Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Preko popisa do boljih politika za OSI

UMHCG
  • Autor onogost.me
  • 22.08.2023. u 09:59
Naredna Vlada i sve institucije sistema podatke iz popisa stanovništva treba da iskoriste za adekvatnije planiranje i razvoj javnih politika u oblasti invaliditeta, poručili su iz Udruženja mladih sa hendikepom (UMHCG).

Iz te nevladine organizacije (NVO) saopštili su da bi podatke samim tim trebalo iskoristiti za adekvatnije sprovođenje, odnosno izmjene i dopune politika i kreiranje mjera u cilju adekvatnijih garancija svih ljudskih prava osoba s invaliditetom, uključujući i pravo na adekvatan standard života.

To je, kako su naveli, uostalom i obaveza Crne Gore još od 2009. godine, kada je ratifikovala Konvenciju Ujedinjenih nacija (UN) o pravima osoba s invaliditetom.

Oni su dodali da je i Komitet UN o pravima osoba s invaliditetom u toku Kontruktivnog dijaloga održanog u avgustu 2017. godine postavio pitanja o primjeni Liste Vašingtonskih pitanja.

„Navedenu obavezu Crna Gora nije nikada ispunila, odnosno ne prati je prilikom planiranja, pripreme, sprovođenja i praćenja sprovođenja javnih politika“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je država podatke dobijene popisom iz 2011. godine samo koristila kao statistički iskaz osoba s invaliditetom, bez dubljih analiza, istraživanja i prikupljanja podataka koje je obavezna raditi.

Iz UMHCG su rekli da to potvrđuje i činjenica da je Vlada tek nedavno pristupila pripremi Zakona o jedinstvenom vještaćenju invaliditeta, ali je usvajanje i tog akta odložila u odnosu na prvobitni plan, bez ikakvih konsultacija s reprezentativnim organizacijama osoba s invaliditetetom.

Iz te NVO su naveli da su, na osnovu ranije uspostavljene saradnje koja traje duži niz godina, a na poziv Uprave za statistiku, u maju dostavili sugestije i komentare u cilju preciznijeg i potpunijeg definisanja pitanja u upitniku za popisivače.

„Sugestije se odnose na preciznije i potpunije definisanje pitanja koja se odnose na invaliditet i prikupljanje podataka o invaliditetu (oštećenje + barijere + potrebna podrška), kao i na segment objekata za stanovanje u kojima žive osobe s invaliditetom u cilju informacija o pristupačnosti tih objekata, što je još jedna zakonska obaveza“, kaže se u saopštenju.

Međutim, kako se navodi, nebrojeni su primjeri da stambeni objekti, uključujući i zgrade sa više od četiri sprata, nemaju adekvatan pristup za osobe s invaliditetom, niti pristupačne stanove.

Iz UMHCG su podsjetili da je pravo na stan osnovno ljudsko pravo, a pravo na pristupačan stan je, samim tim, ljudsko pravo osoba s invaliditetom i ukoliko nije obezbijeđeno država krši Konvenciju UN-a o pravima osoba s invaliditetom.

„Tako se u Opštem komentaru Komiteta, broj 5 o pravu na samostalni život i uključenost u zajednicu, u paragrafu 46 navodi: Države potpisnice imaju obavezu da bez odlaganja eliminišu diskriminaciju osoba s invaliditetom, kako pojedinaca, tako i grupa, i da im garantuju jednako pravo na samostalni život i učešće u zajednici“, kaže se u saopštenju.

Kako se navodi, time se od država potpisnica zahtijeva da opozovu, ili reformišu politike, zakone i prakse koje osobama s invaliditetom onemogućavaju da odaberu sopstveno mjesto boravka, ili im uskraćuju raspoloživost priuštivog i pristupačnog prostora za stanovanje, iznajmljivanje smještaja, ili korišćenje osnovnih opštih servisa, infrastrukture neophodne za njihovu samostalnost.

„Jedino što je Crna Gora uradila u dijelu te obaveze odnosi se na činjenicu da Zakon o održavanju stambenih zgrada definiše da u slučaju izvođenja radova na stambenoj zgradi kojima se obezbjeđuje nesmetan pristup, kretanje, boravak i rad lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom nije potrebna saglasnost etažnih vlasnika“, rekli su iz UMHCG.

Međutim, kako su naveli, mora se propisati i jasna obaveza lokalnih samouprava da obezbijede u praksi pravo na pristupačan stan osobama s invaliditetom, finansijskom podrškom, ili drugim mjerama i politikama.

Prema njihovim riječima, sve navedeno ukazuje na neopodnost ozbiljnih reformskih aktivnosti u oblasti prava osoba s invaliditetom, u kojima se, kako su ocijenili, već duži vremenski period dešava potpuna stagnacija ili i nazadovanje.

Iz UMHCG su zahvalili Upravi za statistiku na dosadašnjoj saradnji, navodeći da očekuju da budu uključeni u toku obuka popisivača, kako bi oni na adekvatan način tokom terenskog rada prikupljali podatke o osobama s invaliditetom.

„Ujedno, ohrabrujemo sve osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica da vjerodostojno odgovore na pitanja o invaliditetu, jer to može imati samo koristi, ne samo za populaciju osoba s invaliditetom, koje su primarne, već i za cijelo crnogorsko društvo“, navodi se u saopštenju.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Brojne su inicijative USSCG u prethodnom periodu ostale bez odgovora od strane Vlade Crne Gore, a naša višegodišnja stremljenja da Socijalni savjet učinimo efikasnim uzaludna budući da su dogovori socijalnih partnera i predstavnika Vlade, koji učestvuju u radu ovog tijela, nerijetko mijenjani u Skupštini Crne Gore i to od strane parlamentarne većine, poručio je generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) u dopisu premijeru Milojku Spajiću.
    Nastavnici mogu da pokrenu štrajk koji podrazumijeva obustavu nastave ukoliko ne dođe do dogovara nadležnih sa predstavnicima Sindikata prosvjete koji traži da im se ne umanjuje plata kroz novi obračun zarada koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od ovog mjeseca.