Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uvoz 3,3 puta veći od izvoza

  • Autor onogost.me
  • 30.05.2022. u 11:50

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore za prva četiri mjeseca ove godine, prema preliminarnim podacima iznosila je 1,216 milijardi eura, što ukazuje na rast od 56,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godin, saošteno je iz Uprave za statistiku MONSTAT.

Izvoz robe imao je vrijednost od 278,6 miliona eura, a uvoz 937,8 miliona eura. U odnosu na isti period prethodne godine izvoz je bio veći za 105,2 odsto, a uvoz veći za 46,7 odsto.

“Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 29,7 odsto i veća je u odnosu na isti period prethodne godine kada je iznosila 21,2 odsto”, naveli su iz MONSTAT-a.

U strukturi izvoza prema standardnoj međunarodnoj trgovinskoj klasifikaciji (SMTK) najviše su zastupljena Mineralna goriva i maziva (sektor 3), u iznosu od 105,3 miliona eura (koje čine: Električna energija – 100,2 miliona eura i ostalo).

U strukturi uvoza prema SMTK-u najviše su zastupljeni Proizvodi svrstani po materijalu (sektor 6) u iznosu od 191,6 miliona eura ( koje čine: Obojeni metali – 45,9 miliona eura, Proizvodi od nemetalnih minerala – 37,4 miliona eura i ostalo).

Najveći spoljnotgovinski partneri u izvozu bili su: Švajcarska (63,8 miliona eura), Srbija (45,6 miliona eura), i Bosna i Hercegovina (43,5 miliona eura).

Najveći spoljnotrgovinski partneri u uvozu bili su: Srbija (157,8 miliona eura), Kina (91 miliona eura) i Njemačka (75 miliona eura). Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa potpisnicama CEFTA-e i sa Evropskom unijom.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorska ekonomija bi, prema najnovijim prognozama Evropske komisije (EK), u ovoj godni trebalo da ojača tri odsto, a u narednoj 3,2 odsto.
Osnivanjem Agencije za planiranje prostora izrada planskih dokumenata se decentralizuje, a planovi dijele na državne i lokalne.