SOS telefon Nikšić upoznao učenike SSS sa problemom seksualnog nasilja nad djecom
- Autor Marija Vujovic
- 28.01.2019. u 12:17
Sa ciljem da informišu mlade o postojanju problema seksualnog nasilja nad djecom, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić danas je holu Srednje stručne škole organizovao javnu akciju.
„Mi ćemo danas informisati učenike Srednje stručne škole o seksualnom nasilju kao i o tome kako oni prepoznaju problem seksualnog nasilja, koji se koraci dalje preduzimaju kada neko prepozna seksualno nasilje. Pored toga, danas ćemo učenicima dijeliti liflete koji daju konkretne savete šta da preuzmu kada im se desi seksualno nasilje ili kada pretpostavljaju ili sumnjaju da su preživjeli seksualno nasilje. Pored ta dva lifleta, postoji i treći liflet koji je namjenjen nastavnicima, vaspitačima i roditeljima kako da postupaju kada im dijete kaže da je preživjelo seksualno nasilje“, kazala je na početku akcije koordinatorka projekta „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja“ u okviru koga se organizuje ova javna akcije, Mirjana Vuksanović.
Projekat, od maja 2018. godine, partnerski realizuju Sigurna ženska kuća Podgorica, NVO Prima i SOS telefon Nikšić, a podržan je od strane Evropske unije.
Ona je podsjetila da su prethodno organizovane slične aktivnosti na gradskom trgu, kao i ispred Gimnazije „Stojan Cerović“, u Podgorici, te da je postavljeno pet bilborda u četiri opštine na ovu temu.
Pored toga, sproveli su trening za novinare pod nazivom „Etičko izveštavanje o seksualnom nasilju“, a trenutno realizuju monitoring prijavljenih i neprijavljenih slučajeva seksualnog nasilja.
„U Crnoj Gori ne postoji konkretnih informacija vezanih za seksualno nasilje, ali podaci Savjeta Evrope govore da je jedno od petoro djece preživelo neki oblik seksualnog nasilja, tako da je to zabrinjavajući podatak. Seksualno nasilje je tabu tema u Crnoj Gori, mi kad radimo sa ženom i djecom žrtvama seksualnog nasilja tek posle određenog vremena oni kažu da su preživjeli to nasilje, tako da je potrebno osnaživanje i sticanje povjerenja osobe da bi progovorila o seksualnom nasilju“, objašnjava ona.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0