Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Brojni benefiti crnogorskog članstva u SEPA programu

SEPA
  • Autor onogost.me
  • 18.01.2025. u 21:47
Crna Gora i Albanija prve su zemlje na Zapadnom Balkanu koje su postale dio SEPA-e - jedinstvenog područja plaćanja u eurima.

SEPA pojednostavljuje i standardizuje platne transakcije, omogućavajući brže, jeftinije i sigurnije uplate i isplate u eurima između zemalja članica.

Benefiti crnogorskog članstva u SEPA programu su brojni. Najvažniji – smanjenje troškova, bez visokih tarifa i brzina realizacije samih transakcija. Na jednostavnom primjeru, to izgleda ovako.

“Ako neko želi da pošalje studentu novac – par stotina eura, neće više morati da se građani snalaze i neće morati na druge načine da šalju novac, autobusim ili preko rođaka, jer će tarife biti pristupačne, tako da neće biti potrebe da se traže alternativne metode i u tom dijelu će SEPA značajno uticati i na te sive tokove kojima se novac dostavlja”, pojašnjava direktor sektora za platni promet Centralne banke Crne Gore (CBCG) Andrija Jovović.

Provizije za transfere novca sa inostranstvom će biti višestruko niže, pa će naknada za uplatu od npr. 200 eura, sa sadašnjih 20 ili 30 eura biti svedena na nekoliko eura, dok prosječan trošak transfera od 5.000 eura sa trenutnih 50 eura može biti sveden na pet eura.

SEPA članstvo garancija je i potencijalnim investitorima.

“Na ovaj način smo dokazali i pokazali da upravo naš finansijski sektor poštuje sva evropska pravila, pa samim tim šaljemo jasnu poruku investitorima da kako u Crnoj Gori, tako i u Albaniji u ovom slučaju, pošto i jedna i druga zemlja postaju članice, su napravili ambijent gdje treba ulagati”, istakao je Mirza Mulešković ekonomski analitičar.

Učlanjenje u SEPA-u je i značajan korak države ka finansijskoj integraciji sa Evropskom unijom.

“Upravo zbog toga što šaljemo sliku sigurnosti i šaljemo sliku da je naš sistem spreman da poštuje sva pravila Evropske unije. Na kraju, ukupna ušteda za ekonomiju Crne Gore može iznositi 30 miliona eura godišnje, imajući na umu doznake za sve transakcije iz država SEPA područja. Samo u prošloj godini iznosile su 522 miliona eura”, naveo je Mulešković.

Kako objašnjava direktor sektora za platni promet CBCG Andrija Jovović, osim smanjenja troškova, vrijeme realizacije će se značajno skratiti – plaćanja će se obrađivati u istom danu, a sredstva će stizati u znatno kraćem roku nego trenutno, a vremenom kod nekih banaka i gotovo odmah.

Crnogorske banke će od aprila naredne godine dobiti mogućnost da formalno podnesu zahtjeve za pristup SEPA platnim šemama. Nakon toga će Evropski savjet za plaćanje odrediti operativni dan kada će građani i privreda Crne Gore moći da realizuju prve SEPA platne transkacije sa nekom od 37 država SEPA članica.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga planira da od 1. maja uvede novi model radnog angažovanja koji će omogućiti jednostavniji način zapošljavanja radnika na poslovima sezonskog ili povremenog karaktera.
    Isplata decembarskih penzija počeće danas, saopšteno je iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).
    Isplata decembarskih penzija počeće sjutra, saopšteno je iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).