Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nema sankcija za sudije i tužioce zbog predugih suđenja

sud
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 10.11.2024. u 11:53
Nemogućnost okončanja sudskog postupka u roku od tri godine od podizanja optužnice dovela je do oslobađanja velikog broja pripadnika organizovanih kriminalnih grupa kojima se sudi za najteža krivična djela u Crnoj Gori.

Nikada se nijedan sudija ili tužilac nije suočio sa disciplinskim mjerama zbog nepotrebnog odugovlačenja postupka. To se navodi u nedavnom izvještaju Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC) o integritetu pravosudnih institucija na zapadnom Balkanu.

“Problem predugih sudskih postupaka i odugovlačenja može se riješiti efikasnijim vođenjem predmeta uz pomoć izmjena Zakonika o krivičnom postupku, kao i obezbeđivanjem neophodnih prostornih, kadrovskih i administrativnih resursa u sudovima tako da se postupci u slučajevima organizovanog kriminala i korupcije sprovode u razumnom roku. Štaviše, predmeti se dodjeljuju po spisku tužilaca, tako da ne postoji softverski sistem koji nasumično dodjeljuje predmete kao što postoji za raspodjelu sudskih predmeta. Izrada i uspostavljanje slučajne kompjuterizovane raspodjele predmeta za rad državnih tužilaca mora biti prioritet, kao i donošenje pravilnika o slučajnoj raspodjeli predmeta”, naglašava se u izvještaju GI-TOC.

Kako se potencira, zakonodavni okvir koji se odnosi na konfiskaciju imovine takođe treba izmijeniti kako bi se uskladio sa evropskim standardima i pravom EU.

“Stručnost i stručno znanje za pokretanje i vođenje finansijskih istraga treba unaprijediti, a potrebno je i unaprijediti i saradnju sa međunarodnim partnerima oko izručenja politički eksponiranih lica, posebno kada uključujući visoke političke ličnosti”, istaknuto je u izvještaju ove međunarodne organizacije.

“Važno unaprijediti sistem za sprovođenje finansijskih istraga”

Autori izvještaja posebno upozoravaju na nestandardne uslove u svim tužilačkim prostorijama, kao i opšti nedostatak prostorija za pravosudne institucije u Crnoj Gori.

“Štaviše, postoji nedostatak ili neadekvatna informatička infrastruktura i druga specijalizovana oprema za rad državnih tužilaca. To je posebno slučaj u Specijalnom državnom tužilaštvu, čije su radne prostorije, pa i one za skladištenje dokaza i dokumenata ispod evropskih i međunarodnih standarda”, upozorava se.

Ukazuje se i na važnost što brže izgradnje palate pravde, koju su ministri pravde ranije najavljivali.

Kako se napominje, važno je unaprijediti sistem za sprovođenje finansijskih istraga i obezbijediti neophodnu ekspertizu.

“Izmijeniti proceduru planiranja i odobravanja budžeta za rad tužilaštva, posebno Specijalnog državnog tužilaštva, i omogućiti veći stepen nezavisnosti tužilaštva od vlasti”, preporučuje se.

Važno je da se razmotri i odvajanje Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) od Uprave policije i spojiti ga sa Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT).

“Revidirati postojeći pravni okvir o konfiskaciji imovine i uskladiti ga sa pravnim tekovinama EU, evropskim standardima i najboljom praksom. Izmijeniti Zakon o krivičnom postupku kako bi se smanjila prekomjerna dužina sudskih postupaka”, ukazano je u izvještaju GI-TOC.

“Najveći problem nedonošenje prvostepenih presuda”

Podsjetimo, zakonodavstvo Crne Gore predviđa da se okrivljenima ukida pritvor ukoliko u roku od tri godine, od dana podizanja optužnice, ne bude izrečena prvostepena presuda. Zbog puštanja na slobodu optuženih za teška krivična djela, uključujući ubistva ili pripadnost kriminalnim klanovima, crnogorska policija je još ranije upozorila da to nosi velike rizike.

U prethodne tri godine, otkad su policiji i tužilaštvu stigle dešifrovane Skaj komunikacije iz Europola, koje sadrže razgovore osumnjičenih članova važnih međunarodnih mafijaških grupa, pojačana je borba protiv kriminalnih klanova u Crnoj Gori.

Premijer Milojko Spajić rekao je prije dva dana da je najveći problem nedonošenje prvostepenih presuda, koje rezultira puštanjem osumnjičenih da se brane sa slobode.

Naime, dvojica ubijenih u pucnjavi 6. novembra u Podgorici, pušteni su iz pritvora, jedan u oktobru ove a drugi u novembru prošle godine, zbog nedonošenja prvostepene presude u roku od tri godine.

“Čak 40 okrivljenih je pušteno u prethodnih godinu dana zbog nedostatka pravosnažnih presuda”, istakao je Spajić.

On je rekao da su neophodne zakonske promjene koje bi spriječilo da se postupci pred sudovima odugovlače godinama.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Ministarstvo unutrašnjih poslova će uskoro formirati Radni tim za borbu protiv krijumčarenja migranata, koji će aktivno sarađivati u okviru zajedničkih istražnih timova sa zemljama regiona i Evropske unije u odgovoru na savremene bezbjednosne izazove", naglasio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović koji učestvuje na sedmoj Ministarskoj konferenciji Budimpeštanskog procesa.