(VIDEO) Protest za spas Željezare, radnici postavili tri zahtjeva

- Autor Marija Goranović
- 04.09.2022. u 14:10
Zahtjevi radnika:
- Dosadašnjem vlasniku fabrike Fuatu Tosyali da u roku od 48 sati naredi Erkutu Alkayi i Jovani Tomić, da povuku nezakonite otkaze od 31. 8. i da sve zaposlene vrate u stalni radni odnos do momenta primopredaje imovine fabrike EPCG.
- Vladi Crne Gore i premijeru Dritanu Abazoviću da ispune više puta i javno saopšteno obećanje da će se za 234 radnika Željezare obezbijediti kontinuitet stalnog radnog odnosa u novoosnovanoj kompaniji u okviru EPCG i da se to obećanje realizuje najkasnije do 30. 9. tekuće godine. Zaposleni ne zahtijevaju bilo kakvu milostinju već da rade, da privređuju i da zarađuju za sebe i za svoje porodice u kompaniji u kojoj osim za proizvodnju postoje uslovi za razvoj drugih biznisa čijom realizacijom samo od solarne elektrane moze da se izdržava i 500 zaposlenih.
- EPCG i predsjedniku odbora direktora da se ubrzaju pregovori sa dosadašnjim vlasnikom i da se imovina fabrike preuzme najkasnije do 26. 9. tekuće godine i da se na taj način ispune obećanja data radnicima Željezare.
„Nadam se da mi niko neće zamjeriti, ali prvo da pozdravimo radnike koji su ovu fabriku izgradili i koji su je ostavili u amanet nama da je čuvamo. Mi im obećavamo danas da će ova fabrika biti očuvana, da je nećemo sigurno prepustiti Tosjaliju i ne znam kome da je reže. Ova će fabrika ostati radnicima i građanima Nikšića za buduća pokoljenja“, kazao je okupljenima Ljubiša Đikanović ispred Sindikata.
Skupu su prisustvovala djeca radnika Željezare. Đikanović je kazao dok su svi razmišljali o školskim obavezama u susret početku nove školske godine, njihovi mališani su razmišljali o Željezari i brinuli brige zajedno sa njima.
Predsjednik Opštine Marko Kovačević podsjetio je da su se i prošle godine sastali na istom mjestu kad je održan protest.
„Ove godine kad je situacija postala još kritičnija. Mi smo se nadali da će pojava potencijalnog investitora da urodi plodom i mi kao Opština nakon toga nijesmo željeli da se miješamo. Tek onda kada su radnici izgubili povjerenje u to da će taj posao biti završen i popeli se na krov Željezare, tada smo se mi uključili zbog radnika i iznijeli ideju koju smo imali zajedno sa radnicima i koja je u načelu prihvaćena“, kazao je Kovačević.
Dodao je da imaju čvrsta obećanja od Vlade da će ona ispuniti njen dio u ovome poslu.
„Da se vi vratite na poslove. Mi ćemo se za to zalagati zajedno sa vama i bićemo tu“, kazao je Kovačević.
„Svi znamo šta za nas znači Željezara zbog svih naših ukućana i predaka koji su u njoj radili i koji su izgrađivali, ali prije svega mi obavezu imamo prema našoj budućnosti, prema ovoj djeci, ovo nije pitanje politike, ovo je pitanje opstanka. Ovo nije pitanje podrške nas koji pokrivamo političke fukncije, već jedna ljudska obaveza koju bi imali, bili na nekoj funkciji ili ne”, poručio je predsjednik Opštine.
“Sindikat EPCG Solar gradnje će uvijek biti uz radnike Željezare”
Radivoje Mišković, predsjednik Sindikata EPCG Solar gradnja, prisjetio se da je Željezara školovala i prehranila čitavu njihovu porodicu. I sam je, kako je kazao, proveo 10 godina u fabrici, opisujući ih kao teške zbog radnih uslova, ali lijepe zbog kolega i druženja koje su imali uz rad.
„Nastavićemo da se borimo zajedno i nećemo pustiti Željezaru. Ono što su nama ostavili očevi i đedovi pokušaćemo i mi da ostavimo našoj djeci. Sindikat EPCG Solar gradnje će uvijek biti uz radnike Željezare“, poručio je Mišković.
