Nije prošao prijedlog da ministar ne bira direktore škola
- Autor onogost.me
- 21.11.2024. u 10:23
Nakon javne rasprave očekuje se da nacrt Zakona usvoji Vlada, a onda će da ga razmatra Skupština.
Izvršna direktorica Udruženja „Roditelji“ Kristina Mihailović bila je članica ove radne grupe u ime civilnog sektora, te je kazala da će pokušati da razgovaraju sa svim poslaničkim klubovima i predoče im da je važno zbog suzbijanja političkog uticaja da ministar ne bira direktore škola. Za njih je bilo prihvatljivo rješenje da ih imenuju školski odbori uz predložene novine gdje će temeljno ispitivati kompetencije kandidata.
Mihailović je podsjetila da su upravo poslanici, na inicijativu poslaničkog kluba Pokreta „Evropa sad“, usvojili nedavno izmjene akta po kom je vraćen pređašnji model da ministar bira čelnike obrazovnih ustanova, ali ističe da će pokušati da im još jednom obrazlože da to rješenje nije dobro.
Ministarstvo nije uvažilo prijedlog da školski odbori i dalje biraju direktore škola, pozivajući se na loše rezultate koje su do sada u radu pokazala ta tijela. Broje sijaset rješenja inspekcije koja je tražila zbog nezakonitog ponašanja direktora da ih školski odbori smijene, što članovi u tim tijelima nijesu učinili. Štitili su direktore i ponovo ih birali na te pozicije.
Nedavno je iz Agencije za sprečavanje korupcije saopšteno da će pažljivo analizirati zahtjev Centra za građansko obrazovanje koji je zatražio da hitno donesu mišljenje na Zakon o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koji je vratio odredbu po kojoj resorni ministar ima moć da bira i razrješava direktore javnih ustanova obrazovanja. Iz CGO su kazali juče da se ta institucija nije još izjasnila na njihovu inicijativu.
CGO je saopštio da su političke partije zloupotrebljavale model kada su direktore škola birali ministri. Podsjetili su da je ranije i Agencija za sprečavanje korupcije to potvrdila kroz svoje mišljenje, kada je preporučeno nadležnom ministarstvu da prilikom pripreme novog zakonskog teksta u ovoj oblasti izmijeni proceduru za izbor direktora obrazovno-vaspitnih ustanova tako da iste ne imenuje ministar, već da izbor i razrješenje direktora bude jedna od nadležnosti školskog, odnosno, upravnog odbora.
– Tačno je da je Zakon o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju već bio predmet analize i mišljenja Agencije za sprečavanje korupcije 2021. godine. Što se tiče inicijative Centra za građansko obrazovanje, koju smo primili u petak, 4. oktobra, želimo naglasiti da će Agencija pažljivo analizirati sve aspekte predmetnog zahtjeva, kao i mišljenja koja su u prethodnom periodu donijeta o pitanju izbora direktora škola – kazali su nedavno Pobjedi iz ASK-a.
Obrazovanje je, kako dodaju, temelj svakog društva, a izbor rukovodstva obrazovnih institucija ključan je za njihovo pravilno funkcionisanje.
Najavili su da će po završetku detaljne analize, pravovremeno obavijestiti javnost o stavu i eventualnim preporukama.
Nedavno je na inicijativu Pokreta ,,Evropa sad“ u Skupštini izmijenjen Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju, te je ukinuto rješenje da školski odbori biraju direktore škola. Vratilo se ono staro – da ga ubuduće bira ministar, odnosno, ministarka. Dio stručne javnosti i poslanici su kritikovali rješenje, navodeći da se otvara prostor za politizaciju sistema.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović saopštavala je da neće biti političkog uticaja prilikom izbora direktora. Objašnjavala je da će se donijeti pravilnik kojim se regulišu postupak, način izbora i transparentnost u sprovođenju kompletne procedure. Svi kandidati pod jednakim uslovima prolaze pisano testiranje, koji se prvi put uvodi u proceduru izbora direktora, a zatim usmeni intervju pred komisijom koju formira Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0