Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uskoro stiže prva slika svemira sa crnogorskog satelita

Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 04.09.2022. u 18:03
Crna Gora će lansirati prvi satelit u svemir najvjerovatnije između 12. i 16. septembra iz sela Viš, kazali su iz organizacije Montenegro Space Research (MSR) Nina Drakulić, Nikola Perović i Filip Jovićević koji su pokrenuli prvi projekat svemirskog istraživanja u našoj zemlji. Za Portal RTCG su naveli da će se uz pomoć prvog probnog satelita CubeSat izmjeriti i analizirati UV zračenja, stanje ozona iznad naše države, te da ćemo prvi put dobiti sliku svemira sa jednog crnogorskog satelita.

CubeSat kao prvi crnogorski satelit, kako kažu, imaće poseban značaj i ulogu. U pitanju je probni projekat za lansiranje ključnog projekta “Luča” koji je mnogo kompleksniji i podrazumijevaće dvije faze i misije.

“Luča I će ići najvjerovatnije od 80 km do 100 km visine (Kartmanove linije) nakon čega će se vratiti, dok će Luča II ostati u orbiti”, objašnjavaju članovi ovog ambicioznog tima.

Očekivanja od prvog satelita CubeSat su, kažu velika, međutim oprezni su i rade naporno kako bi događaj protekao u najboljem redu.

“Naravno, kada se bavite ovim stvarima, mogu da se dese nepredvidive situacije poput kvarova, gubitka komunikacije i slično, ali to je sastavni dio ove industrije i upravo velike agencije napreduju učeći iz svojih grešaka. Mi se ipak nadamo da ćemo uspješno lansirati CubeSat”, kazali su Nina, Nikola i Filip.

CubeSat će lansirati iz sela Viš

Za lokaciju odakle će lansirati prvi satelit odabrali su središnji dio države, selo Viš, baš kao što su i najavljivali ranije.

Tačan datum lansiranja, ističu, zavisi od nekoliko faktora, a najviše od vremenskih uslova, međutim, za sada je određen datum između 12. i 16. septembra.

“Nastojimo da podignemo svijest o značaju naučno-istraživačkih projekata i poduhvata, jer to je ključ opstanka naše planete. Uz podršku ministarstva i saradnju sa državnim institucijama, možemo da Crnu Goru učinimo jednom od centara svemirske industrije u ovom dijelu Evrope”, istakli su.

Osnivači projekta kažu da u našoj zemlji ne postoji dovoljno prostora za proizvodnju tehnoloških inovacija, ali da se nadaju da će se iz godine u godinu situacija mijenjati na bolje.

“Nama je cilj da napravimo čvrstu platformu, jak temelj na kome će buduće generacije naučnika moći da unapređuju svoje znanje i da lakše dolaze do ciljeva”, objašnjavaju Nina, Nikola i Filip.

Nakon ključnog projekta Luča, kažu da dolaze još veće obaveze, ali spremni su da ih prihvate i late se posla.

“U planu imamo mnogo zanimljivih projekata ali ne bismo ih za sada otkrivali. Neka budu iznenađenje. Takođe, nastavićemo da unaprijeđujemo regionalnu saradnju u okviru Svemirske Asocijacije Jugoistočne Evrope – SESA-e”, zaključuju za Portal RTCG iz organizacije Montenegro Space Research Nina Drakulić, Nikola Perović i Filip Jovićević.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Počeli su radovi na adaptaciji objekta u kojem su smješteni Filozofski i Filološki fakultet u Nikšiću, što predstavlja nastavak šireg procesa unapređenja infrastrukture Univerziteta Crne Gore, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Zgrada u kojoj su smještene ove dvije fakultetske jedinice biće adaptirana kroz investiciju vrijednu više od 2,2 miliona eura, koju je obezbijedilo Ministarstvo javnih radova.
    Povodom prijave građana da je u gradskom parku viđena zmija, iz Ekološkog udruženja mladih "Zeleni centar" potvdili su da se na fotografiji, koju nam je poslao čitalac Portala Onogošt, nalazi poskok (Vipera ammodytes), ženka, vrsta koja spada među najotrovnije zmije u Crnoj Gori. Ipak, kako ističu, razloga za paniku nema.