Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nijesmo bili spremni za onlajn nastavu

120467654_1042067949567870_7858142290560314790_n_0_9
Pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 24.06.2021. u 07:10

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda zaključio je da tokom prošle godine obrazovanje nije bilo jednako dostupno za sve učenike, zbog epidemije i uvođenja onlajn nastave.

Ombudsman ističe u izvještaju da je na predlog Instituta za javno zdravlje Crne Gore, usled situacije izazvane pandemijom, Ministarstvo prosvjete početak školske 2020/2021. odložilo za 1. oktobar 2020. godine.

Ministarstvo je odlučilo da od 1.10.2020. godine nastavu u školi pohađaju đaci prvih šest razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole, a ostali da nastavu prate na daljinu onlajn, uz konsultacije u školi na svakih petnaest dana.

Takođe, Ministarstvo prosvjete je učenicima svih razreda osnovne i srednje škole obezbijedilo i snimljeni materijal za najveći broj predmeta, koji se od 1. oktobra emituje na više televizijskih kanala, a obezbijeđen je TV materijal i za učenike koji prate nastavu na albanskom jeziku.

“Razumljivo je da je uvođenje navedenih mjera i modela nastave predloženo radi zaštite zdravlja djece, kao i cjelokupnog stanovništva u ovoj nepredviđenoj i neizvjesnoj situaciji. Međutim, model onlajn nastave u obrazovnom sistemu nije pravno definisan, niti kao takav prepoznat, a nije bilo ni adekvatne pripreme obuke svih aktera nastavnog procesa”, navodi se u izvještaju.

Nastavni planovi i programi, koji važe za izvođenje nastave u učionici, nijesu prilagođeni ovom modelu nastave.

“To izaziva probleme u savladavanju gradiva kod djece, roditelja i nastavnika. Djeca, naročito nižih razreda, nijesu u mogućnosti da prate nastavu samostalno, već su zavisni od podrške i pomoći roditelja. Iako je u obrazovnom procesu uloga roditelja nezamjenljiva, nesporno je da postoji određeni dio učenika koji zbog lošijeg socio-ekonomskog statusa porodica (u najvećem broju i djeca romskih porodica, djeca iz porodica korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, djeca iz udaljenih seoskih domaćinstava) nema mogućnost korišćenja navedenih oblika komunikacije”, navodi se u izvještaju.

Planiranje obrazovnog procesa u vremenu pandemije je od posebnog značaja i zavisi od velikog broja faktora, a u taj proces je neophodno uključiti sve društvene aktere, a prije svega djecu i njihove roditelje.

Zaštitnik je stava da sve uzrsane grupe djece treba da ostvaruju nastavu u učionici, uz poštovanje preporučenih mjera.

“U školama se nastavnici i djeca pridržavaju distance, održavaju higijenu ruku, nose maske, te su škole sigurna mjesta i u njima je prenos virusa bio najmanji, a što navode i predstavnici Instituta za javno zdravlje”, ističu iz Institucije zaštitnika.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U nastavku pružanja podrške vatrogascima Crne Gore kroz operaciju Florijan Amabasade Velike Britanije u Podgorici, Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Brestice dobilo je terensko vozilo, koje će im pomoći u svakodnevnim aktivnostima.
Protiv M. Đ. po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću 9. jula podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično djelo pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela, saopšteno je iz Uprave policije (UP).
Iz Uprave policije (UP) saopštili su da su policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Zapad”, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić uhapsili dvije osobe zbog sumnje da su počinili prekršaje iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a potom pretresom oduzeli pištolj i municiju za koje se sumnja da pripadaju jednom od osumnjičenih.