Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

”Svaki peti učenik bio žrtva nasilja u školi”

Centar za građansko obrazovanje
  • Autor onogost.me
  • 14.09.2024. u 12:55
Svaki peti srednjoškolac u Crnoj gori bio je žrtva vršnjačkog nasilja u školi, dok jedna petina anketiranih smatra da su uprave i nastavnici pasivni prema ovom problemu, a 10 odsto je izjavilo da oni uopšte ne reaguju na to, rezultati su junskog istraživanja Centra za građansko obrazovanje (CGO).

“CGO je juče organizovao drugu po redu obuku za policijske službenike i službenice u cilju jačanje njihovih kompetencija pri postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije. Prethodno je bila organizovana obuka za sjeverni dio, a za sljedeću sedmicu je planirana posljednja koja će okupiti policijski kadar iz južne regije Crne Gore”, saopšteno je iz CGO.

Prema istraživanju te nvo, dominantna većina učenika smatra da je vršnjačko nasilje u određenoj mjeri prisutno u njihovoj školi/sredini, pri čemu najveći broj (42,1 odsto) navodi da je povremeno prisutno, dok je 16,1 odsto onih koji smatraju je takvo nasilje često prisutno. Da je vršnjačko nasilje rijetko prisutno odgovorilo je manje od trećine (30,8 odsto) učenika. Samo 11 odsto učenika smatra da vršnjačko nasilje nikada nije prisutno u njihovoj školi.

Najzastupljeniji oblik vršnjačkog nasilja u školama je psihičko nasilje (omalovažavanje, ogovaranje, vrijeđanje), koje navodi 30,9 odsto učenika.

“Približno je podjednaka percepcija zastupljenosti fizičkog (21,2 odsto), socijalnog (20,5 odsto) i digitalnog nasilja (19,3 odsto) među učenicima, dok je seksualno nasilje znatno manje prisutno i navodi ga 8,1 odsto učenika”, rezultat je istraživanja među srednjoškolcima.

Najveći procenat učenika, skoro četvrtina (24,2 odsto) smatra porodicu, odnosno porodično vaspitanje, odgovornim za vršnjačko nasilje u njihovoj školi/sredini. Slijede internet i društvene mreže (21,8 odsto), te opšte stanje u društvu (19,9 odsto). Obrazovne ustanove i nadležni organi su podjednako odgovorni prema mišljenju 12,8 odsto učenika, dok mediji imaju manji uticaj (6,9 odsto).

Nešto više od polovine učenika (53,4 odsto) izjavilo je da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, dok njih 46,6 odsto ne poznaje nikoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja.

Istraživanje je dio projekta “SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas”, koji CGO sprovodi uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Međunarodni dan romskog jezika obilježen je kroz bogat kulturni program i panel diskusiju u hotelu Onogošt, u organizaciji NVO "Centra za afirmaciju RE populacije- CAREP" uz podršku Opštine Nikšić. Ovaj događaj okupio je članove romske zajednice, predstavnike lokalne uprave i sve one koji cijene značaj očuvanja kulturnog identiteta romskog naroda.
    Povodom državnog praznika 13. novembar - Njegošev dan, crnogorski praznik kulture, neradni dani su srijeda 13. novembar i četvrtak 14. novembar, saopšteno je iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
    Izgradnja nove zgrade ključna je i za Filološki i za Filozofski fakultet, jer bi se time riješili postojeći infrastrukturni problemi koji trenutno ograničavaju mogućnosti za savremeno obrazovanje i istraživanje, i profesora i studenata, kazala je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović odgovarajući na pitanje poslanice Demokrata Anđele Vojinović.