Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Goranović: Demokrate će znatno više ulagati u razvoj grada

img_19022021_154731_800_x_437_pixel
Demokrate
  • Autor onogost.me
  • 19.02.2021. u 14:50

Iako predstavnici lokalne vlasti u Nikšiću pokušavaju zamazati oči javnosti da je Opština Nikšić u poslednja dva mandata vlasti finansijski stabilna i da je ista postala razvijena lokalna zajednica sa dinamičnim ekonomskim rastom i razvojem, činjenice ih u potpunosti demantuju, navodi se u saopštenju OO Demokrata koje potpisuje Mitar Goranović.

Kako je kazao, istine radi, a na osnovu uvida u Odluke o završnim računima budžeta Opštine Nikšić za period 2013-2019 godina, lokalna vlast je u grad, čija površina iznosi 2.065 km2 i u kome živi oko 73.000 stanovnika, uložila nedovoljnih 23,6 miliona evra, ili prosječno 3,3 miliona godišnje, u dijelu kapitalnih investicija.

“Odnosno ova lokalna vlast na čijem je čelu DPS za kapitalne investicije izdvajala svega 46 eura godišnje po glavi stanovnika, što je stavlja na samo dno ljestvice po izdvajanjima u ove svrhe od svih crnogorskih opština.
Kada bi se za ovaj period iz kapitalnih izdataka izdvojila ulaganja u sistem za prečišćavanje otpadnih voda koja iznose 11,8 milion evra, što čini 50% od ukupno ostvarenih kapitalnih investicija, izvodi se zaključak da ulaganja u druge infrastukturne projekte, odnosno u razvoj grada, nije ni bilo, a da su kapitalna izdvajanja po glavi stanovnika iznosila svega 23 eura godišnje”, objašnjava Goranović.
 
Koliko je lokalna vlast vodila računa o razvoju grada, dodaje, govori i činjenica da su izdaci za isplaćene bruto zarade za period 2013-2019. godina bili veći za 6,2 miliona eura od ukupnih kapitalnih ulaganja razvoj grada.

“Za navedeni period isplaćene bruto zarade činile su skoro 22% od ukupno ostvarenih izdataka, odnosno 138 miliona eura, dok je učešće kapitalnih ulaganja iznosilo svega 17%. Veće učešće zarada u strukturi ukupnih izdataka od kapitalnih ulaganja rezultat je prije svega nezakonitog zapošljavanja  u organima lokalne uprave, kao i enormno visokih  zarada i drugih primanja opštinskih funkcionera i rukovodećih lica”, navodi on.D

Demokrate će, ističe, nakon preuzimanja vlasti, uspostaviti dijametralno suprotan pristup i znatno više ulagati u razvoj grada.

“Uz to, detaljno ćemo ispitati koliko je sredstava otišlo u pojedine kapitalne investicije, koliko na izradu njihovih projekata, koliko na revizije projekata a koliko na nadzor. Ovo iz razloga jer postoji osnovana sumnja da i ovako male kapitalne investicije nijesu sprovedene u skladu sa zakonskim propisima. Nova lokalna vlast radiće transparentno i u skladu sa zakonskim procedurama, a investiranje u razvoj grada biće jedan od ključnih ciljeva nove vlasti”, zaključio je on.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Dr Dragutin Papović saopštio je da se vicepremijer Budimir Aleksić zalaže za obnovu Stare Hercegovine te da njegova analiza „Hercegovina u planovima Crne Gore i asimilacija hercegovačkih Srba u crnogorskom državnom okviru (1878-1918)“ promoviše, kako je naveo, rasparčavanje Crne Gore. Autorski tekst Papovića prenosimo integralno.
Viši sud u Bijelom Polju potvrdio je 20. maja dvije prvostepene presude nižih sudova, kojima su tri osobe osuđene na uslovne i kazne kućnog zatvora zbog “izbornog turizma” u Šavniku, opštini u kojoj nisu završeni izbori koji su počeli u oktobru 2022. godine.
Nakon što je prošle sedmice opozicija zaprijetila blokadom Odbora za izbornu reformu, iz Pokreta Evropa sad (PES) su našem Radiju kazali da se zakon o biračkom spisku koji su predložile Demokrate može razmatrati samo pred tim skupštinskim tijelom. Iako je prijedlog stavljen na dnevni red Skupštine, Demokrate su odboru poslale urgenciju da ga razmotri po hitnom postupku. To što je zakon uvršten u dnevni red plenuma pokušaj je političkog marketinga pojedinih partija većine, kazali su nam u DPS-u. Iz Nove srpske demokratije (NSD) optužuju DPS da im ne odgovara da se konačno stvore uslovi za fer izbore.