Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Jačanje saradnje policije i škola radi bezbjednosti učenika

Uprava policije
  • Autor onogost.me
  • 04.02.2025. u 13:46
U cilju daljeg unapređenja bezbjednosti učenika i prevencije maloljetničke delinkvencije, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Zapad” - Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja, Odjeljenja bezbjednosti Žabljak, Stanice policije Šavnik I Stanice policije Plužine održali su radni sastanak sa rukovodstvom obrazovnih ustanova u zonama svojih odgovornosti.

Iz Uprave policije je saopšteno da je tokom sastanka istaknuta važnost kontinuirane saradnje između policije i obrazovnih institucija radi efikasnijeg praćenja situacija koje mogu ugroziti bezbjednost učenika, kako u školama, tako i u njihovom okruženju.

“Poseban akcenat stavljen je na problem vršnjačkog nasilja, vandalizma i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja, te na značaj preventivnog djelovanja u cilju smanjenja ovih pojava”, kazali su iz policije.

Predstavnici Regionalnog centra bezbjednosti “Zapad” naglasili su važnost povremenog prisustva policijskih službenika u školama, uz puno poštovanje autonomije obrazovnih institucija.

“Dogovoreno je da će se unaprijediti razmjena informacija između škola i policije, kao i da će biti organizovani edukativni programi za učenike, roditelje i nastavno osoblje, s ciljem jačanja svijesti o značaju prevencije nasilja i prepoznavanja potencijalno rizičnih situacija. Jedna od ključnih tema bila je i bezbjednost na internetu, s posebnim fokusom na zloupotrebu društvenih mreža i rizike kojima su mladi izloženi. Policijski službenici predstavili su planove za organizaciju edukacija o odgovornom korišćenju interneta i prepoznavanju različitih oblika digitalnog nasilja”, navodi se u saopštenju.

Iz policije su kazali da je naglašena potreba za unapređenjem tehničkih mjera zaštite, uključujući instalaciju video-nadzora u školskim objektima, kako bi se dodatno povećala bezbjednost učenika i smanjio rizik od incidenata.

Predstavnici obrazovnih ustanova, navode iz policije, izrazili su spremnost za dalju saradnju i implementaciju  predloženih mjera, ističući značaj zajedničkog  djelovanja u cilju zaštite učenika  i obezbjeđenja sigurnog školskog okruženja.

Zahvaljujući dosadašnjoj uspješnoj komunikaciji između policije i obrazovnih institucija, dogovoreno je da se o svim značajnim dešavanjima nastavi redovno informisanje putem već uspostavljenih kanala komunikacije, navodi se u saoptenju.

Iz policije poručuju da će nastaviti sa proaktivnim djelovanjem i pojačanim aktivnostima u cilju očuvanja bezbjednosti školske zajednice. Zajedničkim angažovanjem svih relevantnih aktera nastojaće se da se obezbijedi sigurno i stabilno okruženje u kojem će učenici moći da se obrazuju i razvijaju bez prepreka i rizika.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
    Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.