IJZ Crne Gore poručio: Nulta tolerancija za nasilje nad ženama i djevojčicama

- Autor onogost.me
- 04.12.2021. u 12:01
Institut za javno zdravlje Crne Gore i ove godine podržava Narandžastu kampanju „16. dana akivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ kako bi se skrenula pažnja javnosti na žene i djevojčice da NE kriju i NE trpe bilo kakav oblik nasilja, već da moraju biti zaštićene, a nasilnici najoštrije kažnjeni, saopšteno je iz ove ove zdravstvene institucije.
Kako navode, nasilje nad ženama i djevojčicama je jedno od najrasprostranjenijih oblika kršenja ljudskih prava, a proističe iz negativnih društvenih stavova u vezi sa ulogom žene i visokog nivoa rodne nejednakosti.
“Obaveza svakog društva je da javno zagovara politiku suzbijanja diskriminacije i da promoviše kulturu nulte tolerancije na sve oblike nasilja nad ženama i djevojčicama. Istraživanja o prevalenciji nasilja nad ženama pokazuju da su posebno ranjive žene i djevojčice iz etničkih manjina, naročito Romkinje, migrantkinje i izbjeglice, žene sa nekim oblikom invaliditeta i žene iz ruralnih područja. U Crnoj Gori rodno zasnovano nasilje spada u skrivene i visoko stigmatizovane teme pa se nasilje veoma rijetko prijavljuje. Nedostatak informacija o tome kome žena/djevojčica treba da se obrati kada doživi nasilje, strah od oduzimanja djece i gubitka finansija, stid, ucjene fotografijama, on-line nasilje su neki od razloga zbog kojih se odustaje od prijavljivanja nasilnika. Naročito je ozbiljno psihičko nasilje u partnerskim odnosima koje se u našem društvu teško dokazuje i toleriše. Jedan od ozbiljnih razloga neprijavljivanja nasilja je i nepovjerenje u one institucije, koje bi trebalo da budu na prvoj liniji pružanja pomoći žrtvama nasilja”, navodi se u saopštenju.
Zdravstveni sistem, kako dalje pojašnjavaju, ima veoma važnu ulogu u pružanju zdravstvene pomoći osobama koje su preživjele nasilje, prijavljivanju nasilja nadležnim službama i upućivanju ka specijalizovanim servisima za podršku, kao što su posebne organizacije za žrtve, besplatna pravna pomoć ili socijalne službe.
“Naročito teško dokazivo je seksualno nasilje, koje je u crnogorskom društvu i dalje tabu tema. Uzimajući u obzir ulogu zdravstvenog sektora, veoma je važno da pružaoci zdravstvenih usluga posjeduju informacije i vještine ranog prepoznavanja nasilja, pružanja pomoći i savjetovanja. Poruka je jasna, neophodno je sistemski raditi na prevenciji rodno zasnovanog nasilja, jer su posljedice nasilja dalekosežne i odražavaju se negativno na fizičko, psihičko, seksualno i reproduktivno zdravlje žena u svim fazama njihovog života. Treba obratiti pažnju i na djecu koja su direktno izložena nasilju ili svjedoče nasilju koje se dešava u porodici u kojoj odrastaju”, zaključuje se u saopštenju IJZ.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0