Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ukinuto dopunsko zdravstveno osiguranje

medical-563427_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 25.11.2019. u 12:01

U Crnoj Gori je ukinuto dopunsko zdravstveno osiguranje, na osnovu izmjena Zakona, koje je usvojio parlament.

Obrazloženo je da je Analiza opravdanosti sprovođenja i ostvarivanja prava iz dopunskog zdravstvenog osiguranja ukazala na otežane ekonomske mogućnosti i nezainteresovanost građana za taj oblik osiguranja.

Izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju usvojio je parlament u petak.

Navodi se da je primjena Zakona o zdravstvenom osiguranju iz 2016. godine, sa izmjenama iz 2017. i 2018. godine pokazala određene probleme i nejasnoće.

“Analizom opravdanosti sprovođenja i ostvarlvanja prava iz dopunskog zdravstvenog osiguranja, koju je uradilo Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje i Agencjom za nadzor oslguranja, utvrđena je opravdanost ukidanja dopunskog zdravstvenog osiguranja”, kaže se u obrazloženju.

Vlada Crne Gore je ranije donijela zaključak da se pristupi izmjenama i dopunama važećeg Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojim treba ukinuti ovaj vid osiguranja.

Kako se navodi, ukazala se potreba zakonskog propisivanja učešće osiguranika u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite (participacija), koja se u praksi već i primjenjuje, na osnovu Odluke o učešću osiguranika u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite.

Početak sprovođenja ovog oblika osiguranja je dva puta odlagan i još nije uveden.

“Zakonom o zdravstvenom osiguranju iz 2016. godine propisano je da se na dopunsko zdravstveno osiguranje mogu osigurati lica koja su osigurana u obaveznom zdravstvenom osiguranju i to za iznos 20 odsto cijene zdravstvene usluge, dok 80 odsto cijene zdravstvene usluge pokriva obavezno zdravstveno osiguranje”, kaže se u obrazloženju izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Ako se osiguranik ne osigura u dopunskom zdravstvenom osiguranju u obavezi je da plati razliku do punog iznosa cijene zdravstvene usluge, po ispostavljenom računu zdravstvene ustanove, a najviše u visini dvije prosječne neto zarade u Crnoj Gori.

Uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja podrazumijeva obezbjeđivanje određenih preduslova, u organizacionom, kadrovskom, tehničkom i prostornom smislu, uz adekvatno obezbjeđivanje informatičke podrske.

“Više od 72 odsto osiguranika su oslobođeni plaćanja doplate za zdravstvene usluge, pa ne ulaze u dopunsko zdravstveno osiguranje, dok su 27,81 odsto osiguranika potencijalni osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja, što je približno jednako broju zaposlenih nosilaca osiguranja, kojih je 27,71 odsto”, kaže se u obrazloženju.

Zaključuje se da je uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja finansijski neisplativo, a izazvalo bi, kako se navodi, i određenu neprihvatljivost od građana.

 

Izvor: Mina

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zdravstvena ustanova Apoteke Crne Gore saopštila je danas da je donijeta odluka o radnom vremenu apoteka koje će dežurati tokom predstojećih praznika.
U mjesecu borbe protiv raka kože - melanoma, dermatolozi širom naše države besplatno će pregledati pacijente 9. maja, kako bi u ranoj fazi otkrili tu opaku bolest, kada je mogućnost za izlječivost najveća, kazala je dermatovenerolog-onkolog i nacionalna koordinatorka Euromelanoma kampanje dr. sc. med. Ana Popović.