Učenica nikšićke Gimnazije dobitnica stipendije na koledžu u Pensilvaniji

- Autor onogost.me
- 04.04.2022. u 06:41
Pogled u nebo za Mašu Kilibardu otvara brojna pitanja na koja želi odgovore.
Astronomija, svemir, kako objekti u univerzumu funkcionišu, zvijezde i galaksije, preokupacija su mlade Nikšićanke od malena.
Te odgovore, ali i mnoge druge, pokušaće da dobije na Haverford koledžu u Pensilvaniji koji uz punu stipendiju, od ove jeseni, počinje da pohađa.
Želja da se zaviru i nepoznato, do sada u potpunosti neistraženo, Mašu je počelo da je privlači u osmom razredu.
„Na koledžu postoje brojni smjerovi iz oblasti kako prirodnih tako i društvenih nauka, a ja sam se konkretno opredijelila za studije astrofizike. Ljubav prema astronomiji gajim od malena. Svemir me je privukao prije svega zbog toga što o njemu znamo toliko malo i oduvijek sam željela da istražujem nepoznato i dam svoj doprinos kako svijetu nauke, tako i cjelokupnom ljudskom saznanju. Za astrofiziku konkretno sam se opredijelila nešto kasnije, u osmom razredu osnovne škole, kada sam počela da ozbiljnije proučavam fiziku kao nauku i cijenim doprinos razumijevanju svijeta koji daje“, kaže Maša, maturantkinja Gimnazije „Stojan Cerović“.
Haverford je liberal arts koledž nalazi se u Pensilvaniji, u blizini Filadelfije. Pored obrazovanja u uskoj oblasti za koju se student opredijeli (eng. major), Maša kaže da je potrebno izučavati i neke predmete iz opšteg obrazovanja koji za cilj imaju razvoj kompletne ličnosti i neophodne su svakom budućem intelektualacu. Koledž je, objašnjava, veoma mali i ima oko 1.500 studenata.
Pročavanje astrofizike i studiranje u inostranstvu za nju su priča ostvarenje sna.
„Nijesam se nadala uspjehu, premda sam željela da studiram u inostranstvu još od malena. To što je stipendija donekle bila neočekivana čini zadovoljstvo još većim“, prenosi utiske Maša.
Jedna od prednosti ovog koledža, koje izdvaja je bliska naučna saradnja učenika i profesora, tako da oni čine jednu povezanu zajednicu koja se međusobno pomaže.
„Što se tiče konkretnih uslova školovanja, već od prve godine je moguće baviti se istraživačkim radom, a diplomski rad predstavlja naučni rad nastao kao plod cjelogodišnjeg istraživanja sa mentorom“, kaže Maša za portal Onogošt.
Sada kada je „prigrabila“ svoje snove, kaže da bi sve bilo nemoguće bez podrške najbližih koji su je ohrabrivali.
„Utisci okoline su bili uglavnom pozitivni, u posljednjih nekoliko dana sam dobila ogroman broj predivnih poruka i komentara čestitke, na čemu još jednom želim da se svima zahvalim. Posebno mi znači podrška mojih roditelja i ostatka porodice, koji su vjerovali u mene i u trenucima kada sama to nijesam činila. Iskoristila bih priliku i da se zahvalim divnim ljudima iz Američkog ugla u Podgorici, koji su mi pomogli u izradi aplikacije, ali i svojim profesorima i upravi škole koji su mi uvijek izašli u susret i osnaživali moje snove”, ističe mlada Nikšićanka.
Voljela bi kaže da njen uspjeh inspiriše mlade iz Crne Gore da se posvete svom obrazovanju i na taj način doprinesu stvaranju nekog boljeg svijeta za buduće generacije.
Marija Goranović
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0


