicija zaprijetila blokadom Odbora za izbornu reformu, iz Pokreta Evropa sad (PES) su našem Radiju kazali da se zakon o biračkom spisku koji su predložile Demokrate može razmatrati samo pred tim skupštinskim tijelom. Iako je prijedlog stavljen na dnevni red Skupštine, Demokrate su odboru poslale urgenciju da ga razmotri po hitnom postupku. To što je zakon uvršten u dnevni red plenuma pokušaj je političkog marketinga pojedinih partija većine, kazali su nam u DPS-u. Iz Nove srpske demokratije (NSD) optužuju DPS da im ne odgovara da se konačno stvore uslovi za fer izbore.