Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Učenici OŠ “Mileva Lajović-Lalatović” učili o digitalnoj privatnosti i sigurnosti

NVO “Alfa centar”
  • Autor onogost.me
  • 06.02.2025. u 12:58
Povodom 28. januara Međunarodnoog dana zaštite privatnosti podataka o ličnosti i 11. februara Međunarodnog dana bezbjednog interneta, "Alfa centar" je u saradnji sa NVO "35mm" realizovao radionicu pod nazivom “Mobilni telefoni i moji podaci” s ciljem podizanja znanja i svijesti o ovoj temi kod mladih.

Radionica je održana u prostorijama OŠ “Mileva Lajović- Lalatović” u prisustvu 50 učenika devetog razreda te škole.

“U vrijeme kada smo svi, a naročito mladi, postali sve izloženiji mobilnim telefonima i internet platformama, potrebno je posebnu pažnju posvetiti ovoj temi. Danas se podrazumijeva da djeca već u školskom uzrastu imaju pristup mobilnim telefonima, ali u ovoj sferi izostaje edukacija o njihovoj pravilnoj i bezbjednoj upotrebi. Smatram važnim govoriti o značaju ove teme, boljem razumijevanju pojma ličnih podataka, ali i koji su to načini na koje ih možemo zaštiti od zloupotrebe”, kazala je Nađa Perović iz Alfa Centra.

Radionicu je održala edukatorka mediijske i digitalne pismenosti, Snežana Nikčević iz NVO 35mm.

“Razumjeti prije svega na koji su način naši podaci korišćeni u online prostoru, ali i na koji način mogu biti izloženi različitim zloupotrebama nije tema o kojoj često govorimo i  promišljamo, prije svega jer su nam mobilni uređaji i korišćenje interneta i različitih aplikacija već neko vrijeme dio svakodnevice. Pogotovo ako govorimo o mladima školskog uzrasta koji su praktično rođeni u vremenu gdje se višečasovna svakodnevna upotreba telefona negdje podrazumijeva kao učešće u socijalizaciji na različitim nivoima”, kazala je Nikčević.

Zato je, kako je saopštila, važno da razgovaramo sa mladima na teme privatnosti i zaštite podataka, kako bi ih podstakli da razvijaju kritičko mišljenje i razmisle o tome zašto, na koji način, i u koje svrhe daju pristup svojim uređajima i podacima i na koji način se to može upotrijebiti ili zloupotrijebiti.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Uprava za igre na sreću najavila je blokadu onlajn platformi za klađenje koje posluju bez dozvole. Direktor Uprave za igre na sreću Spasoje Papić u razgovoru za Portal RTCG kazao je da je nelegalno klađenje u Crnoj Gori veliki problem jer, između ostalog, donosi povećani rizik za pranje novca i finansiranje ilegalnih aktivnosti.