Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U Šavniku održana multimedijalna manifestacija „Kultura, istorija, mit“

Centar za kulturu Šavnik
  • Autor onogost.me
  • 18.01.2025. u 16:36
U „Kući Pekića“ u Šavniku juče je održana jednodnevna multimedijalna manifestacija „Kultura, istorija, mit“, koja je organizovana u okviru „Dana Evropske baštine“, sa temom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže“.

Projekat je, saopštili su iz šavničkog Centra za kulturu, koncipiran od nekoliko segmenata: književni, publicistički, likovni i muzički, a realizovan je u organizaciji Centra za kulturu, sport i medije, uz podršku Ministarstva kulture i medija.

”Počeo je okruglim stolom na temu „Jedno slovo, jedan glas“, na kojoj su panelistkinje doc. dr Nataša Jovović i Senka Đurović ukazale na značaj reformi jezika Vuka Stefanovića Karadžića, koji je poznat ne samo kao najveći lingvista 19. vijeka, već i značajan filolog, antropolog i književnik. Prema njihovoj ocjeni, Karadžić je svojim revolucionarnim radom skrenuo pažnju književnicima i književnosti na narod i na njegov život, i tako ih otrgnuo od zastarjelih tema – grčke i rimske mitologije i priveo ih vremenu u kojem su živjeli, otvorio im oči za stvarnost koja ih je okruživala. Karadžić je, kako se čulo u Šavniku, ukazao na jednostavnu istinu za koju se izborio, te da se ta živa stvarnost može izraziti jedino živim jezikom koji će se razvijati i kultivisati onako kako se, u skladu sa životom, bude razvijala i kultivisala misao. To je suština Vukovog djela zbog čega je, između ostalog, njegov značaj i istorijski, zaključeno je na okruglom stolu u Kući Pekića. Konstatovano je da je Karadžić često zapostavljen u naučnim i kulturološkim krugovima, te da se lingvisti, filolozi i kulturolozi moraju više posvetiti njegovom djelu koje je neiscrpno”, navodi se u saopštenju sa manifestacije.

Centralni događaj, dodali su, bio je je otvaranje tri postavke – narativno-fotografske izložbe „Kultura, istorija, mit“, autorke Slavojke Marojević, „Kist – vječiti znamen“ na kojoj su predstavljeni radovi slikara prof. Dr Dragana Karadžića i „Baština našeg kraja“, čiju postavku čine eksponati porodice Janković, dok su u muzičkom segmentu, nastupili solistkinja Milena Radonjić i gitarista Edvin Maksuti, koji su izveli nekoliko numera kantautora Miladina Šobića, a u programu je nastupio i mladi guslar Novica Jeknić.

Izložbe je otvorila Kristina Radović, istoričarka umjetnosti, konstatujući da su sve tri zasnovane na dugogodišnjem istraživačkom i stvaralačkom iskustvu.

„U postavci ʹKultura, istorija, mitʹ, autorka Marojević je prezentovala kulturno blago drobnjačkog kraja, na panoima srednjeg formata, koje je i zajednička baština većeg dijela naše zemlje. Druga cjelina – ʹBaština našeg krajaʹ bogata je eksponatima iz zaostavštine porodice Janković. I jedna i druga postavka ukomponovana je sa slikarskom poetikom i tehnologijom kroz izložbu ʹKist – vječni znamenʹ, slikara Dragana Karadžića. Cjelokupna postavka obuhvata savremeni, ali ujedno i jednostavan pristup, te je lako razumljiva i širem krugu posjetilaca“, kazala je Radović.

Izložbeni panoi „Kultura, istorija, mit“ biće stalna postavka u Kući Pekića, a publika iz drugih krajeva Crne Gore imaće priliku da je odgleda u narednom periodu kroz programe „Kulturne rute i mreže“.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Sutjeska je večeras u 14. kolu Prve crnogorske košarkaške lige savladala u Nikšiću Jedinstvo 76:72.
    Naučni rad “Ostaci otomanske arhitekture u Nikšiću”, objavljen u časopisu Metu Journal of the Faculty of Architecture, istražuje arhitektonsko nasljeđe Nikšića iz osmanskog perioda, saopštili su iz Univerziteta Crne Gore (UCG). Autori ovog rada, Vladimir Bojković i Jelena Bajić Šestović sa Arhitektonskog fakulteta UCG, dokumentuju istoriju Nikšića i ističu važnost očuvanja kulturne baštine, podizanja svijesti stručne javnosti i građana radi dobrobiti budućih generacija, saopštili su iz UCG-a.