Stanić: Ministar zamišlja da se paf-paf politkom može voditi energetski sektor
- Autor onogost.me
- 29.05.2024. u 17:13
On je reagovao na saopštenje Mujovića u kome ministar između ostalog navodi da nigdje i nikada nije rekao da se Crna Gora odriče naknade za potopljeno zemljište Opštini Nikšić za prethodnih 30 godina, kao i da crnogorsku javnost zbunjuje kako je 600.000 eura manje od nula eura koliko je Opština Nikšić prihodovala u decenijama u kojoj je SDP bio na vlasti.
U saopštenju u kom ministra naziva "Mujević", Stanić navodi da ministar "očigledno želi prebaciti pitanje svoga rada na politički teren, uz osjećaj da će tu bolje zamaskirati ovaj očigledno štetan dogovor".
"Ali umjesto politikantstva, jer je od 'nezavisnog stručnjaka' preko noći postao političar (član Predsjeništva PES) - baviću će činjenicama i to redom, krenuvši od onih koje je iznio Mujević. 'Naknada za potopljeno zemljište Opštini Nikšić će se isplaćivati retroaktivno od 1.1.2024. godine, i tako će funckionisati u budućnosti' – izjavio je ministar prekjuče. Nigdje se ne pominje 30 godina neisplaćivanja a retroaktivnost se odnosi na samo šest mjeseci i tako će biti 'i u budućnosti'. E sad nek Mujević objasni gdje je ovdje naplata za korišćenje voda za posljednih 30 godina i objavi ugovor koji je potpisao?", istakao je Stanić
On je dodao da "ministar Mujević takođe ne zna da međudržavne sporazume po zakonu ne odobrava ministar nego Skupština Crne Gore, tako da bilo kakav dogovor koji se postigne mora biti predmet detaljne analize i glasanja poslanika".
"Ministar Mujević je krenuo stopama DPS-a koji je u sličnoj situaciji morao da odustane od već potpisanog Međuvladinog ugovora o izgradnji Buk Bijela, jer je morao proći ratifikaciju u parlamentu. Ministar bježeći u polje politike, ne odgovara ni na ključno pitanje – ko je izračunao da treba da se isplaćuje 600.000 eura, kad je prije 1992. godine plaćano 400.000 dem? Da li zna koja je cijena energije tada bila, a kolika je sad i koliko iznosi inflacija za ovaj period? Naravno, kako se cijelo vrijemo plaćalo opštinama Bileća i Trebinje, na svakom sudu bi ovaj iznos bio retroaktivno dosuđen, uz odgovarajuće kamate, koje bi vjerovatno bile veće od samog iznosa", poručio je Stanić.
On je kazao i da ministar nije odgovorio na ključno pitanje - da li će se konačno početi sa isplatom novca za proizvedenu energiju četiri hidroelektrane od voda i sliva sa crnogorske teritorije, jer se kako je dodao Stanićm, to ne plaća već 50 godina, "već priča o snadbijevanju vodom za Boku koje je naša država riješila kroz izgradnju regionalnog vodovoda čija je cijena bila 100 miliona eura".
"Ministar se očigledno preigrao i zamišlja da se sa paf-paf politkom može voditi enegetski sektor, a potpisivanje bilo kakvog štetnog ugovora od njegove strane bi trajno diskvalifikovale Crnu Goru u mogućnosti da naplati sva svoja potraživanja. Zbog toga 'stručnom' ministru u političkim vodama prijateljski savjet da ne trči pred rudu i ne pomišlja da se na svoju ruku može igrati sa vitalnim državnim interesima i dogovarati ugovore kojim bi Crna Gora i Opština Nikšić bile oštećene za desetine miliona eura", zaključio je Stanić.
"Kako je 600.000 manje od nula eura?"
U prethodnom saopštenju Mujovića navodi se da ono što je dogovoreno u Trebinju jeste da se isplaćuje naknada za tekući i budući period, što ne poništava dugovanja u prethodnom periodu.
