Država, trgovci i potrošači da pomognu farmerima
- Autor onogost.me
- 23.12.2024. u 17:49
To je poručeno s konferencije “Jačanje uloge farmera u lancu vrijednosti - zajedno do održive zelene tranzicije”.
Farmeri iz Nikšića, Danilovgrada, Tuzi i Bijelog Polja tvrde da se suočavaju s brojnim problemima. Goruće teme predstavili su i na radionicama Mreže za ruralni razvoj Crne Gore, koja realizuje projekat “Od farme do viljuške”, u cilju unapređenja položaja farmera u lancu vrijednosti mlječarskog sektora.
Koordinatorka projekta, Ilinka Beatović Nikić, kaže da su farmeri kao ključne izazove naveli slabo udruživanje, visoke cijene i nedovoljan kvalitet stočne hrane, ali i nezastupljenost u važnim institucijama.
„Smatraju da bi bilo potrebno da se čuje glas farmera u najširem smislu u Skupštini Crne Gore, što sada nemaju. Smatraju da im je potrebna ta vrsta političke zastupljenosti koja bi im omogućila da budu vidljiviji i da se direktno izjasne o svojim potrebama,” kazala je Beatović Nikić.
Ključna je i podrška države, bez koje nema konkurentne i održive proizvodnje hrane, smatraju u Poljoprivrednom klasteru Crne Gore.
Boško Miličić ističe da veća ulaganja znače i veću bezbjednost hrane i priliku da mladi ostanu na selu. Kroz kampanju „Pet poštenih“ Poljoprivredni klaster predlaže i dio rješenja.
„A to je povećanje agrobudžeta za 5 odsto od ukupnog državnog budžeta, zato što su poljoprivrednici stubovi naše ekonomije, čuvari života u ruralnim područjima,“ poručio je Miličić.
Da je poljoprivreda zapravo proizvodnja zdrave hrane bez koje ne možemo napredovati, pojasnio je Milutin Đuranović iz mlekare Šimšić. Upozorio je i na zabrinjavajuće podatke.
„U ovoj godini ćemo imati rekordan uvoz hrane i pića – milijardu eura. Svakog dana 2,8 miliona eura odlazi iz Crne Gore na uvoz hrane i pića,“ kaže Đuranović.
Nesporno je, smatra Đuranović, da doprinos unapređenju lanaca vrijednosti mogu dati država i trgovci, ali ističe da ni uloga potrošača nije ništa manja.
„Kada kupimo proizvod koji nije iz Crne Gore, mi ulažemo u drugu državu. Kada kupujemo domaći proizvod, mi ulažemo u svoju državu. Naravno, podrazumijevamo da imamo odnos cijene i kvaliteta,“ kazao je Đuranović.
U lancu vrijednosti nije zanemarljiv ni doprinos lokalnih samouprava. Predsjednik Skupštine Opštine Nikšić, Nemanja Vuković, tvrdi da su posvećeni valorizaciji poljoprivrednih potencijala.
Između ostalog, to potkrepljuje podatak da je u ovoj godini iz lokalne kase izdvojeno oko 370 hiljada eura za subvencije mljekarima.
„Za narednu godinu smo budžetom predvideli 440.000 eura za subvencije proizvođačima mlijeka. Ono što je važno istaći jeste da smo protekle tri godine retroaktivno isplatili sve subvencije jer od 2013. do 2021. godine nije bilo isplate subvencija mljekarima,“ kazao je Vuković.
Sugestije farmera poslužiće za kreiranje predloga nacionalnih politika, koje će Mreža za ruralni razvoj Crne Gore uputiti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Projekat „Od farme do viljuške“ sprovodi se u šest zemalja Zapadnog Balkana.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Ostali sportovi, Sport
- u
- 2
- Kultura
- u
- 0
- Društvo
- u
- 7