Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

“Stopa PDV na pelet smanjena sa 21 na 7 odsto”

  • Autor onogost.me
  • 06.05.2022. u 11:59

Skupština Crne Gore jednoglasno je usvojila predlog Socijaldemokratske partije da se pelet za ogrjev oporezuje po nižoj stopi PDV. Umanjenjem poreske stope sa 21 na 7 odsto stvaraju se uslovi za značajnije smanjenje cijene ovog ekološki prihvatljivog goriva koje koristi hiljade domaćinstava u našoj zemlji, saopštio je poslanik SDP-a, Adnan Striković.

Kako je naveo, već duži niz godina pelet predstavlja jedan od ekoloških modela grijanja, koji pri sagorijevanju znatno manje zagađuje životnu sredinu u odnosu na ugalj ili drvo za ogrjev, odnosno pri njihovoj upotrebi gotovo da ne postoji emisija gasova.

“Pelet je gorivo koje se dobija od drveta i drvenog otpada procesom mljevenja, sušenja i presovanja pod visokim pritiskom. U našoj zemlji je prepoznata ekološka prednost ovog goriva, pa je tako država duži niz godina davala beskamatne kredite za kupovinu opreme za grijanje na pelet, a u opštini Pljevlja i subvencije građanima i privredi za nabavku samog peleta”, kazao je Striković.

Prema njegovim riječima, uvjereni smo da je pored ekološke prednosti, potrebno uložit napor kako bi ovo gorivo bilo i ekonomski isplativo za crnogorske građane i privredu i zbog toga predložili smanjenje stope oporezovanja, kako bi finalni proizvod bio znatno jeftiniji za crnogorske potrošače.

“Nadamo se da će i proizvođači shvatiti značaj ovog stimulansa za korišćenje peleta i dati svoj doprinos da u narednoj sezoni grijanja bude dovoljno peleta za sve crnogorske potrošače i da njegova cijena bude značajno niža”, dodao je Striković.

Takođe, ističe, potrebno je uključiti i resorna ministarsva i lokalne samouprave kako bi se obezbijedile i dodatne subvencije, čime bi se značajno smanjilo emitovanje štetnih gasova i čestica, pogotovo u sjevernim opštinama, koje je često preko dozvoljenih limita.

“Sigurni smo da će ovo smanjenje poreza dodatno stimulisati korišćenje obnovljih izvora energije, ali i povećati proizvodnju, zaposlenost i poreske prihode u konačnom”, zaključio je Striković.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Domaćinstva su u septembru 2025. godine potrošila 104405130 kWh (kilovatsati) električne energije, što je 27,09 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u avgustu 2025, a u odnosu na septembar 2024. potrošnja je manja za 1,89 odsto, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).
To što je inflacija premašila očekivanja i dvostruko je viša nego u Eurozoni, posljedica je ne samo uvozne zavisnosti već i poteza trgovačkih, bankarskih i farmaceutskih kartela koji bez kontrole zarad profita povećavaju cijene, ocijenio je za Radio Crne Gore analitičar Predrag Zečević. Za finansijskog konsultanta Stevana Gajavića problem je ne samo uvozna inflacija, već i ona koju stvara tržište nekretnina. Zečević je stava i da Vlada što prije mora kreirati odgovarajuće mjere kako bi zaštitila standard građana.
Ministar finansija Novica Vuković je istakao da je prva emisija državnih obaveznica vrlo važan trenutak, jer prvi put građani Crne Gore imaju mogućnost da ulože u državu, u njenu stabilnost i finansijsku budućnost. Ulaganje u državne obveznice prilika je i da građani učestvuju u razvoju zemlje, da očuvaju stabilnost budžeta i pomognu domaću ekonomiju. Uvođenjem ovakvih instrumenata, kako je naglasio, usvajamo praksu ukorijenjenu u evropskim ekonomijama.
-->