Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Djeca suočena sa nasiljem, žrtvama nedostaje podrška i zaštita

  • Autor onogost.me
  • 25.01.2025. u 10:59

Nasilje nad djecom, nedostatak podrške djeci sa smetnjama u razvoju, problemi djece bez roditeljskog staranja i sve veći broj djece s problemima u ponašanju istaknuti su kao prioritetna pitanja koja zahtijevaju hitno djelovanje. To je naglašeno u Strategiji razvoja sistema socijalne i dječje zaštite za period od 2025. do 2028. godine.

Problemi vezani za nasilje nad djecom su nizak nivo svijesti javnosti o prisutnosti nasilja nad djecom, nedostatak koordinacije između relevantnih institucija u prevenciji, identifikaciji žrtava i pružanju podrške, nedovoljna obučenost različitih profesionalaca za rad s djecom žrtvama nasilja, visok rizik za djecu koja žive u nepovoljnim uslovima (djeca romske i egipćanske nacionalnosti, djeca stranci koji traže međunarodnu zaštitu i djeca s odobrenom međunarodnom zaštitom, djeca koja žive na ulici) da postanu žrtve seksualnog zlostavljanja i eksploatacije.

Te konstatacije navedene su u Strategiji razvoja sistema socijalne i dječje zaštite za period od 2025. do 2028. godine s Akcionim planom za 2025. godinu.

Sve više djece s problemima u ponašanju

Naglašavaju da s obzirom na to da se povećava broj djece s problemima u ponašanju, ova pojava predstavlja značajan izazov, te da još uvijek nijesu uspostavljene usluge u zajednici namijenjene djeci u riziku (dnevni centri za djecu u riziku, savjetovališta za roditelje ove djece i slično.

U vezi s problematikom djece žrtava zlostavljanja, prepoznaje se nedostatak dodatnih servisa podrške i zaštite žrtava.

“Evidentno je postojanje ugovorenih dječjih brakova, posebno među romskom populacijom, gdje je neophodno raditi na unapređenju zaštite, rehabilitacije i reintegracije žrtava ugovorenih brakova, kao i prosjačenja, gdje je veoma važno raditi ne samo na rehabilitaciji žrtava već s roditeljima, zajednicom, kroz programe osnaživanja”, ističe se u Vladinom dokumentu.

Nema podataka o broju djece sa smetnjama u razvoju

Posebno je problematično što u Crnoj Gori nema adekvatne baze podataka o broju djece sa smetnjama u razvoju.

“Nejednakost u ostvarivanju prava djece sa smetnjama u razvoju u direktnoj je vezi s barijerama s kojima se ta djeca suočavaju u pristupu zdravstvu, obrazovanju i uslugama socijalne i dječje zaštite. Međusektorska saradnja u podršci djeci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama je slaba”, navodi se u Strategiji razvoja sistema socijalne i dječje zaštite.

Ukazuje se na to da ne postoji dovoljna povezanost i saradnja među stručnjacima/stručnjakinjama iz centara za socijalni rad, domova zdravlja, razvojnih savjetovališta, dnevnih centara, resursnih centara, iako je u nadležnosti svih tih institucija da obezbjeđuju prilagođene intervencije i usluge podrške, socijalizacije, i rehabilitacije i habilitacije za djecu sa smetnjama u razvoju.

“Sistem intervencija i upućivanja i dalje se dominantno oslanja na medicinski model invaliditeta, koji nije usaglašen s principom pune inkluzije djece sa smetnjama u razvoju i onemogućava primjenu holističkog i integrisanog pristupa u pružanju usluga ovoj djeci”, upozoravaju.

Djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju trpe diskriminaciju

Primijećeno je i da djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju često trpe diskriminaciju i isključivanje, što ih, kako se navodi, čini posebno osjetljivom kategorijom, izloženom većem riziku od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja.

Strategija predviđa unapređenje multisektorske saradnje, jačanje kadrovskih kapaciteta i razvoj servisa koji će preventivno uticati na smanjenje nasilje nad djecom. Uz fokus na prevenciju i pružanje pravovremene pomoći, cilj je izgraditi sistem koji će bolje zaštititi prava djece, osigurati njihovu inkluziju i omogućiti im sigurno odrastanje.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    U prethodne dvije godine na putevima Crne Gore smrtno je stradalo 152 lica. Situacija po pitanju bezbjednosti saobraćaja na našim putevima je alarmantna, nezadovoljavajuća je blaga riječ, kazao je za Portal RTCG doc. dr Goran Čarapić, sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke.
    Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
    U okviru kampanje "Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, juče je u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno vraćeno 50 komada vatrenog oružja, 996 komada municije, pet komada bombi, detonatorska sredstva i djelovi vatrenog oružja.