Donacija od 400 knjiga za bolnicu u Brezoviku

- Autor onogost.me
- 27.04.2021. u 06:00
Članovi Plenuma 083 juče su posjetili Specijalnu bolnicu za plućne bolesti „Dr Jovan Bulajić“ i uručili biblioteci Bolnice donaciju od oko 400 knjiga iz raznih oblasti.
Naime, nakon što je novo rukovodstvo Bolnice najavilo da planira da obnovi bolničku biblioteku, članovi Plenuma 083 su se udružili i prikupili kolekciju knjiga za pomenutu biblioteku.
„Ako su biblioteke vitalni organ, a knjige ‘krvna zrnca’ u organizmu kulture, onda njihov darodavac postaje donor jednog dragocjenog dijela sebe koji drugim ljudima omogućava zdravlje i život. Znajući da knjige to zbilja jesu, članovi organizacije „Plenum 083“ proteklih dana su se sa velikim zadovoljstvom uključili u akciju prikupljanja knjiga za biblioteku bolnice u Brezoviku. Drago nam je što će se na njenim policama nai i naš mali legat sastavljen od raznovrsnih knjiga čije će stranice medicinskom osoblju i pacijentima upijati radoznalost, odnositi brigu, unositi nadu i vjeru, ali i prekraćivati vrijeme u često dugoj i teškoj borbi za zdravlje i život. S ljubavlju smo prikupili, a sada sa radošću uručujemo uzdarje biblioteci brezovačke bolnice, pogotovo u trenutku kada je na njenom čelu uzorni Nikšićanin, čestiti čovjek i vrsni doktor Peđa Pejović,“ rekao je ovom prilikom dr Dušan Krcunović.
Plenum 083 je, kako kažu, organizacija koja nema budžet i ne raspolaže nikakvim finansijskim sredstvima, pa samim tim nemaju ni mogućnosti da bolnici doniraju medicinsku opremu i ljekove. Međutim, dodaju da su se veoma obradovali kada je novo rukovodstvo ove ustanove najavilo obnovu bolničke biblioteke i odmah su se angažovali oko prikpljanja knjiga.
“Koristimo priliku da se zahvalimo izdavačkim kućama „CID“ i „Nova knjiga“ iz Podgorice, koje su se odazvale našem pozivu i velikodušno podržale našu akciju. Ove izdavačke kuće poznate su po izvanrednim izdanjima, pa je njihova donacija veoma dragocjen doprinos ovoj akciji. Osim pomenutih izdavačkih kuća, u akciju se uključio i Duhovni centar Svetog Isaije od Onogošta i donirao vrijednu selekciju duhovne literature i književnosti, pa se i njima najtoplije zahvaljujemo”, ističu iz Plenuma 083.
Među doniranim knjigama našla su se brojna imena velikana domaće i svjetske književnosti, od Andrića, Crnjanskog, Lalića i Njegoša, preko Dostojevskog, Remarka, Flobera, Foknera i Vajlda, do Mišime, Le Klezija i Pamuka, kao i veliki broj naslova iz istorije, filozofije, psihologije, sociologije, prava, teorije književnosti.
“Ne sumnjamo da će se u ovoj kolekciji pronaći knjiga za svačiji ukus i opseg interesovanja. Nadamo se da će ova skromna donacija biti svojevrsna hrana za dušu svima koje slučaj dovede u Brezovik i radujemo se saradnji sa rukovodstvom Bolnice na nekim budućim projektima”, dodali su u saopštenju.
Posjetu su iskoristili i da se, u razgovoru sa doktorom Predragom Pejovićem, direktorom Bolnice, bliže upoznaju sa stanjem u ovoj ustanovi, sa njenim potrebama i budućim planovima rukovodstva za unapređenje uslova za rad i boravak u ovoj bolnici.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0