Vezane im ruke u slučaju Mrdak: Tužilački savjet ne može da reaguje, jer nije bilo pritužbi na rad tužilaca

- Autor onogost.me
- 11.03.2025. u 08:41
Tužilački savjet je u odgovoru “Vijestima” pojasnio da u okviru svojih nadležnosti mogu kontrolisati rad državnih tužilaca kroz postupak ocjenjivanja ili razmatranjem pritužbi na zakonitost rada državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava.
“U konkrentnom slučaju ih nije bilo”, naveli su u odgovoru.
Tužilački savjet je podsjetio da je Više državno tužilaštvo u Podgorici najavilo da će izjaviti žalbu Apelacionom sudu Crne Gore, povodom presude Višeg suda u Podgorici, kojom je u prvostepenom postupku nedavno oslobođeno svih sedam optuženih, kojima se sudilo za ubistvo i teško razbojništvo iz oktobra 2021. godine.
Sudija Višeg suda u Podgorici Veljko Radovanović je tokom izricanja presude, 25. februara ove godine, kazao da se iz optužnice ne može utvrditi ni ko je ispalio smrtonosne hice u zaštitara Ljubišu Mrdaka.
Obrazlažući prvostepenu oslobađajuću presudu, predsjednik krivičnog vijeća, između ostalog, rekao je da je sud morao da preuzme ulogu istražnog organa, imajuću u vidu navode optužnice koji su “ostali nedokazani”.
“Na neki način je sudsko vijeće stavljeno pred svršen čin, jer je moralo da sudi na osnovu ovakve optužnice. Morao je sud da vodi istragu. Saslušano je na više desetina svjedoka, pregledano je na desetine sati video-snimaka”.
Prvostepenom odlukom optužbe su oslobođeni Mitar Knežević, Stojan Albijanić, Nemanja Miljković, Petar Zolak, Srđan Svjetlanović, David Banjac i Stefan Regojević.
Sudija Radovanović je ocijenio da su propusti u tužilačkoj istrazi doveli “do ovakve optužnice”, navodeći da su pojedine tvrdnje Višeg državnog tužilaštva ostale na nivou osnova sumnje, a neke na nivou indicije ili čak ni na tome.
Radovanović je naveo da se sud trudio, iako mu to nije dužnost, da sprovodi istragu na ročištima za suđenje, ali da ni desetine sati video snimaka nisu doprinijeli rasvjetljavanju slučaja…
Narednog dana reagovali su iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici i najavili da će se žaliti Apelacionom sudu.
U saopštenju su podsjetili da su u tom predmetu sproveli istragu u roku od šest mjeseci, nakon čega su podigli optužnicu, koja je potvrđena od strane vijeća Višeg suda u Podgorici.
“Napominjemo da je navedenoj optužnici optuženima, tokom cijelog postupka, zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo stavljeno im na teret, produžavan pritvor. Povodom neutemeljenih navoda predsjednika vijeća – “da je vijeće sudija u sudskom postupku bilo prinuđeno da sprovodi istragu”, napominjemo da sud nijedan dokaz nije izveo samostalno”, piše u saopštenju VDT-a Podgorica.
Istragu je u prvim mjesecima vodila tadašnja viša državna tužiteljka Maja Jovanović, a dvadesetak dana nakon zločina i pljačke gotovo pola miliona eura namijenjenih za isplatu penzija, sa tadašnjim šefom krvnih delikata i aktuelnim v. d. direktorom Uprave policije Lazarom Šćepanovićem obavijestila javnost da je slučaj riješen.
Dva mjeseca uoči podizanja optužnice, Maja Jovanović je odlukom Tužilačkog savjeta izabrana za vršiteljku dužnosti vrhovne državne tužiteljke, pa je predmet ubistva Mrdaka i pljačke pošte u Nikšiću preuzela tužiteljka Tatjana Begović.
Ona je podigla optužnicu, ali nakon što je i Begović 10 mjeseci kasnije imenovana za v. d. VDT-a, predmet su preuzele kolege iz Višeg državnog tužilaštva – Armin Selmanović i Radmila Gačević.
Advokatica Maja Zeković, koja zastupa optuženog Nemanju Miljkovića, saopštila je da bi prvostepena odluka trebalo da izazove ozbiljno preispitivanje postupanje pojedinih tužilaca prilikom rukovođenja istragom, ali i postupanje vijeća prilikom kontrole optužnice.
Zbog prvostepene oslobađajuće presude optuženima za oružanu pljačku Pošte i ubistvo Ljubiše Mrdaka organizovani su i protesti u Nikšiću.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Košarka, Sport
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0



