Provjeravaju da li su ispunjeni standardi za osobe sa invaliditetom

- Autor onogost.me
- 28.01.2020. u 08:39
Urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva održivog razvoja i turizma počela je juče kontrolu stambenih objekata u izgradnji kako bi utvrdili da li investitori imaju potrebnu dokumentaciju i da li prilikom gradnje vode računa da prilagode prilaz i uslove stanovanja za osobe smanjene pokretljivosti i sa invaliditetom.
Prema saznanjima Pobjede, juče su kontrolisani objekti u Podgorici, a akcija će se u kontinuitetu sprovoditi u narednom periodu i u ostalim opštinama.
Inspektori provjeravaju da li prilikom gradnje vlasnici stambeno poslovnih-objekata vode računa o prilazu, postavljanju pristupnih rampi, liftova i stanova za osobe smanjene pokretljivosti i sa invaliditetom.
Kontrola
Ukoliko se utvrdi da su urbanističko-tehnički uslovi, koje izdaju Sekretarijat za urbanizam ili Ministarstvo održivog razvoja i turizma izdati suprotno planskom dokumentu, urbanističko-građevinski inspektor će zabraniti njihovu upotrebu i biće pokrenuta prekršajna prijava i stopiraće se gradnja. U slučaju da vlasnici stambeno-poslovnih objekata, kao i projektanti, revidenti i druga stručne osobe ne budu postupale u skladu sa propisima o planiranju prostora i izgradnji snosiće kivičnu odgovornost i urbanističko-građevinska inspekcija podnijeće projedloge za oduzimanje njihovih licenci.
Urbanističko-građevinska inspektorka Kristina Bulatović koju smo juče zatekli na terenu tokom kontrole jednog objekta kazala je da inspekcijski nadzor podrazumijeva provjeru objekata koji su, po namjeni ili urbanističko-tehničkim uslovima u obavezi da ispune uslove za osobe smanjene pokretljivosti i sa invaliditetom.
“Uz zakonske norme koje nalažu uspostavljanje jednakosti lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom sa ostalim građanima, uvažavajući koncept poštovanja ljudskih prava, urbanističko-građevinska inspekcija u okviru svojih nadležnosti, a shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekta obavlja inspekcijski nadzor nad objektima koji, u skladu sa zakonom ili urbanističkio – tehničkim uslovima, sadrže obavezno rješenje zaa nesmetan pristup, kretanje, boravak osoba sa invaliditetom”, kazala je Bulatović.
Pojasnila je da urbanističko-građevinski inspektor, shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, ima ovlašćenja da kontroliše da li je vlasnik objekta u javnoj upotrebi obezbijedio pristup ovim osobama.
Akcija
“Pravilnik o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje osoba smanjene pokretljivosti i sa invaliditetom glavni projekat objekata javne upotrebe i kolektivnih stambenih i stambeno-poslovnih objekata treba da ispunjava neke od obaveznih elemenata pristupačnosti, kao što su savladavanje visinskih razlika i mogućnosti samostalnog života, koji se ostvaruju propisanim dimenzijama uz grafičke prikaze oznaka pristupačnosti”, precizirala je Bulatović.
Akcionim planom za 2019-2020. godinu Strategije za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti za period 2017-2021. godine propisano je da je urbanističko-građevinska inspekcija MORT-a obavezna da obezbijedi implementaciju propisa u izgradnji pristupačnog okruženja, odnosno da dostavi informacije o broju pokrenutih postupaka za zaštitu od diskriminacije osoba sa invaliditetom, kao i broju procesuiranih slučajevima sa ishodima.
Ukoliko u postupku inspekcijskog nadzora urbanističko-građevinski inspektor ocijeni da je povrijeđen zakon ili drugi propis, dužan je da zabrani upotrebu UTU izdatih suprotno planskom dokumentu, kao i izradu i reviziju tehničke dokumentacije, te da zabrani građenje objekta ukoliko utvrdi da je glavni projekat izrađen, odnosno revidovan suprotno UTU u pogledu osnovnih urbanističkih parametara.
Vujačić: Značajna akcija za osobe sa hendikepom
Marina Vujačić iz Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore ocijenila je pozitivnim i vrlo značajnim akciju urbanističko-grđevinske inspekcije Ministarstva održivog razvoja i turizma.
“Ovo je od izuzetnog značaja zato što do sada nijesmo imali ozbiljan monitoring poštovanja Zakona o planiranju i izgradnji objekata, posebno u dijelu koji se odnosi na osobe sa invaliditetom”, kazala je Vujačić.
Podsjetila je da takav monitoring traže još od usvajanja Zakona čak 2008. godine, kada su prvi put precizno definisane norme koje se odnose na standarde pristupačnosti.
“S druge strane, ovo je značajno, jer inspektori do sada nijesu imali evidenciju o eventualnim neregularnostima sa terena”, istakla je Vujačić.
Očekuje da država, ukoliko se utvrdi da zakon nije poštovan, naloži onima koji su ga prekršili (investitori, izvođači radova, revidenti) da isprave propuste o sopstvenom trošku.
“Vjerujem da bi takvim mjerama i drugi bili odgovorniji prema zakonu. Očekujemo da je ovo početak aktivnosti monitoringa poštovanja standarda pristupačnosti i da bi država trebalo da sprovodi istu praksu kada su u pitanju javne ustanove i objekti u njenom vlasništvu”, kazala je Vujačić.
Izvor: Pobjeda
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0