Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Postoji legenda da je Nikšić (bio) industrijski grad

Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 11.09.2022. u 08:14
Kada na internetu ukucate „Nikšić – Wikipedia“, ponudi vam pretraživač više opcija za čitanje. Prva, ona na srpsko-hrvatskom u prvom pasusu, osim činjenice da je najveća opština u CG, Nikšić odmah opisuje i kao privredni i industrijski centar Crne Gore.

Verzija na engleskom jeziku je slična, ali o Nikšiću govori kao važnom industrijskom, kulturnom i obrazovnom centru CG.

Sadašnjost je bitno drugačija od onoga što će neko naći onlajn “na prvu” o Nikšiću. Da je industrijski centar, ako govorimo prezentom, definitvno nije, odavno, i upravo je to bila jedna od sugestija naših čitalaca kada smo ih u tekstu “Postoji legenda da je Nikšić trebalo da dobije avanturistički park”, na našoj FB stranici, pozvali da nam predlože još neke nikšićke legende.

Komentar koji je postavio naš čitalac i sugrađanin Radovan Petranić, lajkovao je i podržao veliki broj čitalaca, a mi napravali malo istraživanje na ovu temu.

Da je bio, bio je...

 

Prije privatizacionog talasa, Nikšić je važio za industrijski grad. Od nekad 18.000 radnika u proizvodnji, danas ih je, međutim, u proizvodni proces uključeno manje od 1000.

Krajem 80-ih godina samo u Željezari radilo je oko 7,5 hiljada. Sada, nakon 30 godina tranzicije, u proizvodnim kompanijama u ovom gradu radi manje od 1.000 radnika, nakon što je uprava turskog Tosčelika podijelila nedavno otkaze za oko 230 željezaraca.

Osim Željezare gignati su bili Rudnici Boksita sa oko 2.000 radnika, Koni konfekcija (1.500) , Šik Javorak (1.000), MMK Standard, Građevinsko, PTK, Metalac, Autoprevozno Nikšić… Dugačak je spisak, uključujući i one manje firme koje su činile Nikšić zaista industrijskim centrom…

Šta imamo sad?

 

U nekadašnjem industrijskom gigantu, sada postoji 15 poslodavaca koji imaju više od 100 radnika (uključujući i neproizvodne firme), pokazuje analiza predatih finansijskih izvještaja za prošlu godinu koja se odnosi na preduzeća čije je sjedište u ovom gradu, o čemu su nedavno pisale Vijesti.

Prema ovim podacima najveći poslodavac u Nikšiću je Elektroprivreda sa 975 radnika, međutim to se odnosi na njen ukupan broj zaposlenih a ne samo na one čije je radno mjesto u gradu pod Trebjesom.

Druga po veličini kompanija je Guardian World koja se bavi obezbjeđenjem sa 347 zaposlenih, dok je sa 293 radnika na trećem mjestu Ramel čija je djelatnost postavljanje elektroinstalacija.

Na četvrtom mjestu je do juče bila Željezara Tosčelik sa 250 zaposlenih, a peti po veličini poslodavac je Pivara Trebjesa sa 220 zaposlenih.

Zatim slijede Vodovod i kanalizacija sa 196, firma za obezbjeđenje Vector System sa 185, Komunalno sa 173 i Mesna industrija Goranović sa 171 radnikom.

Na desetom mjestu je građevinska firma Mehanizacija i programat sa 156 radnika, firma za prodaju obuće Uno - NK sa 150, preduzeće za izradu građevinske stolarije VHM Solutions sa 130, Uniprom sa 113, Bumech sa 110 radnika, dok broj poslodavaca sa više od sto radnika zaokružuje Osnovna škola Mileva Lajović Lalatović sa tačno 100 zaposlenih.

Značajan broj radnika iz firmi za obezbjeđenje nije angažovano samo iz Nikšića već i iz drugih gradova gdje imaju poslove. Takođe firma Uno - NK prodavnice obuće ima širom Crne Gore, a većina radnika Uniproma, koji je samo registrovan u Nikšiću, radila je ili možda još radi u Kombinatu aluminijuma u Podgorici, dok je filijala poljske firme Bumech, angažovane za iskopavanje rude boksita, u aprilu ove godine prestala sa radom.

 

U Nikšiću 3.585 aktivnih firmi

 

Privreda se nekad bazirala na velikim kolektivima, industrijskim pogonima koji su zapošljavali veliki broj ljudi. Sada, podaci za 2021. godinu, sa sajta boniteti.me, govore da u Nikšiću imamo 5.159 firmi, od kojih je 3.585 aktivnih firmi, u blokadi je 996 preduzeća, u likvidaciji 541 a u stečaju 35.

Prema podacima Uprave za statistiku Monstat, u Nikšiću je u junu radilo 16.546 radnika, čija je prosječna plata iznosila 697 eura, odnosno bila je nešto niža od državnog prosjeka od 708 eura. U junu prošle godine u ovom gradu je radilo 13.719 radnika, čija je prosječna zarada bila 507 eura.

Nikšić je u junu imao 14.708 penzionera, čija je prosječno primanje iznosilo 342 eura što je nešto više od prosječne penzije na nivou države. Lani u istom mjesecu u ovom gradu penziju je primalo 15.460 penzionera, čiji je prosjek bio 305 eura.

Na Birou rada u junu ove godine bilo je 4.759 nezaposlenih, što je zvanično hiljadu manje nego u istom mjesecu lani.

Socijalnu pomoć - materijalno obezbjeđenje u Nikšiću prima 918 ugroženih porodica sa 2.798 članova. Ukupan iznos u junu podijeljene socijalne pomoći i drugih prava iz oblasti socijalne zaštite iznosio je 1,16 miliona eura.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Kreditni standardi i uslovi za stanovništvo i privredu u trećem kvartalu ove godine ublaženi su u odnosu na prethodni, pokazao je Izvještaj o rezultatima ankete o kreditnoj aktivnosti banaka za treći kvartal, koji je juče razmatrao Savjet Centralne banke Crne Gore (CBCG).
    Crna Gora je u prvih deset mjeseci ostvarila suficit od 75,1 milion eura, odnosno na nivou od jedan odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazali su podaci Ministarstva finansija.