Dana Đukanović, građanska aktivistkinja poručila je da je sramota što su se građani današnjem protestu odazvali u malom broju.
„Žao mi je, jer ljudi samo kada se radi o ličnim interesima znaju da progovore, međutim kad se treba dati podrška tu ostanu nijemi. Žalosno je to. Ja sam neko ko je prije nepunih 40 godina došao u Nikšić i prihvatila ga kao svoj grad i zavoljela ga. Ovo je jedini moj grad“, kazala je ona.
“Željezara doživljava najteže trenutke”
Milan Kosović iz Sindikata Željezare kazao je da ta fabrika doživljava najteže trenutke u svojoj 66 godina bogatoj istoriji.
„Od svog osnvaja do danas preko 50 hiljada naših sugrađana je časno i pošteno radeći u njenim pogonima zarađivalo za sebe i svoje porodice. Moramo danas pomenuti plejadu vrsnih i priznatih stručnjaka i rukovodilaca Željezare po kojima je prepoznata u svijetu: Andrija Mijušković, Banjo Bulajić i drugi, kada je za njihovo vrijeme Željezara brojala preko 7 hiljada zaposlenih. Takva Željezara koju su stvarale generacije naših predaka počiva na dobro izgrađenom sistemu i početkom 2000. doživljava teške trenutke. Periodi privatizacije i tranzicija kao da su se urotili protiv nje. Kako je koja dolazila kao da je imala zajednički cilj, a to je da je što prije unište“, kazao je Kosović.
Ali ona kako joj samo ime kaže – izgrađena od čelika sa devet života još uvijek opstaje, naveo je Kosović.
Desanka Ivanović kazala je da kao diplomirani inženjer metalurgije sa 25 godina staža “zahvaljujući hiru poslodavca odlazi na Biro rada sa tri prosječne bruto plate”, što je, kako je istakla. više nego žalosno.
„Mogu da kažem da mi je čast i obaveza što danas pred svima vama predstavljam svoje koleginice i kolege. Prava čast bi mi bila da vam danas predstavim osvajanje novog kvaliteta koji je proizvod našeg tehnološkog postupka dodat u katalog novih proizvoda naše fabrike, ali nažalost, ništa od toga. Supruge, majke, sestre sve ove godine zahvaljujući turskom investitoru nijesmo bile davajući sve od sebe, a nadajući da se da će biti kao što je obećano. Zapostavili smo svoje najbliže izgarajući na radnim mjestima. I kako nam se sve vratilo? Neplaćenim prekovremenim radom, mobingom i na kraju svega otkazima”, kazala je Ivanović.
“Radnici će se vratiti u Željezaru Nikšić”
Ivan Vujović, predstavnik radnika, poručio je “nazovi investitoru i izvođačima radova” Erkutu Alkaji i Jovani Tomić da ono što su naumili neće im proći.
„Neće im proći zbog naše koleginice koja je dala otkaz da ne bi uplatila ove mizerne otpremnine. Neće im proći zbog ovih radnika koji su spremni da daju svoje živote da bi se vratili na svoja radna mjesta i treba da znaju da će se vratiti, ali se neće vratiti u Tosčelik Nikšić, već u Željezaru Nikšić kao što je jedini ispravno”, naveo je on.
Vujović je imao poruku za EPCG i Vladu.
„Da ove pregovore što prije završe sa Turcima. EPCG da do 26. septembra završi svu moguću papirologiju i sve moguće oko kolektivnog ugovora, a Vladu Crne Gore pozivamo da uvrste kupovinu akcija u rebelans budžeta“, kazao je Vujović.
Istakao je da je jedino ispravno vratiti Željezaru državi.
Bivšem vlasniku je poručio da radnici sigurno neće odustati.
“Sa krova ove fabrike i iz ove fabrike nećemo živi izaći, dok se ne riješi pitanje ove fabrike”.
Iz Sindikata Željezare ranije su pozvali prijatelje, sve bivše radnike Željezare, sugrađane i sve ljude dobre volje da dođu na protest.
Radnici Željezare već tri mjeseca protestuju zbog najave poslodavca da će 1. septembra njih 229 ostati bez posla, a da će zadržati samo 25 zaposlenih.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
