Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ženama tek četvrtina rukovodećih mjesta

img_5508
PR centar
  • Autor onogost.me
  • 21.06.2021. u 12:23

Žene čine tek četvrtinu ukupnog rukovodećeg kadra u javnoj upravi, a svaka druga žena smatra da treba da ih bude značajno više. Ovo nam govori da žene u Crnoj Gori još nijesu dovoljno zastupljene na pozicijama donošenja odluka u javnoj upravi, ocijenila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić.

“Put ka dostizanju rodne ravnopravnosti je dug i zahtijeva sveobuhvatan pristup institucija i pojedinaca, a rodna ravnopravnost, pravičnost i inkluzija u prvom su planu i strateški prioriteti u cjelokupnoj javnoj upravi”, kazala je ona.

Podsjetila je da je UNDP predstavio nalaze istraživanja o rodnoj ravnopravnosti, a neki od podataka govore i o percepciji tog pitanja u javnoj upravi.

“U javnoj upravi jasno se percipira rodna neravnopravnost i diskriminacija žena. Žene čine tek četvrtinu ukupnog rukovodećeg kadra u javnoj upravi, a svaka druga žena smatra da treba da ih bude značajno više. Ovo nam govori da žene u Crnoj Gori još nijesu dovoljno zastupljene na pozicijama donošenja odluka u javnoj upravi”, kazala je Srzentić.

Istakla je da je put ka dostizanju rodne ravnopravnosti dug i zahtijeva sveobuhvatni pristup i institucija i pojedinaca.

“Zato vjerujem da je važno da sa vama podijelim moje stavove o rodnoj ravnopravnosti i ulozi nas kao javnih službenika, koji mogu da preispitaju sisteme i pruže bolje rezultate za ljude kojima služimo. Imamo priliku i obavezu da učinimo da se rodna ravnopravnost, pravičnost i inkluzija nađu u prvom planu i postanu strateški prioriteti u cjelokupnoj javnoj upravi”, kazala je Srzentić.

U Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, rodnu ravnopravnost, pravičnost i jednakost, kako je istakla, postavili su visoko na listi prioriteta.

“To je zaista jedan od strateških imperativa našeg tima. Ponosna sam na činjenicu da žene predstavljaju 65 odsto našeg tima i da smo većinski ženski tim”, rekla je Srzentić.

Iako ima mnogo žena u Ministarstvu, još uvijek je potrebno, kako je ustvrdila, puno toga uraditi u dijelu premošćavanja razlika u rodnoj neravnopravnosti.

“Moramo osnažiti što više žena na liderskim pozicijama u javnoj upravi, i treba da budemo bolji u kontekstu privlačenja većeg broja lidera i liderki iz manjina i LGBTQ zajednice u Vladu. Ali, prije nego što adresiramo sistemske i kulturne prepreke, potrebno je da se suočimo sa slonom u sobi i očiglednim izazovom, a to je da ne idemo svi jednako naprijed. Neki ljudi ostaju iza”, smatra Srzentić.

Zaključila je da još uvijek nijesmo u stanju da u potpunosti shvatimo uticaj rodne neravnopravnosti i stoga nemamo jasnu sliku o stepenu isključenosti, “zapravo tek počinjemo da adresiramo ove prepreke i pitamo prava pitanja”.

“U Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, vjerujemo da različitost, pravična inkluzija igraju ključnu ulogu u uspješnoj organizaciji i presudno je da naš tim odražava različitost javnosti kojoj služimo”, rekla je Srzentić.

Cilj im je, kako je pojasnila, da izgrade raznoliku, ravnopravnu i inkluzivnu organizaciju kako bi pokrenuli spektar rješenja i ideja, i osporili pogrešne percepcije i status quo, kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti.

“Dodatno, želimo da povećamo pristupačnost, uklonimo barijere, razvijamo vještine i osnažimo ljude koji su inače marginalizovani ili isključeni iz kreiranja i korišćenja javnih politika, programa i usluga.  Jedan od očiglednih razloga za zalaganje za različitost, pravičnost i inkluziju je taj što promovisanjem ovih vrijednosti, promovišemo razumijevanje. A to vodi ka boljim politikama, programima i uslugama koje će riješiti probleme onih koji bi inače ostali po strani”, vjeruje Srzentić.

Smatra da različitost, pravičnost i inkluzija moraju postati sastavni dio kulturnog tkiva i biti utkani na samom početku svakog kreiranja usluge, programa ili politike.

“Ono što mi kao javni službenici treba da radimo je da pokažemo i pokrećemo prave promjene koje su vidljive i opipljive od strane građana, i ocijenjene od strane skeptika. Moramo da se pomjerimo od kreiranja ZA ka kreiranju SA – sa građanima, sa javnim službenicima, kreiranju boljeg radnog ambijenta za službenike, boljih javnih politika i društva u cjelini”, kazala je ona.

 Posebnu pažnju u narednom periodu će usmjeriti na edukaciju javnih službenika i njihovom karijernom razvoju,  zbog čega sada rade na konceptu programa buduće Digitalne liderske akademije za javne službenike.

“Mi kao javni službenici nosimo veliku odgovrnost – kao stvaraoci i graditelji javne uprave, treba da uradimo što je ispravno i pružimo jednake rezultate za najugroženije kategorije naše zemlje”, kazala je Srzentić.

 

Izvor: PR Centar

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U nastavku pružanja podrške vatrogascima Crne Gore kroz operaciju Florijan Amabasade Velike Britanije u Podgorici, Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Brestice dobilo je terensko vozilo, koje će im pomoći u svakodnevnim aktivnostima.
Protiv M. Đ. po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću 9. jula podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično djelo pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela, saopšteno je iz Uprave policije (UP).
Iz Uprave policije (UP) saopštili su da su policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Zapad”, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić uhapsili dvije osobe zbog sumnje da su počinili prekršaje iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a potom pretresom oduzeli pištolj i municiju za koje se sumnja da pripadaju jednom od osumnjičenih.