Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ubuduće bez oglašavanja slobodnih radnih mjesta, moguć rad na daljinu i od kuće…

a883727a-1e24-4db9-8a77-495c4ddf4caf
  • Autor onogost.me
  • 28.11.2019. u 17:09

Prijedlog zakona o radu, koji je danas usvojila Vlada, predviđa da će se radni odnos ubuduće zasnivati bez oglašavanja slobodnih radnih mjesta, osim tamo gdje postoji javni interes, a to su preduzeća ili ustanove koje su u državnom vlasništvu ili lokalne samouprave, kazao je nakon sjednice ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić.

Potpredsjednik Vlade Milutin Simović ocijenio je da su Zakonom o radu zaštićeni dobri radnici i odgovorni poslodavci, a to su, naglasio je i jedni i drugi tražili.“Zakon propisuje i isplatu zarade isključivo preko žiro računa, a obračun zarade će imati snagu izvršne isprave, zatim zaštitu od prestanka radnog odnosa na određeno vrijeme dok traje trudničko i  porodiljsko odsustvo“, kazao je Purišić.

Zakonom je predviđena i posebna zaštita zaposlenog kod poslodavca, Inspekcije rada, Agencije za MRRS i sudova.

“Sporazumni raskid radnog odnosa proizvodiće dejstvo samo kad se ovjeri kod nadležnog organa“, dodao je Purišić.

Kako je naglasio, novi zakon će uvesti humanizaciju u radne odnose.

“On će biti po volji i zaposlenih i poslodavaca”, uvjerava Purišić.

Premijer Duško Marković je, komentarišući prijedlog zakona, kazao da globalni trendovi, zbog interesa kapitala, pretvaraju čovjeka u mašinu za rad.

“Mi šaljemo drugačiju sliku – da treba više poštovati onoga ko neposredno učestvuje u stvaranju nove vrijednosti. Naš cilj u izradi zakona o radu bio je i humanizacija procesa rada”, pojasnio je predsjednik Vlade.

Predlog zakona o radu je usaglašen kroz socijalni dijalog – i sa sindikatima i sa poslodavcima – i usklađen je sa pravnom tekovinom Evropske unije EU.

Predloženim zakonom se, navode u Vladi, jačaju organi koji štite prava zaposlenih, onemogućava diskriminacija na radu, suzbija siva ekonomija.

On je naveo da je rad na zakonu trajao dosta dugo, gotovo tri godine.

“Danas je Vlada utvrdila jedan moderan zakon, kojim će se bolje zaštiti položaj zaposlenih. Ovaj zakon ima 40 više normi nego postojećih, gotovo 85 odsto postojećih je izmijenjeno”, istakao je Purišić.

Navodi i neke novine zakona.

“Radni odnos će se ubuduće zasnivati bez oglašavanja slobodnih radnih mjesta, osim tamo gdje postoji javni interes, a to su preduzeća ili ustanove koje su u državnom vlasništvu ili lokalne samouprave. U tim situacijama rok za oglašavanje će biti tri dana, što će reći da je skraćen. Zakon je predvidio 50-ak slučajeva gdje će se raskidati radni odnos bez vođenja disciplinskog postupka, po skraćenoj proceduri”, kazao je Purišić.

Trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme produženo je na 36 mjeseci umjesto dosadašnjih 24 mjeseca.

“Nadalje, novi Zakon predviđa ugovor o radu van prostorija poslodavca: rad na daljinu, rad od kuće i rad u domaćinstvu, kao posebnu vrstu ugovora o radu, zatim zaključivanje Ugovora o radu preko Agencije za privremeno zapošljavanje, ali ne duže od 24 mjeseca“, naveo je Purišić.

Ministar je dodao i da se shodno novim Zakonom godišnji odmor ne može zamijeniti novčanom nadoknadom, što je neprikosnoveno pravo zaposlenog.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Švajcarska kompanija “8B Capital” uplatila je Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) na ime duga 40 hiljada eura, a državna energetska kompanija će do kraja mjeseca sačekati eventualnu uplatu preostalog duga.
Domaćinstva su u aprilu 2025. godine potrošila 117579241 kWh (kilovat-sati) električne energije, što je 16.02 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u martu 2025, a u odnosu na april 2024. potrošnja je veća za 14,94 odsto, podaci su koje je saopštila Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).