Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Prošle godine 97 požara, šteta preko tri miliona eura

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 30.04.2023. u 08:12
Prošle godine u Crnoj Gori sagorelo je 3.251,5 hektara površine šume, čime je načinjena šteta u iznosu od preko tri miliona eura, podaci su Uprave za gazdovanje šumama i lovištima. Kako je saopšteno Portalu RTCG, u 97 šumskih požara registrovanih prošle godine opožareno je 228.773 kubika drvne zapremine. Ukupna procijenjena šteta za državne i privatne šume u 2022. godini iznosi 3.227.585, 58 eura.

Kako su pojasnili iz ove ustanove, prema evidencijama područnih jedinica i Odsjeka za uzgoj i zaštitu šuma u državnim šumama registrovana su 42 požara, a najveća šteta zabilježena je na teritorijama opština Kolašin, Nikšić i Kotor.

“Ukupno je, u državnim šumama opožareno 91.588,33 metara kubnih drvne zapremine, od čega 4.355 kubika četinara i 87.233,33 kubika lišćara. Procijenjena šteta je 1.358.575,58 eura“, saopšteno nam je iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.

Kada je riječ o šteti nastaloj u privatnim šumama, kazali su da je prošle godine uništeno 685 metara kubnih četinara i 136.500 metara kubnih lišćara.

„U privatnim šumama u 2022. godini bilo je ukupno 55 požara i opožareno je ukupno 1.731,77 hektara. Ukupno je opožareno 137.185 metara kubnih drvne zapremine. Procijenjena šteta iznosi 1.869.010 eura“, kazali su nam iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.

Vrše pošumljavanje opožarenih površina

Uprava za gazdovanje šumama i lovištima svake godine primjenjujući Plan sanacije, prioritetno vrši pošumljavanje opožarenih površina.

„Pošumljavanje se vrši četinarskim vrstama. Kao i svih prethodnih godina, i u 2023. godini vršiće se pošumljavanje opožarenih površina u skladu sa planskim aktima, za šta je nedavno i raspisan Javni poziv, zatim formirana je i komisija koja će u najskorije vrijeme pristupiti izradi novog Plana sanacije, kojim će biti obuhvaćene sve one površine koje su u prethodnim godinama uništene kroz šumske požare, a koje nisu obuhvaćene kroz redovne planove i zahtjevaju sanacione mjere“, istakli su iz Uprave.

Pojašnjavaju da redovno organizuju i akcije pošumljavanja u saradnji sa brojnim subjektima.

„Tako smo ove godine povodom 21. marta, Svjetskog dana šuma, u Područnoj jedinici Rožaje organizovali akciju pošumljavanja, u saradnji sa Izviđačkim odredom „Ibar“. U toj akciji je zasađeno više stotina sadnica smrče i jele, iz sopstvenog rasadnika Uprave, “Županica“ u Rožajama, a za lokaciju je izabrana Gazdinska jedinica „Crnja – Ibarac“, u kojoj je u požaru iz 2020. godine uništeno više desetina hektara četinarske šume“, saopšteno je Portalu RTCG.

Dodaju da kroz ovakve i slične akcije Uprava za gazdovanje šumama i lovištima nastoji da ukaže na značaj odgovornog odnosa prema prirodi i šumama, i da probudi kolektivnu svijest građana, posebno kada je riječ o šumskim požarima, koji imaju nesagledive posljedice za naše šumsko bogatstvo.

„Iz tih razloga i ovog puta apelujemo na kompletnu javnost da se uzdrže od neodgovornog odnosa prema crnogorskim šumama, od nekontrolisanog i nepotrebnog paljenja vatre na otvorenom i nekontrolisanog čišćenja imanja i pozivamo ih da zajedno sa svima nama učine sve kako bismo sačuvali i unaprijedili jedan od naših najvrjednijih prirodnih resursa“, saopšteno je iz Uprave.

Komentarišući usvojene izmjene i dopuna Zakona o šumama kojim se, između ostalog, predviđa zabrana građenja na opožarenom zemljištu 30 godina od dana požara, kazali su da da će vrijeme pokazati da li je ovo zakonsko rješenje pomak u borbi protiv „investicionih požara“.

„Ono što je želja i misija Uprave za gazdovanje šumama i lovištima jeste da se kroz dobra zakonska rješenja i podzakonske akte snažno doprinese zaštiti, unapređenju i očuvanju crnogorskih šuma, koje ostavljamo u naslijeđe budućim generacijama“, zaključili su iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.