"Ili je možda trebalo da, kao politički manipulatori koji su se javili da na bazi neistina kritikuju ovaj potez, ostavimo Opštinu Nikšić bez prihoda i narednh 30 godina, kao što su to oni uradili, a onda da prebacujemo odgovornost na neke buduće generacije za saldo od nula eura”, kazao je Mujović.
“Ono što crnogorsku javnost zbunjuje je kako je 600.000 eura manje od nula eura koliko je Opština Nikšić prihodovala u decenijama u kojoj je SDP bio na vlasti? Jer veliki dio od 30 godina koliko se nije isplaćivala naknada Opštini Nikšić SDP je bio u koaliciji sa DPS-om i vršio vlast na više nivoa, a njihov tadašnji istaknuti član pokrivao funkciju potpredsjednika Vlade za finansije i ekonomiju, u čijem resoru je bila i energetika, a drugi još istaknutiji funkciju predsjednik Skupštine Crne Gore”, kazao je Mujović.
On dodaje da o tome kako je ranija vlast radila po ovom pitanju pokazuje i činjenica da je Crna Gora oštećena za, kako oni kažu, stotine miliona eura.
“Stanić pokušava da prebaci odgovornost za nečinjenje SDP-a u decenijama kada su oni vršili vlast, a pitanje Bilećkog jezera nije mrdnulo sa mrtve tačke, na novoformirano Ministarstvo energetike, koje je za svega sedam mjeseci uspjelo da pokrene ovo pitanje, uđe u pregovore, obezbijedi nadoknadu i postavi dobru osnovu za nastavak razgovora u veoma složenom procesu koji se nije riješio više decenija, od kojih je značajan dio pokrivaala i vladavina SDP-a”, navodi se u saopštenju.
On naglašava, da ako je neko odgovoran za štetu koju je Crna Gora pretrpila nerješavanjem ovog pitanja prethodnih 30 godina, to ne može nikako biti Ministarstvo energetike i rudarstva, već oni koji su zauzimali značajne funkcije u prethodnim Vladama, a nijesu se bavili ovim pitanjem.
“Za Ministarstvo energetike i rudarstva, Vladu Crne Gore i državu bi danas pozicija bila mnogo lagodnija da je ovo pitanje riješeno u bilo kom momentu u prethodnih 30 godina i da su „eksperti“ poput Stanića i ostalih „kritičara“ iskoristili svoje pozicije u vlasti i znanje koje danas demonstriraju, da zatvore ovaj problem i na taj način omoguće Crnoj Gori prihode stotina miliona eura, za koje tvrde da je država oštećena i to u periodu u kojem su oni vršili vlast”, navodi se u saopštenju.
Ostaje pitanje, kako kaže Mujović, da li su odgovorni oni koji su kreirali problem i nijesu ništa radili da ga riješe, i tako, po sopstvenom priznanju oštetili državu.
“Da li će Stanić i njegove partijske kolege i koalicioni partneri koji su decenijama zauzimali fotelje, a svojim nečinjenjem oštetili državu za, kako sami kažu, stotine miliona eura?”, navodi se u saopštenju.
“Pitanje naknade za potopljeno zemljište je samo prvi korak u izuzetno komplikovanom procesu koji se, nažalost, nije riješio više od pola vijeka. Zbog toga moramo ići u više pravaca, koji su međusobno povezani, a zahtijevaju uključivanje tri države, više institucija, različitih resora, uprava, državnih preduzeća”, navodi se u saopštenju.
Kako je kazao Mujović, prethodne vlade u kojima je u značajnom periodu učestvovao i SDP nijesu uspjele čak ni ovaj početni korak, naknadu za potopljeno zemljište, da riješe, a ostavili su i nedefinisanu podjelu vodnog potencijala, neriješeno pitanje udjela Crne Gore u energiji proizvedenoj u postojećim akumulacija, koncesionu naknadu...
“Ova Vlada neće dozvoliti da se šteta nastala u prethodnih 30 godina ostavi budućim generacijama, kao što je to ostavio SDP”, zaključio je ministar.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 1